Mistrzostwa Polski w zarządzaniu

Czy uda nam się spłacić kredyt w wysokości 50 tysięcy dolarów? Jak sprawić, żeby firma osiągnęła rentowność? Lepiej zainwestować w nowe linie produkcyjne czy w promocję? Tak trudne decyzje podejmują nastoletni uczestnicy konkursu Zarządzanie firmą JA Titan w zaledwie kilka minut.

10. kwietnia dwanaście wirtualnych spółek „zadebiutuje” na Rynku New Connect w budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Kierować nimi będą trzyosobowe drużyny złożone z uczniów liceum bądź technikum. Młodzi menedżerowie zmierzą się w komputerowej symulacji zarządzania firmą JA Titan. Następnego dnia, 11. kwietnia, wraz z uczniami w rozgrywkach „friendly game” wezmą udział wolontariusze ze świata biznesu, którzy podzielą się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa.

Uczniowie lubią gry komputerowe oraz rywalizację. To wszystko zapewnia im symulacja procesów gospodarczych JA Titan. Uczniowie mimochodem absorbują wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania strategicznego, myślenia analitycznego i analizy finansowej. Poza tym praktycznie od razu poznają skutki swoich decyzji. Mogą też sprawdzić konsekwencje wyboru alternatywnego rozwiązania. To pozwala im w krótkim czasie zdobyć doświadczenie, na które w innym wypadku musieliby pracować kilka lat – podsumowuje Danuta Romanowska, koordynator programu „Zarządzanie firmą”.

W tym roku odbywa się już 21. edycja konkursu JA Titan. W rozgrywkach finałowych wezmą udział młodzi ludzie wyłonieni spośród aż 11 586 uczniów uczestniczących w programie.

Co więcej, polska reprezentacja doskonale wypada na tle innych europejskich drużyn. W ostatnim finale ogólnoeuropejskiego konkursu Virtual Bussines Challenge zajęła pierwsze i czwarte miejsce na 514 drużyn z: Austrii, Belgii, Bułgarii, Estonii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji i Serbii.

Od 2012 roku projekt realizowany jest dzięki wsparciu MasterCard Europe, Oddział w Polsce. Dodatkowe fundusze przeznaczyło też Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, które zorganizowało IV Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego. Biorący w nim udział prezesi i menedżerowie przebiegli dystans, który pozwolił sfinansować licencje do gry dla prawie pięciu tysięcy uczniów.

Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy wspierać tak wartościowy projekt, który poprzez rywalizację i grę uczy młodych ludzi przedsiębiorczości i zarządzania firmą. Jestem przekonany, że tego typu inicjatywy przyniosą za kilka lat wymierne korzyści polskiej gospodarce - w postaci świetnie przygotowanych menedżerów i przedsiębiorców. Wszystkim uczestnikom tegorocznej rozgrywki życzymy powodzenia – mówi Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe.

Patronem honorowym wydarzenia jest Giełda Papierów Wartościowych.