Szkolenia z prawa pracy - co warto o nich wiedzieć?

Szkolenia z prawa pracy są bardzo popularne i na rynku występuje wiele przedsiębiorstw je oferujących. Jak spośród tego gąszczu informacji wybrać te, które będą najbardziej wartościowe i z  których wyniesiemy najwięcej wiedzy? Niniejszy artykuł pokaże, na co zwracać uwagę.

Zakres materiału

Najważniejszym czynnikiem, charakteryzującym dobre szkolenie z prawa pracy, jest odpowiedni zakres materiału. Być może znasz już podstawy i interesują cię wyłącznie kwestie, które zostały wprowadzone w ostatnich latach. Albo jesteś osobą, która awansowała i teraz doszły jej obowiązki związane z prawem pracy i chcesz się podszkolić od podstaw, aby sprawnie wykonywać swoją pracę. Na szczęście firmy szkoleniowe organizują wiele szkoleń z prawa pracy, zarówno te całościowe jak i specjalistyczne (o wąskim zakresie materiału).

 

Wykładowca

Gdy poszukujemy szkolenia z prawa pracy zawsze zastanówmy się nad osobą, która je będzie przeprowadzać. Zapytajmy organizatora, czy szkoleniowiec pracuje czynnie w danym zawodzie i jak długo szkoli kursantów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ szkolenie z prawa pracy powinno być przeprowadzane przez osoby kompetentne, które są obeznane ze wszystkimi nowinkami w kodeksie pracy. Najlepiej też, aby miały z nim do czynienia na co dzień. Także staż szkoleniowy jest niezwykle ważny - nie są to zagadnienia łatwe, a przekazanie tego typu wiedzy laikom wymaga posiadania pewnych określonych cech. Zagadnienia muszą być tak wytłumaczone, aby osoba bez studiów prawniczych dobrze je zrozumiała i potrafiła zastosować w praktyce. Możemy sprawdzić opinie w Internecie o wykładowcy czy też poszukać poprzednich kursantów i zapytać się o praktyczność oraz sposób przekazywania wiedzy przez daną firmę/szkoleniowca.

 

Cena

Jak wiadomo cena odgrywa ważną rolę w doborze odpowiedniego szkolenia prawa pracy. Jeżeli jest ono sfinansowane przez firmę, to pracownik nie musi stawać przed dylematem czy wybrać droższy czy też tańszy kurs. Czasami lepiej jest zapłacić więcej i mieć pewność, że pieniądze wydane na naukę są dobrze zainwestowane. Istnieje też wiele darmowych szkoleń (np. ze środków Unii Europejskiej), które jednak często nie spełniają swojej funkcji pedagogicznej, a służą jedynie danym statystycznym.

 

Termin szkolenia

Niektórym wydaje się to mało ważne, ale koniecznie musisz sprawdzić termin szkolenia. Jeżeli jest on w weekend, to musisz się zastanowić czy poświecisz swój wolny czas na szkolenie z prawa pracy. Być może uda się załatwić z szefostwem tak, że potraktują oni szkolenie w tygodniu jako normalny dzień roboczy. Pracodawca, o ile sam nie zlecił dokształcenie się, powinien docenić starania pracownika w tym zakresie.

Szkolenie z prawa pracy zazwyczaj nie jest długie, jednak konieczne w pracy księgowego czy też pracownika działu HR. Obejmuje ważne zagadnienia związane z normowaniem stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Warto więc zainwestować w swój rozwój w tej dziedzinie.