Jak być szczęśliwym?

czy-mozemy-byc-szczesliwsi

Często mówi się o tym, że trzeba wyznaczać sobie cele, by poczuć się szczęśliwym. Wydaje się jednak, że to ludzie nieszczęśliwi są bardziej świadomi swoich celów, gdyż właśnie oni dążą do zmian na lepsze. Choć prawdą jest, że istnieje relacja między poziomem szczęścia a poczuciem sensu życia to jednak nie jest to, jak się okazuje warunek konieczny do osiągnięcia szczęścia.

 

Poziom szczęścia a narodowość

Jak wynika z badań opublikowanych na stronie Światowej Bazy Danych na temat szczęścia  http://worlddatabaseofhappiness.eur.nl/hap_nat/nat_fp.php?mode=8 najbardziej zadowoleni ze swojego życia są mieszkańcy Kostaryki. W pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy odczuwają najwyższy poziom szczęścia znalazły się również m.in. Dania, Islandia i Szwajcaria:

szczescie-a-narodowosc

Badania na temat szczęścia

Badania nad wpływem różnych czynników na poziom szczęścia prowadziło wielu naukowców. Jednym z nich był prof. Ruut Veenhoven. Według niego, by być szczęśliwszym trzeba  przede wszystkim stawiać na aktywność. Innymi słowy zaangażowanie w daną działalność jest ważniejsze od wiedzy na temat miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Według niego możemy być szczęśliwsi, bo to nie zależy od okoliczności, tj. np. zmian zewnętrznych czy większych dochodów, ale od tego to co robimy w trakcie swojego życia.

Inne badania nad czynnikami, które warunkują szczęście prowadzili Frey i Stutzer. Jak wynika z ich analiz długość czasu spędzonego na dojazdach do pracy również warunkuje poziom szczęścia. Jak się okazało ci, którzy dojeżdżają do pracy przez godzinę są znacznie mniej szczęśliwi od tych, którzy nie dojeżdżają w ogóle. Nawet wyższe dochody w tym przypadku nie są w stanie zrekompensować straconego czasu.

 

Co robić, by być szczęśliwym?

Analizując informacje, które znajdują się w bazie danych szczęśliwsze są te osoby, które:

  • tworzą związki długoterminowe
  • są aktywnie zaangażowane w politykę
  • są aktywne zarówno w pracy jak i w czasie wolnym
  • wychodzą z domu na obiad
  • mają zamknięty krąg przyjaciół (nie ma natomiast związku między ilością przyjaciół, a odczuwanym poziomem szczęścia)

 

Dalsze wnioski są jeszcze bardziej zaskakujące!

 

  • Ludzie, którzy potrafią pić z umiarem są szczęśliwsi od tych, którzy nie piją wcale.
  • Mężczyźni są szczęśliwsi w społeczeństwie, w którym panuje równouprawnienie kobiet.
  • Dobry wygląd bardziej zwiększa poziom szczęścia u mężczyzn niż u kobiet.
  • Ludzie są bardziej szczęśliwi wtedy, kiedy uważają, że dobrze wyglądają niż wtedy kiedy obiektywnie tak jest.
  • Posiadanie dzieci zmniejsza poziom szczęścia. Jednak kiedy dzieci dorosną i wyjdą z domu poziom szczęścia zwiększa się.

 

Poziom szczęścia a wiek

Większość ludzi wychodzi z założenia, że najbardziej szczęśliwi są w dzieciństwie, natomiast wraz z upływem czasu każdy z nas staje się coraz bardziej smutny. Okazuje się, że kwestia zależności szczęścia od wieku układa się nieco inaczej. Na podstawie badań przeprowadzonych na 500. 000 osób z 70 krajów potwierdzono bowiem, że poziom szczęścia jest wysoki w młodości i w późnym wieku, obniża się zaś w wieku średnim. Gdyby więc chciał zobrazować zależność poziomu szczęścia od wieku to przybrałby on formę litery ,,U". Byłby najniższy około 40-go roku  życia i proporcjonalnie rósłby u osób zarówno starszych jak i młodszych od czterdziestolatków.

 

Szczęście według blogerów

Na temat szczęścia, sposobów jego osiągnięcia wypowiada się wiele osób. Co mówią na temat szczęścia autorzy popularnych blogów w sieci?

 

Michał Maj: ,,Wciągałeś kiedyś życiem nosem? To idź do lasu i poczuj zapach świerków.

Jadłeś kiedyś życie? To jedź do jakiegoś fajnego kraju i spróbuj jakiejś ciekawego dania"
Magda Bednarczyk: ,,Pamiętaj, że żadna rzecz nie da Ci szczęścia, jeśli Ty sam go sobie nie dasz."

Michał Pasterski: ,,Nie rób rzeczy, aby być szczęśliwym, bądź szczęśliwy, aby robić rzeczy. To jest ogromna różnica".

Artur Wójtowicz: Każdego dnia stawaj się lepszy i rób kolejny krok naprzód. Stały rozwój to trwałe szczęście.

Rafał Ciupał: ,,Gdy zrozumiesz, że sam fakt egzystencji jest najwspanialszy na świecie uwolnisz się od przymusu korzystania z małych radości i odkryjesz prawdziwe szczęście".

 

Jak być szczęśliwym? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Każdy z nas może mieć swoją receptę na szczęście, gdyż każdy z nas ma swoje indywidualne cele, marzenia, pragnienia.  Wydaje się że nie ma na to gotowego sposobu, a wyniki badań pokazują, że nie wszystkie prawdy na temat szczęścia pokrywają się z naszymi wyobrażeniami.

Na podstawie: BBC.co.uk