Jak uczyć się z fiszek?

Spore grono ludzi przypisuje fiszkom wręcz magiczną, edukacyjną moc. Małe karteczki, okazują się często jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zapamiętywania informacji. Struktura fiszki zazwyczaj jest dwustronna, gdzie na jednym jej boku umieszczane jest pytanie, a na drugim odpowiedź. Jak się zatem uczyć z fiszek?

Uczenie się z fiszek - indywidualnie

•    Jednym ze sposobów na przyśpieszenie uczenia się, jest użycie kolorów w trakcie tworzenia fiszek. Przykładowo, ucząc się języka obcego, można użyć niebieskiego koloru do fiszek zawierających rzeczowniki w rodzaju męskim i antagonistycznie różowej kredki, do kartek z rodzajnikiem żeńskim. Ta z pozoru niewinna zabawa kolorami, często stanowi skuteczną formę uczenia się – zarówno dla wzrokowców jak i kinestetyków.

•    Fiszki tworzone za pomocą komputera, są również uznawane za bardzo skuteczne narzędzie do uczenia się. Wybierając ten sposób kreowania kartek, aktywność ucznia polega na wpisaniu zagadnień online, wydrukowaniu fiszek i ręcznym dopisaniu na nich odpowiedzi. Cały ten proces, z pozoru żmudny i czasochłonny, jest świetnym sposobem na przyśpieszenie uczenia się, szczególnie w przypadku predyspozycji kinestetycznych.

•    Dla wielu osób, szczególnie dla wzrokowców  już sam proces tworzenia fiszek, skutkuje zapamiętaniem treści, stąd też sugestia, aby zwyczajnie od czasu do czasu, powtarzać czynności związane z kreowaniem karteczek.

•    Decydując się na tworzenie fiszek za pomocą Microsoft Word, wystarczy na dużym formacie strony umieścić 3-kolumnową tabelę. Warto używać przy tym szeregu funkcji (kolorów, podkreśleń) – wszystkiego, co wspomaga uczenie się jednostki.

•    Kreując fiszki w Excelu, podobnie jak powyżej, warto użyć tabeli podzielonej na trzy kolumny. W danym dokumencie możliwość przeskakiwania z jednej komórki do drugiej, znacznie ułatwia wpisywanie treści fiszek.

•    Jak się uczyć z fiszek jeśli uczeń ma w planie powtarzanie treści z karteczek cyklicznie – warto przemyśleć kwestię laminowania fiszek.

•    Kolejnym sposobem na uczenie się z fiszek, jest uzupełnianie pustych karteczek w trakcie zajęć. Uczeń słysząc ważną informację, może automatycznie ją zapisać na fiszce, dopisując do niej pytania, w trakcie późniejszego uczenia się. Dany sposób wspomaga umiejętność selektywnego odbierania informacji, jak i samego uczenia się.

•    Udzielając poprawnej odpowiedzi, można wykorzystać róg karteczki malując na nim krzyżyk. Warto sobie ustalić regułę, np. trzy zaznaczenia na fiszce, pozwalają na odłożenie jej do zbioru karteczek z przyswojoną treścią.

•    Do uczenia się wiadomości z fiszek sprawiających najwięcej problemów, przydatna okazuje się tablica korkowa, umieszczona np. nad biurkiem. Przypinanie na niej „trudnych fiszek”, pomaga zarówno w selekcji treści, jak i poprzez wzmożony kontakt, zapamiętaniu jej.

 

Uczenie się z fiszek – grupowo

•    Do uczenia się wielu definicji np. z zakresu nauk społecznych czy historycznych, warto spotkać się z przyjaciółmi i wspólnymi siłami wybrać fiszki, które w opinii większości zawierają kluczowe treści.

•    Innym sposobem na uczenie się z fiszek, może być siedzenie w kółku, gdzie jedna osoba czyta zagadnienie, a jej sąsiad odpowiada. Po każdej błędnie udzielonej informacji, dana osoba odpowiada na kolejne zagadnienie z fiszki i tak aż do skutku.

•    Wykorzystując grupę, można zorganizować zawody, podczas których np  dwie drużyny walczą o punkty, starając się odpowiadać na fiszki odczytywane przez sędziego. Grupa udzielająca więcej poprawnych odpowiedzi – wygrywa.

 

Jak się uczyć z fiszek? Przede wszystkim warto dokonać zmian, mających na celu przemianę odruchu niechęci wobec nudnej edukacji, na postrzeganie procesu uczenia się w kategoriach zabawy. Łącząc w sobie funkcję skutecznego narzędzia do zapamiętywania informacji, jak i elementy rozrywki, fiszki wydają się być idealnym sposobem na „polubienie” uczenia się.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1512971646 [:db_condition_placeholder_0] => 256 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:431:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.10' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1512971646 [:db_condition_placeholder_0] => 256 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://www.edulider.pl/edukacja/jak-uczyc-sie-z-fiszek [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.242.205.33 [:db_insert_placeholder_9] => 1512971646 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).