Jak utorować sobie drogę do kariery? Relacja z VII edycji ,,Drogowskazów Kariery”

odkrycie-roku-gala-finałowa

Jak odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy? Szukać pracy na etacie czy próbować szczęścia na własną rękę? W jakim kierunku się rozwijać? To częste pytania, jakie zadają sobie studenci myśląc o swojej przyszłości. Szereg drogocennych wskazówek w tym temacie można było uzyskać uczestnicząc w warsztatach, które w dniach 24 marca- 4 kwietnia odbywały się w ramach VII edycji ,,Drogowskazów Kariery”.

O Drogowskazach

,,Drogowskazy Kariery” to unikatowy, ogólnopolski program ściśle związany z zagadnieniami kariery i rynku pracy. Jego głównym pomysłodawcą oraz organizatorem jest Niezależne Zrzeszenie Studentów Szkoły Głównej Handlowej. W ramach programu prowadzone są:

  • warsztaty, w czasie których zaproszone do udziału firmy prowadzą zajęcia z zakresu umiejętności twardych i miękkich
  • case studies, podczas których studenci rozwiązują realne problemy biznesowe
  • debaty i panele dyskusyjne, na których można poznać odpowiedzi na pytania związane z rynkiem pracy oraz zjawiskami następującymi w szkolnictwie

 Wszystkie spotkania są próbą integracji środowisk akademickich, biznesowych i politycznych. Co ważne przygotowany harmonogram zajęć jest ściśle dopasowany do preferencji samych zainteresowanych czyli studentów, gdyż układany na podstawie ich opinii. (co roku warsztaty poprzedza Ogólnopolska Ankieta Branżowa, która pozwala określić jakie zagadnienia związane z wyborem ścieżki kariery zawodowej są dla studentów interesujące.).

Tegoroczna edycja

Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Tarnów, Wrocław i Warszawa- to miasta, w których można było zapisać się na tegoroczne warsztaty prowadzone w ramach, ,Drogowskazów Kariery”. Na 25 uczelniach wyższych, pod okiem specjalistów studenci poszerzali swoją wiedzę na temat rynku pracy oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej. Zdecydowanie najszerszy zasięg  program osiągnął w Warszawie, gdzie zajęcia prowadzone były aż na 5 uczelniach:

  • Szkole Głównej Handlowej
  • Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Wojskowej Akademii Technicznej
  • Politechnice Warszawskiej
  • Akademii Pedagogiki Specjalnej

Tegoroczne spotkania otworzyła debata z panem Andrzejem Sadowskim, ekonomistą i komentatorem gospodarczym, założycielem i wiceprezesem Centrum im. Adama Smitha zatytułowana ,,Patriotyzm gospodarczy- Made in Poland”.

Nowością tegorocznej edycji był konkurs na najlepszy startup. Spośród zgłoszeń z całej Polski niezależne jury wybrało biorąc pod uwagę innowacyjność i efektywność najlepszą inicjatywę studencką ostatnich lat ,,Odkrycie Rynku” Została nią firma PIRX 3D- producent drukarek 3D.

Poza dawką cennej wiedzy na uczestników zajęć czekały również liczne nagrody: tablety, kalkulatory naukowe oraz wiele innych.

Tematy tegorocznych spotkań

Jak co roku tematyka spotkań prowadzonych w ramach ,,Drogowskazów Kariery” była niezwykle bogata i różnorodna. W czasie jednego z nich, zatytułowanego ,,Możesz mieć każdą pracę” trener biznesu Dariusz Konarzewski przekonywał, że choć ubieganie się o pierwszą pracę nie należy do zadań najłatwiejszych to jednak można ułatwić sobie to zadanie korzystając z trzech prostych sposobów. Według Konarzewskiego kluczem do sukcesu jest poznanie swoich mocnych stron, zbieranie doświadczeń z codziennego życia i refleksja nad realnymi potrzebami pracodawcy. Z kolei pani Ewelina Ligęza, prowadząca warsztat dotyczący metod skutecznego uczenia się podkreślała znaczenie umiejętności efektywnej nauki dla podejmowania pracy. Jak  mówi:

,, W kontekście podejmowania pracy skuteczna nauka jest bardzo ważna, ponieważ od strony młodego studenta wygląda to w ten sposób, iż chciałby on wykonywać pracę zgodną z wiedzą nabytą podczas toku studiów. Od strony pracodawcy praca z odpowiednio wykształconym pracownikiem, w dodatku takim, dla którego może być ona również pasją, będzie przynosiła lepsze efekty oraz komfort. W obecnych czasach młody człowiek niekiedy musi być na tyle otwarty, aby być w stanie przekwalifikować się wedle wymagań pracodawcy. Szybkie przyswajanie wiedzy w tym kierunku postawi takiego pracownika na wyższym poziomie, niż takiego, który twardo będzie trzymał się swojego zdania.”

Wśród poruszanych przez specjalistów tematów pojawiło się również zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, rozwijanie umiejętności negocjacji, zagadnienia social media i ich znaczenie w dzisiejszej komunikacji, sposoby radzenia sobie ze stresem czy zmęczeniem i wiele innych.

Drogowskazy Kariery to prezentacja możliwości jakie mają studenci na współczesnym rynku pracy, która ma im ułatwić realizację scenariusza zawodowego i pomóc wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę kariery zawodowej. Z roku na rok przybywa uczelni i uczestników warsztatów, którzy wypowiadają pozytywne opinie na ich temat. Według jednej z uczestniczek Katarzyny Ciastkowskiej ,,Warsztaty są jak najbardziej godne polecenia”. Pani Katarzyna zwraca jednak uwagę na jedną bardzo istotną kwestię: ,,kto chce ten na nich skorzysta, natomiast na pewno nie zaspokoją one całkowitego głodu wiedzy”. Wśród młodych ludzi ,,głód wiedzy” jest bowiem ogromny.