Wpływ myśli, słów i gestów na nasze życie- popularne filmy na youtube

wpływ słów na nasze życie

W Internecie można znaleźć wiele materiałów związanych z rozwojem osobistym, które mogą stać się pomocne w w osiąganiu celów i realizacji swoich marzeń. Dużym powodzeniem cieszą się te, które mówią o tym, że sposób w jaki o sobie myślimy i to co o sobie mówimy ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Pozytywne myśli i słowa dodają energii do działania, negatywne sprawiają, że czujemy się zniechęceni, apatyczni, znużeni. Poniżej prezentujemy pięć filmów dotyczących słów, myśli i przekonań, które cieszą się niesłabnącą oglądalnością w Internecie. A także...

Z okazji Nowego Roku 2014 przesyłamy najbardziej rozwojowe życzenia wszystkim czytelnikom Edulider.pl z pełną mocą możliwości, uprzejmości, pozytywnymi emocjami i mądrymi słowami w każdej minucie życia.

  1. Zmień słownictwo, a zmienisz swoje życie

W popularnym nagraniu Pełna Moc możliwości Jacek Walkiewicz, psycholog z 25-letnim doświadczeniem przekonuje nas, że poprzez słowa kreowana jest pewna rzeczywistość. Uważa, że zmieniając słownictwo można więc zmienić swoje życie. Według niego podróże kształcą ale... tylko ludzi wykształconych, a to co nas nie zabije to nie zabije, a wcale nie musi wzmacniać, za to potrafi ,,sponiewierać" i zostać na całe życie. Udowadnia również, że profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Ludziom się nic w życiu nie udaje, wszystko wynika z ,,czegoś", za wszystkim stoją ludzie i miesiące, a może nawet lata ciężkiej pracy. Psycholog bazując na własnym doświadczeniu zaznacza, że nie zawsze to co się opłaca, warto, a to co warto się opłaca. Bycie skutecznym jest miarą prawdy, a stablizacja pułapką - doświadczenie życia z wszelkimi zmianami jest najistotniejsze. Walkiewicz zachęca do tego, by realizować swoje marzenia czyniąc strach swoim sprzymierzeńcem. Według niego najważniejsza w życiu jest odwaga, na którą składają się: zaufanie do siebie, podejmowanie ryzyka, decyzje oraz działanie z zaangażowaniem: 

 

  1. 1-minutowy test, który zmieni Twoje zachowanie

Jedna z licznych, zamieszczonych w Internecie prezentacji Damiana Redmera założyciela bloga rozwojowiec.pl, która udowadnia, że sama tylko styczność ze słowami wpływa na nasze zachowanie. Test, o którym opowiada Redmer miał za zadanie sprawdzić czy wyrazy, które słyszymy czy czytamy, nawet te na które nie zwracamy większej uwagi mogą wpłynąć na nasze zachowanie. Podobny test przeprowadzono na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Polega on na możliwie najszybszym uzupełnianiu brakujących wyrazów w myślach w zdaniach jednym z podanych niżej wyrazów tak, aby całe zdanie było poprawne gramatycznie i sensowne. Okazało się, że jeśli wyrazy były związane są z uprzejmością ankietowani byli bardziej mili dla eksperymentatora niż ci, którzy musieli wybierać słowa związane z nieuprzejmością. W tym duchu okazuje się , że już samo zetknięcie ze słowami związanymi z danym zachowaniem wpływa na to jak się zachowujemy. Stąd wypływa refleksja, że to z kim rozmawiamy, jakie filmy oglądamy, gazety czytamy czy jakich mamy przyjaciół wpływa na to jak sami się zachowujemy. Warto więc swoje życie wypełniać pozytywnymi treściami np. czytając cytaty związane z rozwojem osobistym i szczęściem, gdyż wtedy bowiem o wiele łatwiej jest postrzegać świat w kategorii szansy i okazji niż przeszkody i trudności: 

 

