Najłatwiejsze techniki relaksacyjne

Poziom stresu towarzyszący człowiekowi XXI wieku sprawia, że osiągnięcie stanu rozluźnienia, bywa, coraz częściej kojarzone z niemożliwym do spełnienia snem. Tymczasem naukowcy i lekarze podkreślają, że technik relaksacji można się nauczyć! Warto mieć na uwadze swój rozwój psycho-fizyczny, by móc cieszyć się zarówno pracą jak i chwilami wolnymi. W obliczu nowej choroby cywilizacyjnej FOMO warto już teraz znaleźć zestaw ćwiczeń rozluźniających i uspokojających, które będą odpowiadać naszemu stylowi życia i staną się częścią naszej codziennej egzystencji.

1. Technika relaksacyjna: życie w teraźniejszości

Jak często martwisz się o swoją przyszłość? Naukowcy z całego świata podkreślają, że zdecydowana większość społeczeństwa, ¾ swoich rozmyślań, poświęca tematyce przysłowiowego „jutra”. Co więcej, specjaliści apelują, że zapobiegawcze martwienie się o przyszłość, czyni zazwyczaj więcej szkód niż pożytku. Poświęcając większość swoich myśli przeszłości czy przyszłości, nigdy nie osiągniesz stanu rozluźnienia. Skupienie się ta tym, co ma miejsce tu i teraz, okazuje się kluczową techniką relaksacyjną XXI wieku.

2. Technika relaksacyjna: organizacja przestrzeni

 Otoczenie ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Musisz być świadom faktu, że w niektórych pomieszczeniach (miejscach), będzie ci się łatwiej zrelaksować niż w innych. Pamiętaj również, że skutecznym krokiem ku relaksacji, jest wcześniejsze poukładanie rzeczy dookoła siebie, w celu zminimalizowania czynników rozpraszających. Warto również dokonać małych inwestycji, typu kupno odświeżacza do powietrza o twoim ulubionym zapachu czy nabycie płyty z muzyką relaksacyjną.

3. Technika relaksacyjna: medytacja

Dzięki medytacji człowiek poprzez umiejętne wyciszenie umysłu, jest w stanie osiągnąć prawdziwy stan rozluźnienia. Praktykując daną technikę, nauczysz się kontrolować natłok informacji, jaki twój umysł stale przetwarza. Specjaliści polecają, aby codzienna medytacja trwała od 10 do 15 minut i przypominają, aby ignorować trudne początki. Pamiętaj -  praktyka czyni mistrza!

4. Technika relaksacyjna: przemyślana produktywność

Rozluźnienie nie konieczne musi oznaczać całodniowe ”nic nie robienie”. Bardzo ważne jest, abyś się nauczył relaksować, w trakcie wykonywania różnych czynności. Mając przed sobą listę zadań, stwórz ich hierarchię, od najbardziej koniecznych, po te prawie, że zbędne. Wiedząc dokładnie, od czego powinieneś zacząć swoją aktywność, pokierujesz poziomem stresu. Obok korzystania z listy priorytetów, w rozluźnieniu okazuje się również pomocne, wykonywanie tylko jednej czynności na raz. Staraj się uczynić swoje życie łatwiejszym. Rob rzeczy po kolei i spróbuj cieszyć się tym, co wykonujesz.

5. Technika relaksacyjna: zdrowe podejście do krytyki

Zamartwiając się opiniami na swój temat, kładziesz ogromy ciężar na swoją głowę. Próbując zadowalać wszystkich wokół, twój umysł nie jest w stanie się zrelaksować. Pamiętaj, że cokolwiek byś nie robił, znajdą się zarówno sympatycy danej czynności, jak i jej krytycy.  Dla jasności, nie chodzi tutaj o ignorowanie opinii innych ludzi, ale o zdroworozsądkowe podejście, które pozwoli twojemu umysłowi się zrelaksować.  

6. Technika relaksacyjna: czas dla siebie

Nie pozwalaj innym ludziom wchodzić sobie na głowę. Tak rozplanuj swój czas, abyś znalazł każdego dnia chwilę dla samego siebie. Jeśli stale jesteś bombardowany mailami i telefonami, wyznacz sobie konkretne godziny, w których będziesz na nie odpowiadać. Nie doprowadzaj do sytuacji, która będzie od ciebie wymagała bycia na pełnych obrotach 24 godziny na dobę. Postaraj się zrelaksować w trakcie przerw w pracy, a zobaczysz jak zbawienne okażą się tego skutki.

7. Technika relaksacyjna: przełamanie rutyny

Życie nie powinno się składać z ciągle powtarzanych czynności. Postaraj się przełamać rutynę, pamiętaj, oglądając telewizję lub surfując po Internecie, nie osiągniesz stanu relaksacji. Lepiej wykorzystaj ten czas na spacer, lub inną dogodną aktywność fizyczną. Zmiana przestrzeni i ruch, wzmaga relaksację i pozwala uciec od frustracji dnia codziennego.

Techniki relaksacyjne...łatwe jak oddychanie…

W sytuacjach, kiedy jesteś bardzo zestresowany, oderwij się na chwile od swojej czynności. Zacznij kontrolować swój oddech. Niech powietrze przechodzi przez ciebie w sposób naturalny i delikatny. Przy wdechu wyobraź sobie, że wciągasz do swoich płuc spokój, a poprzez wydech wyzbywasz się swoich wątpliwości i zmartwień. Jak widać najskuteczniejszymi technikami relaksacyjnymi, okazują się właśnie te najłatwiejsze...