Jak skutecznie radzić sobie ze stresem

Współczesny model społeczeństwa wymusza na nas duże tempo życia, wiele godzin spędzonych w pracy, stres i ogóle zatracenie w ciągłej pogoni. Jak nie praca, to obowiązki rodzinne, jak nie obowiązki to praca i tak w kółko. A dodatkowo ciągle na coś czekamy, zupełnie zapominając o radościach dnia codziennego. Czekamy na koniec pracy, na koniec dnia, na weekend, na urlop, aż w końcu orientujemy się, że minął cały rok. Tego typu działania wzmagają w nas stałe napięcie a napięcie generuje stres, ogólne niezadowolenie i przemęczenie.

Fizjologia stresu

Kiedy bodziec zewnętrzy tzw. Stresor zostaje zidentyfikowany przez nasz mózg jako potencjalnie niebezpieczny automatycznie, poprzez wysłanie sygnału do nadnerczy wydzielona zostaje adrenalina i noradrenalina. Zwiększa się koncentracja, czujność, a ciało przygotowuje się powoli do wysiłku. Wzmaga się oddech i przyspiesza tętno, podnosi się ciśnienie krwi. Zwalnia układ trawienia i układ odpornościowy. Jednym słowem, w naszym organizmie zachodzi szereg zmian, które mają za zadanie przygotować nasz organizm do wzmożonej czujności i ewentualnej ucieczki lub ataku.

Adidasy czy Prozak

Jest wiele metod i możliwości radzenia sobie ze stresem. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać aby:

- regularnie ćwiczyć

- zadbać o odpoczynek

- zadbać o sen

- zdrowo się odżywiać

- myśleć pozytywnie

- ograniczyć używki

O wszystkie z tych czynności, możemy zadbać sami, bez niczyjej pomocy, musimy tylko zdać sobie sprawę z korzyści i zacząć działać! Poznanie problemu i pogodzenie się z nim jest pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu.

Z pomocą specjalisty

Poprzez naukę metod relaksacji, ćwiczeń uważności, koncentracji, pozytywnego myślenia i biofeedbacku możemy w łatwy i przyjemny sposób zdobyć umiejętności pozbywania się stresu w spontanicznych sytuacjach, mających miejsce na co dzień. W tym celu, przygotowywane są szkolenia, które uczą, jak zahamować stresor i nie dopuścić do szeregu negatywnych reakcji w naszym organizmie. Uczą jak zmienić sposób myślenia z negatywnego na pozytywny, czym są pułapki myślowe i przyczyny ich powstawania. Szkolenia trwają zazwyczaj ok 2 godzin i obok części wykładowej, odbywa się również cześć praktyczna i dyskusja, prowadzi je psycholog - trener. Wszyscy pracownicy zaangażowani są w warsztaty, dzięki czemu przekazywana wiedza staje się bardziej zrozumiała. Pracodawcy dbający o swoją kadrę, dają swoim pracownikom możliwość korzystania z tego typu warsztatów w trakcie pracy. Zdają sobie oni sprawę, że nabywanie podobnych umiejętności bezpośrednio przedkłada się na relacje i atmosferę w pracy. Często szkolenia te odbywają się w cyklach w ramach np. dni zdrowia, wówczas obok zajęć z psychologiem możemy skorzystać z pomocy dietetyka, trenera personalnego, fizjoterapeuty czy też kosmetologa. Wszystko zależne jest od możliwości firmy.

 

Kategoria rozwój: