Dzień Niepodległości - Wiersze

Historia Polski była niezwykle burzliwa, zwłaszcza w okresie porozbiorowym. Od kiedy Polska została podzielona po raz ostatni i całkowicie zniknęła z map Europy wiele najznamienitszych osób czyniło starania, aby na powrót stała się częścią Starego Kontynentu. Udało się to dopiero po zakończeniu I wojny światowej i podpisaniu traktatu wersalskiego. Było to możliwe dzięki staraniom takich osób jak Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. Było też wiele innych osób, które pomogły Polakom w ich walce o niepodległość, także wśród zagranicznych dygnitarzy. Jednakże wśród narodu ducha patriotyzmu i chęć walki o odzyskanie niepodległej Ojczyzny podtrzymywała poezja, która towarzyszyła im od zawsze, a szczególnie ważną rolę odegrała w czasie Wielkiej Emigracji.

>>>> Kalendarze Motywacyjne za Darmo - Pobierz!

 

Historia obchodów Dnia Niepodległości

 

Dzisiaj Dzień Niepodległości obchodzimy w dniu 11 listopada, jednak nie zawsze tak było. Na samym początku datę świętowania wyznaczono na dzień 7 listopada, czyli rocznicę uznania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada został uznany za ten, w którym będzie obchodzony Dzień Niepodległości dopiero w 1937 r. Jednakże ciągłość obchodów w 1939 r. przerwał wybuch II wojny światowej. Pierwszym świętem narodowym po zakończeniu II wojny światowej było Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które świętowano w dniu 22 lipca, czyli w dzień będący rocznicą podpisania Manifestu PKWN. Dopiero sejm IX kadencji w roku 1989 przywrócił Dzień Niepodległości. Jednak została zmieniona jego nazwa na Narodowe Święto Niepodległości.

Dzień ten w Polsce jest obchodzony niezwykle uroczyście, z wielkim patosem i zadumą. Szczególnie istotne są obchody w Warszawie, przy grobie Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia wszystkich tych, którzy walczyli o wolność, którą dziś możemy się cieszyć. święto  to jest uważane za najważniejsze święto państwowe w roku i jedno z najpopularniejszych świąt kalendarzowych w ogóle.  W listopadzie należy ono do czterech najpopularniejszych świąt w tym miesiącu:

 

Nazwa święta

Data obchodzenia

Wszystkich Świętych

1 listopada

Dzień Zaduszny

2 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada

Andrzejki

29 listopada

 

 

Poezja niepodległa

 

Jak to już zostało wspomniane we wstępie niezwykle ważną rolę w walce o niepodległość kraju i utrzymaniu patriotycznego ducha wśród Polaków zarówno przed odzyskaniem niepodległości jak i po tym wydarzeniu odegrała poezja. Jednym z najprostszych a zarazem najbardziej popularnych wierszy, który propaguje wartości, którymi powinien kierować się każdy Polak jest wiersz Czesława Janczarskiego Barwy Ojczyste:

Powiewa flaga,

Gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

Biel i czerwień.

Czerwień to miłość,

Biel – serce czyste.

Piękne są nasze

Barwy ojczyste.

 

Wiersz ten jest też niezwykle chętnie wykorzystywany w czasie uroczystych apeli szkolnych, gdyż w przeciwieństwie do innych wierszy patriotycznych jest on przepełniony niezwykłym optymizmem i ma w sobie wiele radości. Inne wiersze są oczywiście w pełni wartościowe i przedstawiają ducha patriotycznego. Jednakże mają w sobie więcej patosu, mają pobudzać ludzi do walki i cytowane są raczej na uroczystościach państwowych, niż na apelach organizowanych przez uczniów.

Wielu badaczy zajmujących się polską poezją uważa, że najpiękniejsze wiersze, najlepiej oddające ducha niepodległości powstały w czasach, gdy tworzyli poeci pokolenia Kolumbów, gdyż zaznali oni wolności, którą im brutalnie odebrano i o którą chcieli walczyć. Jednym tchem można wymienić tutaj takich znamienitych poetów, którzy także walczyli o wolność Polski Odroczonej jak Krzysztof Kamil Baczyński,  czy Antoni Słomiński.

 Jednak jest jeszcze jeden wiersz, który pozornie uznawany jest za prosty, zabawny wierszyk dla dzieci, jednak tak naprawdę niesie ze sobą najważniejsze wartości, którymi powinien kierować się każdy Polak żyjący w dzisiejszym, niepodległym kraju.

 

Kto ty jesteś? – Polak mały.

Jaki znak Twój? – Orzeł biały.

Gdzie Ty mieszkasz? – Między swemi.

W jakim kraju? – W polskiej ziemi.

Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną.

Czym zdobyta? – Krwią i blizną.

Czy ją kochasz? – Kocham szczerze.

A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.

Coś Ty dla niej? – Wdzięczne dziecię.

Coś jej winien? – Oddać życie.

 

Kalendarze Motywacyjne za Darmo - Pobierz!