Certyfikaty językowe: kiedy je robić?

certyfikaty jezykowe

Dzisiaj certyfikaty językowe zdobywają już nawet dzieci. To nadgorliwość czy taki dokument faktycznie do czegoś się przydaje? Okazuje się, że certyfikat to skuteczna przepustka na studia za granicą oraz możliwość zdobycia dobrej pracy w międzynarodowej firmie.

 

Po co certyfikat?

 

Jest to dokument potwierdzający znajomość języka obcego na określonym poziomie. Ułatwia ocenę kompetencji ucznia bądź pracownika, bo praktyka pokazuje, że samodzielne określanie swoich umiejętności językowych niekoniecznie idzie w parze z rzeczywistością. Egzaminy poprzedzające wydanie certyfikatu są przygotowane w taki sposób, by na ich podstawie dało się ocenić konkretny poziom znajomości języka, np. podstawowy, średnio zaawansowany, zaawansowany, biegły.

Organizacją egzaminów i wydawaniem certyfikatów zajmują się instytuty językowe (np. British Council albo Instytut Francuski), ale na kurs przygotowawczy można zapisać się do dowolnej szkoły nauki języka obcego. Przykładowo w przypadku języka niemieckiego można zdać egzamin na Austriacki Dyplom Języka Niemieckiego (ÖSD), a oferta kursów przygotowujących do niego znajduje się na http://www.warszawa.oei.org.pl/. Terminy testów dla poszczególnych grup publikowane są na bieżąco na stronie http://www.osd.at/default.aspx?SIid=31&LAid=1.

 

Praktyczne korzyści z posiadania certyfikatu

 

Studia za granicą są coraz powszechniejsze i wiele młodych osób myśli o tym, by na poza polskimi realiami spędzić chociaż jeden semestr. Studiowanie w obcym kraju wymaga jednak znajomości języka – dla kursów międzynarodowych wystarczy język angielski, ale studia w normalnym trybie oznaczają konieczność nauczenia się języka wykładowego. I to w stopniu biegłym, co należy potwierdzić stosownym dokumentem. Mając certyfikat, nie musimy brać udziału w zajęciach przygotowawczych, które czasami trwają cały rok, zanim będzie można przystąpić do właściwych studiów.

Szukając pracy w zagranicznej firmie, również możemy zostać poproszeni o przedstawienie certyfikatu potwierdzającego znajomość danego języka. Certyfikaty wydają renomowane instytucje i są uznawane na prawie całym świecie. Często bywają wręcz wymagane, zwłaszcza w branży finansowej (wtedy najbardziej wartościowe będą egzaminy ze znajomości języka biznesowego).  

Certyfikat przyda się każdemu, kto myśli o międzynarodowej karierze. Taki dokument ułatwia weryfikację kompetencji kandydatów z różnych państw – na terenie Unii Europejskiej obowiązuje jednolity system oceny stopnia znajomości języka obcego, więc poszczególne zaświadczenia są łatwe do porównania.