10 potwierdzonych naukowo sposobów na poprawę nastroju– część II

poprawa-samopoczucia

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy 5 łatwych i sprawdzonych sposobów na poprawę nastroju na co dzień. Każdy z nich poparty jest badaniami światowej klasy specjalistów: psychologów, politologów, naukowców. Dziś zapraszamy do lektury II części artykułu, w którym prezentujemy pozostałe 5 sposobów na polepszenie humoru.

6. Pomóż innym- sto godzin rocznie jest liczbą magiczną

Choć może się to wydawać zaskakujące to jednak badania potwierdzają, że pomaganie innym przynosi szczęście i satysfakcję. Shawn Achor w swojej książce ,,The Advantage Happiness” udowodnił, że wydawanie pieniędzy na cele prospołeczne zwiększa poziom szczęścia. Po przeprowadzeniu wywiadu ze 150 osobami na temat wydawania pieniędzy okazało się, że większą przyjemność czerpią oni z przeznaczania funduszy na kolacje z przyjaciółmi, organizację przyjęć czy koncerty niż na zakup drogich zegarków, telewizorów czy butów dla siebie. Co ciekawe wydawanie pieniędzy na innych jest także  powodem do zwiększenia poziomu szczęścia. W ,,Journal of Happiness Studies" opublikowano badanie, które potwierdza tę tezę. Osoby, które poproszono o przypomnienie sobie swojego ostatniego zakupu czuły się szczęśliwsze, gdy był nim prezent dla kogoś niż zakup dla siebie.

7. Uśmiechaj się- zdziałasz cuda

Uśmiech to nie tylko efekt, ale także przyczyna dobrego samopoczucia. Jak łatwo się domyślić ten naturalny, spontaniczny ma największe korzyści dla naszego samopoczucia. Według informacji zamieszczonych na portalu PsyBlog  w czasie uśmiechania się zwiększa się nasza podzielność uwagi a także zdolność holistycznego myślenia. W badaniach przeprowadzonych przez dr Johnsona wykazano, że osoby uśmiechnięte lepiej radziły sobie z zadaniami, które wymagały koncentracji i logicznego myślenia. Niedawno badacze doszli jednak do bardziej zaskakujących wniosków dotyczących relacji na linii uśmiech-samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu Kansas pod kierownictwem prof. Tary Kraft dowiedli, że każdy rodzaj uśmiechu, nawet ten wymuszony jest w stanie w sposób realny złagodzić skutki stresu. W amerykańskim badaniu udział wzięło 169 studentów ochotników. Oficjalnie zostali oni poinformowani o tym, że istotą badania jest ustalenie zdolności wykonywania wielu zadań w tym samym czasie. Każdy z uczestników w trakcie badania trzymał w ustach bagietkę uniemożliwiającą porozumiewanie się poprzez mimikę twarzy. Uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich miała zachować obojętny wyraz twarzy, druga promienny, trzecia normalny. Okazało się, że nawet wymuszony uśmiech obniżył ciśnienie krwi i tętno wpływając na poziom stresu. Co ciekawe uśmiech jest w stanie złagodzić także odczuwalny poziom bólu w sytuacjach niekomfortowych. Psychologowie taki stan nazywają ,,hipotezą mimicznego sprzężenia zwrotnego". Jeśli więc w stresującej sytuacji uśmiechniesz się choć nie masz na to ochoty to i tak nieznacznie polepszysz swoje samopoczucie.

8. Zaplanuj podróż- nawet jeśli jej nie urzeczywistnisz

Najwyższy poziom szczęścia osiągniesz nie w trakcie trwania wakacji ale właśnie na etapie ich planowania. Tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie ,,Applied Research in Quality of Life". W tym czasie bowiem pracownik wykazuje największy entuzjazm związany z oczekiwaniem na wypoczynek. Jak dowiedziono planowanie wypoczynku jest w stanie zwiększyć poziom odczuwanego szczęścia aż przez okres 8 tygodni. Po wakacjach natomiast poziom szczęścia spada i wraca do poziomu wyjściowego, charakterystycznego dla większości ludzi. Jeśli więc w danym okresie czasu nie masz czasu na wakacje czy choćby nawet  na spotkanie z przyjaciółmi to jednak postaraj się zapisać jakieś przyjemne wydarzenie, które czeka cię w przyszłości (nawet jeśli do jego rozpoczęcia brakuje miesiąca czy roku). W chwilach gorszego samopoczucia zajrzyj do kalendarza i przypomnij sobie o nim, a wtedy na pewno poczujesz się lepiej.

