Networking w biznesie- praktyczne rady

Skuteczny networking

Networking czyli tworzenie sieci kontaktów pomaga w poszukiwaniu pracy, rozwinięciu własnej działalności czy kariery zawodowej na danym stanowisku. Jedną z cennych publikacji, które podejmują zagadnienie networkingu w biznesie jest książka R.Wendta i G.Turniaka ,,Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują”.

W publikacji tej autorzy opisują m.in. jak zachować się w klasycznej sytuacji networkingowej czyli na zorganizowanym spotkaniu. Na takiej imprezie spotykają się osoby z różnych środowisk, mające te same poglądy lub hobby.

Networking w biznesie w Polsce, a za granicą- różnice

Według autorów, żeby móc w trakcie spotkania networkingowego zapoczątkować trwały kontakt z drugą osobą trzeba zdać sobie sprawę z naszych lokalnych uwarunkowań kulturowych. My Polacy jesteśmy bardziej powściągliwi niż np. Amerykanie, nie jesteśmy przyzwyczajeni do przechwalania się i nie mamy tak dużej świadomości na temat znaczenia networkingu. W społeczeństwie anglosaskim networking jest znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy, warto jednak podkreślić, że w Polsce, jeśli nawiązanie kontaktu okaże się skuteczne to jest również zazwyczaj trwałe i obiecujące.

Udane spotkanie networkingowe- etapy

W jednym z rozdziałów autorzy opisują kolejne etapy takiego spotkania i  zachowania, które pomogą odnieść sukces. Co jest ważne?

1. Nastawienie przed spotkaniem. Powinno ono być jconajmniej neutralne, spotkanie najlepiej traktować jak przygodę, możliwość poznania nowych osób, porozmawiania z wcześniej poznanymi, co może nas przybliżyć do zamierzonego celu. Warto wejść na spotkanie uśmiechniętym zrelaksowanym, krokiem swobodnym.

2. Rozpoczęcie rozmowy. Początkiem udanej relacji z osobą nieznajomą jest kolejno:

Nawiazanie-kontaktu-etapy

3. Konwersacja. Ze względu na ograniczone możliwości czasowe przebiega ona w kilku krótkich etapach: przywitanie np. ,,Co u Ciebie dobrego”, poruszenie kwestii związanej z wykonywaną pracą, drążenie tematu czyli wymiana anegdot, opowiedzenie czegoś o sobie, wymiana wizytówek, podziękowanie za kontakt i zapewnienie o jego utrzymaniu. Na tym etapie ważne jest:

istotne-elementy-konwersacji

4. Podziękowanie i zakończenie rozmowy. Powinno się odbyć w sposób naturalny, stwarzający możliwość podtrzymania kontaktu. Po podziękowaniu za rozmowę warto zapewnić o spełnieniu obietnicy, która pozwoli podtrzymać kontakt. Dziś w okresie wzmożonego rozwoju środków służących do komunikowania się nie jest to trudne. Jednak, aby mówić o skutecznym networkingu potrzebnych jest 6-8 spotkań na żywo.

Działania, które pomogą ci w nawiązaniu kontaktów

 • Wyróżnij się. Podstawą dobrego networkingu jest bowiem bycie zauważonym. Możesz to osiągnąć na różne sposoby, spróbować wystąpić na spotkaniu w roli gospodarza i pomagać organizatorom spotkanie w różnych czynnościach czy zadawać pytania w czasie spotkania.
 • Bądź punktualny. Dzięki temu będziesz mieć możliwość poznania wszystkich, zarówno tych, którzy wcześniej wyjdą jak i tych, którzy przyjdą spóźnieni.
 • Słuchaj, co rozmówca do ciebie mówi. Pozwoli ci to z jednej strony wyłowić wartościowe elementy , które pomogą potrzymać konwersację, skierować rozmowę na odpowiednie tory czy wreszcie zrozumieć potrzeby rozmówcy i zaoferować pomoc, dzięki czemu zostaniesz zapamiętany.
 • Zastanów się wcześniej nad odpowiedziami na pytania. Przykładowo co odpowiesz na pytanie o twoje zajęcie (odpowiedź powinna być prosta, obrazowa i połączona z konkretnym przykładem w praktyce). Miej w zanadrzu również kilka historii, które będą pokazywały jak w praktyczny sposób wykorzystałeś swoje umiejętności.
 • Jeśli masz wyświadczyć komuś jakąś przysługę to zrób to od razu, czyli w ciągu 24 godzin od spotkania. Zyskasz dzięki temu wiarygodność i zostaniesz zapamiętany.
 • Jeśli masz taką możliwość zapoznaj innych ludzi między sobą. Wspomnij o ich potrzebach i możliwościach. Dzięki temu inni pomyślą, że jesteś osobą o bogatych kontaktach biznesowych.

Czego powinieneś unikać w trakcie spotkania networkingowego?

 • Zbyt wielu szczegółów- są nieważne i nużąca. Spotkanie jest ograniczone czasowo i zazwyczaj trwa tylko kilka minut.
 • Monologów- usypiają i zniechęcają. Trzeba umieć słuchać.
 • Zadawania zbyt wielu pytań- kojarzą się z przesłuchaniem.
 • Przekonywania do swoich poglądów. Nikt nie lubi być uświadamiany, że się myli. Nawet jeśli faktycznie tak jest, lepiej zapytać jak rozmówca doszedł do danych wniosków.
 • Narzekania – choć niektóre osoby lubią, by im współczuć to jednak  takie działanie nie rokuje zbyt dobrze na przyszłość.
 • Przebijania historii rozmówcy w stylu ,,To jeszcze nic. A wiesz co mi się przydarzyło?”. Jest to niegrzeczne i oznacza brak szacunku do rozmówcy.
 • Picia zbyt dużej ilości alkoholu. Lepiej też nie próbować potraw, których zjedzenie będzie bardzo czasochłonne lub mało estetyczne, gdyż to utrudni kontakt z innymi osobami.

Wizytówki

Na temat wizytówek mówiono i wciąż mówi się wiele. O ile na targach czy konferencjach dopuszcza się masowe rozdawanie ulotek, o tyle  na typowych spotkaniach networkingowych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Wizytówka jest zaproszeniem do kontaktu dlatego też, aby nie wylądowała od razu po spotkaniu w koszu trzeba rozmówcy dać powód do ponownego nawiązania kontaktu. Może nim być pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu, podesłanie informacji na maila itp.

Budowanie trwałych relacji biznesowych to praca na całe lata, wymagająca cierpliwości i planowania swoich działań. Warto jednak inwestować w nie czas, bo zapewne w przyszłości zaprocentują.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte w książce R.Wendta i G.Turniaka ,,Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują”, którą wygraliśmy w konkursie zorganizowanym przez panią Beatę Rzepkę trenera, coacha kariery oraz autorkę książek na temat kariery zawodowej.

 

 

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1512971322 [:db_condition_placeholder_0] => 528 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:431:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1512971322 [:db_condition_placeholder_0] => 528 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://www.edulider.pl/biznes/networking-w-biznesie-praktyczne-rady [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.242.205.33 [:db_insert_placeholder_9] => 1512971322 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).