Kto powinien korzystać z pomocy coacha?

"Pewien mężczyzna po 25 latach pracy w urzędzie skarbowym, nagle zdecydował się porzucić swoją karierę, na rzecz pozostania w domu ze swoją rodziną. Znudzony jednak brakiem aktywności, już po kilku tygodniach rozpoczął on poszukiwania  nowej pracy. W przeciągu 2 lat był po kolei: dziennikarzem, wydawcą, bankowcem i korepetytorem. Kiedy już przestał wierzyć w to, że kiedykolwiek będzie zadowolony z wykonywanego zajęcia, zdesperowany swoim losem, zdecydował się na skorzystanie z usług coacha” opowiada znana amerykańska trenerka – Kathy Cordon.

 

W trakcie naszego pierwszego spotkania zwyczajnie usiedliśmy i zaczęliśmy swobodnie rozmawiać. Już po kilku minutach stało się dla mnie jasne, że mężczyzna kocha historie. Opowiadanie o licznych faktach z zaprzeszłych lat, automatycznie wywoływały uśmiech na jego twarzy. Po tym jak zapoznałam danego klienta z działalnością  lokalnego kola miłośników historii, zdecydował się on uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach tego stowarzyszenia. Znajomości zdobyte w trakcie tych sesji, zaprowadziły go na szczyt kariery. Dzisiaj ten sam jeszcze kilka lat temu smutny i zagubiony księgowy, jest obecnie szczęśliwym dyrektorem Muzeum Historycznego”.

Jeśli zastanawiasz się, czy pomoc coacha mogłaby ci pomóc w rozwoju twojej kariery, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 

  • czy traktujesz swoja prace jako szansę czy jako niemiły obowiązek?
  • czy robisz to co lubisz?
  • czy 10 lat temu marzyłeś, aby być tym kim jesteś teraz?
  • czy dawniej oczekiwałeś więcej od siebie i życia?

 

Rola i zadania coacha

Rolą coacha jest pomoc w ustalaniu celów oraz osiąganiu doskonałości. Wsparcie trenera okazuje się najbardziej cenne w sytuacji, kiedy poczucie własnej wartości jest wystawione na dużą próbę. Tym samym 80% ludzi korzystających z pomocy coacha, są to osoby  poszukujące pracy. Tutaj punktem wyjściowym działań trenera, staje się poznanie klienta. Coach pyta i  słucha,  przez co w niedługim czasie, jest w stanie określić zalety i  wady w podejściu klienta. Do głównych zadań trenera należy: określenie predyspozycji danej osoby, odkrycie jego pragnień, ustalenie celów, dodawanie odwagi i doraźna pomoc w wyszukiwaniu ofert pracy.  

Dobry coach posiada umiejętność odkrywania unikalnych cech i predyspozycji klienta. Dodatkowo potrafi  określić problemy, jakie mogą stanąć na jego ścieżce kariery, buduje jego poczucie wartości  i przekonuje go do dalszego odkrywania samego siebie.

Profesjonalna pomoc coacha

Decyzja o podjęciu współpracy z coachem,  często następuje po wcześniejszych próbach szukania pomocy wśród przyjaciół i rodziny. Bo chociaż to właśnie najbliżsi zdają się być naszymi największymi sprzymierzeńcami, to często ich poglądy nie idą w ślad za naszymi pragnienami i predyspozycjami. To co dla nich wydaje się najlepszym wyjściem, często okazuje się bardziej uszczęśliwiać ich samych, aniżeli  zainteresowanego. Właśnie tutaj zaczyna się rola coacha, osoby profesjonalnej, znającej rynek pracy, a przede wszystkim obiektywnej i ciekawej ciebie.

Ludziom od zawsze wiedzącym co chcą w życiu robić, kochającym swoja pracę i samoświadomym, zawód coacha może okazać się nie do końca zrozumiały, a nawet zbędny. Fakty jednak świadczą o tym, że takich osób jest na świecie stosunkowo niewiele. Nikogo zatem nie powinna dziwić ogromna popularność korzystania z usług coacha w czasach, kiedy co raz częściej od warunków finansowych, ważniejsza dla ludzi staje się satysfakcja z wykonywanej pracy.