Podstawy szybkiego czytania

jak-czytac-szybciej

Dziś, w dobie Internetu mamy szybki i łatwy dostęp do ogromnej ilości informacji. Czytanie długich raportów czy innych treści bywa jednak często nużące i okupione zmęczeniem oczu. Świetnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zapoznanie się z podstawami szybkiego czytania, które pomogą zdobywać więcej wiedzy w zdecydowanie krótszym czasie.

Korzyści płynące z szybkiego czytania

Niewątpliwie ta umiejętność jest bardzo przydatna i to bez względu na to ile masz lat i czym się zajmujesz.  W szkole i na studiach pozwoli ci uczyć się szybciej, w życiu zawodowym aktualizować swoją wiedzę  i być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, w życiu prywatnym rozwijać swoje pasje. 

Szybkie czytanie to:

Korzysci-plynace-z-szybkiego-czytania

3 ważne zasady szybkiego czytania

Aby móc zacząć czytać szybciej niż dotychczas na początek powinieneś zdać sobie sprawę z kilku ważnych spraw:

  • jak każda umiejętność także szybkie czytanie wymaga treningu. Nie wierz w to, że nagle, za pomocą czarodziejskiej różdżki po kilku dniach zaczniesz czytać z prędkością światła.  Wykonuj ćwiczenia na szybkie czytanie.
  • nie zaczniesz szybko czytać jeśli prawdziwie w to nie uwierzysz. Pozbądź się negatywnych myśli typu: ,,nie dam rady", ,,nie potrafię". Uwierz w siebie.
  • ustal cel czytania i.. najlepiej go zapisz. Odpowiedz sobie na pytanie co tracisz teraz, kiedy czytasz wolno, jak może ponieść się jakość swojego życia kiedy będziesz to robić szybciej, co zyskasz. Zwiększy to twoją motywację do działania i pozwoli ustalić kierunek działań.

Jak radzić sobie z przeszkodami na drodze do szybkiego czytania

Aby zwiększyć szybkość czytania powinieneś usunąć ze swojej drogi przeszkody, które sprawiają, że czytasz wolniej. Wśród najczęstszych wymienia się: wąskie pole widzenia, kłopoty z koncentracją, regresję, fonetyzację.

Wąskie pole widzenia. Nasze pole widzenia to obszar, który widzimy nieruchomym okiem. Zanim rozpoczniemy ćwiczenia na jego poszerzanie zazwyczaj jest zbyt wąskie.  Zamiast patrzeć na tekst całościowo widzimy pojedyncze słowa, litery, a więc  rozumiemy mniej.  Dzięki ćwiczeniom można znacznie większy obraz widzieć ostrzej, przez to mniej razy zatrzymywać wzrok na pojedynczych wyrazach i czytać kilka linijek na raz. Jednym ze sposobów na rozszerzanie pola widzenia są Tablice Schulta.  Ćwiczenie wykonywane przy ich użyciu polega na jak najszybszym odnalezieniu  w kolejności liczb wykonując tylko pionowe ruchy oczami i bez poruszania głową:

Przykład:

zwiekszanie-pola-widzenia

Kłopoty z koncentracją. Hałas, złe oświetlenie, stan emocjonalny czy małe zainteresowanie zagadnieniem- to wszystko wpływa na koncentrację w trakcie czytania tekstu. Dlatego bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem czytania usunąć ze swojego otoczenia wszelkie elementy, które mogą cię rozproszyć.  Zwiększenie koncentracji również możesz także ćwiczyć, np.  poprzez podkreślanie określonych liter lub cyfr w danym ciągu w tekście, w różnych kombinacjach (np. podkreślanie liczb, które mają na trzecim miejscu cyfrę 2).

Regresja. Polega ona na cofaniu wzroku w czasie czytania. Wyróżniany regresję nieświadomą, której dokonujemy często z przyzwyczajenia i regresję świadomą czyli wracanie wzrokiem do tych partii tekstów czy wyrazów, które nie są dla nas zrozumiałe. Jak sobie z nią radzić? Jest kilka sposobów. Bardzo ważne jest używanie wskaźnika dzięki czemu oko podąża za wzrokiem i nie może się cofać. Można również próbować zwiększyć tempo czytania co również znacznie wpłynie na lepszą koncentrację. Ponadto im większy będziesz mieć zasób słownictwa tym rzadziej będziesz dokonywał regresji świadomej. Wzbogacaj więc swój zasób słownictwa, zaglądaj do słowników, ucz się języków obcych, gdyż wiele polskich słów jest zapożyczonych chociażby z języka angielskiego.

Fonetyzacja. Polega ona na powtarzaniu czy to na głos czy w myślach czytanego tekstu. To również sprawia, że zwalniamy tempo czytania. W tej sytuacji trzeba próbować zagłuszyć ten głos. Jedną z możliwości jest wystukiwanie rytmu w trakcie czytania, inną wymawianie czy to liter czy sylab, prostych wierszyków itp.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Chcąc posiąść umiejętność szybkiego czytania pamiętaj także o swoich oczach.  Przed przeczytaniem każdego tekstu zrób im rozgrzewkę poprzez kilkukrotne przeniesienie wzroku z przedmiotu znajdującego się blisko na daleki, możesz także spróbować narysować oczami znak nieskończoności. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzęna temat szybkiego czytania możesz skorzystać również z bogatej literatury na ten temat, warte polecenia są chociażby:

  1. T. Buzan, Podręcznik szybkiego czytania
  2. P. Sygnowski, Metody i techniki szybkiego czytania
  3. Z. Szkutnik, Kurs szybkiego czytania

 Co jakiś czas rób sobie testy sprawdzające jak ci idzie zwiększenie tempa czytania. Pamiętaj też o tym by zadbać o swoje dobre samopoczucie psycho-fizyczne. Rób sobie przerwy, dobrze dotleń organizm, pamiętaj o odpowiedniej odległości wzroku od książki i dobrym oświetleniu. Na początku, kiedy zaczniesz czytać szybciej niż normalnie możesz nie rozumieć nic lub prawie nic z tekstu, ale nie zrażaj się. W miarę systematycznych ćwiczeń na pewno się to zmieni!