Jak prosić o podwyżkę? Poznaj 3 proste kroki

Jeżeli pracujesz na tym samym stanowisku przez dłuższy okres, myśl o podwyżce na pewno przyszła ci do głowy. I tutaj należy rozpocząć działania pro aktywne, ponieważ szanse na dostanie podwyżki, zależą również od ciebie. Powinieneś zatem wiedzieć, jak prosić o podwyżkę, by twoje szanse na nią wzrosły. Użyj tego przewodnika, aby jak najlepiej przygotować się na rozmowę z szefem.

Praktyki płacowe

Pierwszym krokiem powinno być rozeznanie się w środowisku pracy i poznanie praktyk płacowych. Zapoznaj się z firmowymi papierami, a także zasięgnij rady kolegów  z pracy, którzy mogą również pomóc ci w odpowiedzi na pytanie -  jak prosić o podwyżkę? Jeżeli z góry wiadomo, że przydzielanie podwyżek odbywa się co rok, przygotuj się na ten moment. W sytuacji gdy nie ma takich reguł zrób wszystko, żeby udowodnić szefowi, że zasługujesz na większe pieniądze.

 

Prośba o podwyżkę

Drugim krokiem będzie już twoja strategia podczas rozmowy z szefostwem. Pamiętaj by regularnie odnotowywać swoje sukcesy, możesz nawet posłużyć się tabelami, grafami, bądź innymi ilustracjami, które pomogą twojmu przełożonemu podjąć decyzję o podwyżce. Innymi słowy zademonstruj swoją wartość i wkład w funkcjonowanie i rozwój firmy.

 

Negocjacje podwyżki w pracy

negocjowanie podwyżki w pracyTrzeci krok zakłada, że posiadasz odpowiednią wiedzę na temat wartości rynkowej swojej profesji. Zrób research, (najszybciej możesz tego dokonać w Internecie) i dowiedz się, ile można zarobić pracując tak jak Ty... ale pamiętaj by nie oczekiwać pieniędzy, o które będziesz prosić. W większości przypadków będziesz musiał negocjować, aby dojść do porozumienia. Zazwyczaj, żeby wynegocjować podwyżkę, która ciebie satysfakcjonuje, należy pierwotnie podać wyższą stawkę, gdyż jeżeli szef zaniży liczby, ty ciągle będziesz na wygranej.

Czas i forma

Dodatkowo, pamiętaj o odpowiednim czasie i formie. Ze stosownym wyprzedzeniem, poproś przełożonego o spotkanie, tak aby nic nie stanęło ci na przeszkodzie, np. od paru tygodni zaplanowana konferencja szefa, w osiągnięciu celu. Podkreślmy to po raz kolejny:  wybierz się z szefem na rozmowę zamiast wysyłać email czy sms z prośba o podwyżkę. Taka wiadomość mogła by cię zwyczajnie zdyskwalifikować, gdyż umiejętność przeprowadzenia rozmowy i pewność siebie, to podstawa  wynegocjowania podwyżki. Pytanie jak prosić o podwyżkę może powodować zawrót głowy, jednakże odpowiednie przygotowania do rozmowy pomogą ci w osiągnięciu sukcesu.

 

Red. Edulider