9. Medytuj

O pozytywnym wpływie medytacji na koncentrację, uważność i odzyskanie spokoju mówi się niezwykle wiele. Według Daniela Golemana, psychologa z Massachusetts medytacja jest kluczem do szczęścia. W badaniu, przeprowadzonym przez naukowców Massachusetts General Hospital wykazano, że osoby, które miały stresującą pracę po 8 tygodniach praktykowania medytacji poczuły się szczęśliwsze, a nawet były w stanie sobie przypomnieć dlaczego lubiły dawnej swoją pracę. Badania, które opublikowano na łamach ,,Psychiatry Research" jasno wykazały, ż po zakończeniu kursu medytacji część mózgu odpowiedzialna za stres znacznie zmalała, natomiast ta związana ze współczuciem i samoświadomością powiększyła się. O zbawiennym wpływie medytacji na poziom odczuwanego szczęścia mówi również Shawn Achor w przywoływanej już w tekście publikacji. Według niego badania pokazują, że już po upływie 10 minut od zakończenia medytacji jesteśmy w stanie poczuć się spokojniejsi, wyciszeni, bardziej świadomi i empatyczni. Co ciekawe regularna medytacja jest w stanie na trwałe zmienić strukturę mózgu dlatego też jest ważnym czynnikiem jego kształtowania.

medytacja-a-samopoczucie

Źródło: http://blog.bufferapp.com/10-scientifically-proven-ways-to-make-yourself

10. Okazuj wdzięczność- będziesz bardziej zadowolony z życia i szczęśliwszy

Jest wiele sposobów na to, by ćwiczyć swoją wdzięczność. Możesz prowadzić dziennik, w którym codziennie będziesz zapisywać to co wydarzyło się dobrego i za co możesz być wdzięczny, możesz dzielić się z najbliższymi swoimi przeżyciami, czy wreszcie okazywać wdzięczność tym ludziom, którzy pomogli ci w życiu. Jak wykazują badania świadome skupienie się na tym, co w twoim życiu wydarzyło się pozytywnego jest korzystne pod względem emocjonalnym i interpersonalnym. Na łamach ,,Journal of Happiness" opublikowano badania, w których dowiedziono, że przygotowanie listy rzeczy, za które jest się wdzięcznym  sprawia, że wzrasta zadowolenie i poziom szczęścia przy jednoczesnym zmniejszeniu objawów depresyjnych.

Wszystkie te wyniki badań pokazują, że tak naprawdę nie potrzeba wykonywać skomplikowanych czynności, by poczuć się szczęśliwszym. Uśmiech, okazywanie wdzięczności czy medytacja to czynności, które możemy wykonywać codziennie bez dużego wysiłku. Na koniec warto jeszcze powiedzieć o jednej ciekawej zależności mianowicie między wiekiem i poziomem szczęścia. Zazwyczaj ludzie myśląc o starości wpadają w ponury nastrój, gdyż okres ten kojarzy im się z chorobami i szarością. Badania pokazują jednak, że poziom szczęścia zwiększa się w sposób naturalny, szczególnie po upływie wieku średniego. Osoby starsze są bowiem bardziej skłonne do tego, by pamiętać to, co było dobre niż to co złe. Ludzie ci bowiem szukają sytuacji, które poprawią ich nastroje. Każdy z nas więc prawdopodobnie w perspektywie czasu będzie miał bardziej pozytywne nastawienie niż ma teraz.

Na podstawie: Blog.bufferapp.com