Jak przetrwać pierwsze dni na uczelni?

jak przetrwać pierwsze dni na uczelni

Pierwsze dni w murach uczelni to nie lada wyzwanie dla studentów pierwszego roku. Dla niektórych osób wiążą się z dużym stresem, dlatego mamy dla was kilka złotych zasad, którymi warto się kierować, by przetrwać pierwsze dni na uczelni. Co możesz zrobić, by początki stały się choć trochę łatwiejsze? Przeczytasz w dalszej części artykułu

Nawiąż nowe znajomości

Jeśli Ty zainteresujesz się innymi, to także inni zainteresują się Tobą. Zgodnie z tą zasadą angażuj ludzi, zadawaj im pytania, rozmawiaj. Rób to oczywiście w granicach rozsądku. Nawiązywanie znajomości to bardzo dobra inwestycja. Nigdy nie wiadomo – to może być nawet przyjaźń na całe życie. Bądź więc gotowy na spotkania z wieloma ludźmi. Upewnij się, że spędzasz czas z osobami, które również właśnie się wprowadziły. Postaraj się zaprzyjaźnić z kolegami z roku. Jednak jeśli z nikim nie zaprzyjaźnisz się, to nie panikuj. Wielu studentów przewija się przez różne grupy, zanim zdecyduje, z kim rzeczywiście chce spędzać czas.

Znajdź wspólny język ze współlokatorami

Pierwsze dni w akademiku mogą być dla Ciebie trudne, jeśli nie wiesz, z kim przyjdzie Ci dzielić pokój, kuchnię, ścianę. Postaraj się więc zainicjować pozytywne relacje. Nie oznacza to, że musicie być serdecznymi przyjaciółmi, ale skoro ze sobą mieszkacie, to dobre relacje mogą w wielu przypadkach okazać się naprawdę pomocne. Wprawdzie możesz czasem być na kogoś zły za to, że bardzo hałasuje czy nie posprzątał po sobie, ale bycie w dobrych kontaktach z kolegami z akademika naprawdę się opłaca.

Nie pozwól na to, by imprezy pożarły lwią cześć Twojego budżetu

To oczywiste – jesteś studentem – chcesz więc część czasu poświęcić na zabawę. Spędzając czas na relacjach towarzyskich, będziesz więc mieć dodatkowe wydatki. Dlatego rozważne zarządzanie budżetem jest bardzo istotne. Wydając wiele, ryzykujesz długi, a także to, że nie stać Cię będzie na zakupy czy zapłacenie rachunków. Zobacz więc, na czym możesz zaoszczędzić. Tam, gdzie to możliwe nie zapomnij korzystać ze zniżek studenckich.

Pomyśl, jak sobie poradzisz w trudnych chwilach

Część osób nie może się doczekać aż opuści dom, inni boją się tego, jeszcze inni czują się zdenerwowani lub podekscytowani. Wszystkie te uczucia są całkowicie zrozumiałe. Aby w trudnych chwilach nie ulec złym emocjom, opracuj strategię, którą wykorzystasz w takich momentach, by pozostać produktywnym. Przykładowo, gdy będziesz tęsknić za domem, możesz zadzwonić do przyjaciela, rodziców itd.

Nie odkładaj zadań na ostatnią chwilę

Odwlekanie to powszechny problem, a dłuższe terminy realizacji projektów niestety nie motywują. Kiedy poczujesz nóż na gardle, będziesz zestresowany. Bardzo dobrą strategią, choć niezbyt zachęcająca jest wykonywanie pracy od razu po jej otrzymaniu i tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na zabawę i wolną głowę od myśli o pracy zaliczeniowej, którą miałeś przygotować tydzień wcześniej.

Nie bądź nocnym Markiem

Z pewnością powinieneś ustalić swój cykl dobowy. Dotarcie do etapu, w którym kładziesz się o 6 rano i wstajesz o 16 nie jest dobrym pomysłem. Życie na uniwersytecie jest fajne, ale wymagające. Daj ciału odpocząć. Fundamentalne znaczenie dla samopoczucia ma ilość i jakoś snu. Brak snu powoduje stres, a dobry sen może poprawiać samopoczucie i efektywność.

Poznaj miasto

Po rozpakowaniu się, wyrusz na poznanie okolicy. Bycie studentem to coś więcej niż nocne libacje – idź na koncerty, do muzeów, na przedstawienia, bierz udział w imprezach sportowych, odwiedź restauracje – jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia. Spróbuj zorientować się w terenie i zobaczyć nieco więcej. W krótkim czasie dobra orientacja sprawi, że poczujesz się w nowym miejscu jak u siebie w domu.

Nie obawiaj się poruszać problemów i prosić o pomoc

Na uniwersytecie style uczenia są różne, praca jest trudniejsza, a każdy oczekuje, że poradzisz sobie z nauką. Musisz uczyć się bardziej niezależnie – nie będziesz prowadzony za rękę przez wykładowcę. To wymaga czasu i cierpliwości. Proszenie o pomoc nie jest niczym wstydliwym. Kontaktuj się z wykładowcami, kolegami z uczelni i innymi osobami, by znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Dołącz do jednego z ugrupowań studenckich

Dzięki temu rozwiniesz swój talent, wzbogacisz o nowe doświadczenia. Spróbuj zapisać się na zajęcia, które naprawdę Cię interesują i rozwiną Twój talent. W ten sposób możesz łatwo nawiązać nowe znajomości. Warto zaprzyjaźnić ze starszymi kolegami – zanim ukończysz studia, oni mogą okazać się przydatnymi kontaktami w branży.

Złap równowagę

Jeśli studiujesz i prowadzisz bogate życie towarzyskie, to wkrótce możesz poczuć się wypalony. Będąc na uczelni, to właśnie studia powinieneś traktować priorytetowo. Upewnij się, że przeznaczasz odpowiednią ilość czasu na naukę, uczęszczasz na wykłady i ćwiczenia, by efektywnie wykorzystać okres studiów. Poszukaj aplikacji, które mogą Ci być potrzebne, zacznij od tych, które pomogą się efektywniej uczyć, a także tych, które mogą skanować notatki, nagrywać wykłady, zapisywać i udostępniać pliki.

 

Pamiętaj – inni też się stresują

Nawet jeśli wydaje ci się, że tylko Ty jesteś spięty, a inni zrelaksowani i tryskają energią, to nie wpadaj w panikę. Pierwsze dni na uczelni to nowe doświadczenie dla wszystkich, wiec nie myśl, że tylko Ty tęsknisz za domem i masz wrażenie, że nie będziesz mieć przyjaciół. Nie przejmuj się tym. Wielu ludzi nie wspomina z sentymentem pierwszych dni na uczelni, ale za to mają piękne wspomnienia z całego okresu edukacji. Kolejne dni na pewno będą lepsze. Wkrótce zaklimatyzujesz się, wpadniesz w rutynę zajęć i spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.