  1. Pozytywne myśli- praktyczny eksperyment

Marcin Matuszewski, prezes centrum szkoleniowego Intelektualnie.pl opowiada o pewnym eksperymencie, który potwierdza, że to co dajemy z siebie i to co robimy powraca do nas. Dotyczy to zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Eksperyment, który miał potwierdzić prawdziwość tych słów polegał na włożeniu uprzednio ugotowanego ryżu do dwóch słoików i przemawianie do niego przez minutę dziennie przez okres dwóch tygodni (do jednego pozytywnie, do drugiego negatywnie). Okazało się, że ryż w słoiku, do którego kierowano pozytywne słowa i myśli po upływie tego czasu wyglądał znacznie lepiej od tego, do którego mówiono negatywne rzeczy. Stąd można wysnuć wniosek, że jeśli emanujemy złymi emocjami to zło jest w nas i do nas powróci, pozytywne emocje zaś będą nas budować. Matuszewski zachęca więc do tego, by zanim komuś powiemy czy napiszemy coś złego zastanowić się, bo lepiej uzewnętrzniać pozytywne emocje niż negatywne: 

 

  1. Mów do siebie mądrze

Trwający niecałe osiem minut film Adama Dębowskiego, znanego powszechnie trenera coachów, psychologa biznesu i wykładowcy na studiach podyplomowych obrazuje jak w prosty sposób poradzić sobie ze swoimi myślami. Receptą jest diagnozowanie myśli. Adam Dębowski pokazuje jak to zrobić przy użyciu pięciu kroków i mówić do siebie dobrze. Jego sposobem na usunięcie śmieciowych myśli z umysłu jest zlokalizowanie ich poprzez zadanie sobie pięciu pytań o fundamentalnym znaczeniu:

  1. Czy to przekonanie jest zgodne z faktami?
  2. Czy to myślenie pozwala mi osiągnąć bliższy lub dalszy cel?
  3. Czy pozwala mi unikać lub rozwiązywać konflikty?
  4. Czy chroni moje zdrowie?
  5. Czy sprawia, że czuję się dobrze?

Gdy odpowiedź na co najmniej 3 z nich jest twierdząca to jest to zdrowe myślenie i warto je kontynuować.

Gdy odpowiedź na co najmniej 3 jest przecząca to nie jest to zdrowe myślenie, więc najlepiej je zmienić.

Według Dębowskiego, aby wpłynąć na zmianę myślenia należy:

  • Zdiagnozować, że dane przekonanie/myśl jest ograniczające
  • Podjąć decyzję, że chcę myśleć inaczej
  • Określić nowy sposób myślenia (najlepiej zapisać na kartce)
  • Z uwagą i skupieniem powtarzać nowy komunikat koncentrując się na przekazaniu nowego sposobu myślenia podświadomości
  • Sprawdzić swoje uczucia- myśl stanie się prawdziwa, gdy będzie spełniała pięć zasad zdrowego myślenia i gdy będzie spójna z wartościami i głębokimi przekonaniami danej osoby:

 

  1. Mowa ciała – 5 jakich gestów unikać

Badania pokazują, że mowa ciała stanowi aż 55% przekazywanego komunikatu. Choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy to właśnie gesty najczęściej decydują o naszym powodzeniu, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Z tego też powodu warto wiedzieć jakich gestów należy unikać. Michał Taran, trener, coach i zawodowy aktor, założyciel Akademii Prezentacji AKTREN specjalizującej się w wystąpieniach publicznych, w krótkim, ale za to bardzo wymownym filmiku prezentuje 5 gestów, których należy unikać w komunikacji z innymi. Przekonuje on nas, że choćbyśmy się jak zarzekali w słowach to i tak nikt im nie uwierzy, jeśli nasze ciało przekazywać będzie inny komunikat i że nasze gesty to nasze emocje. Radzi, by w trakcie rozmów starać się minimalizować chaos, a maksymalizować precyzję. Jeśli bowiem w naszych gestach jest zbyt wiele chaosu to sprawiamy wrażenie osoby chaotycznej, która chaos ma w głowie. Jeżeli nasze gesty są spokojne, precyzyjne i dokładne to jest to dowód na to, że nasze myślenie jest jasne i klarowne: 

 

Każdy z nas jest wolnym człowiekiem więc może dokonać wyboru jak chce myśleć o sobie i co mówić. Wiara w to, że wystarczy chcieć, by zacząć zmieniać swoje życie na lepsze jest podstawą do tego, by podnosić jakość swojego życia, bo w każdym z nas są dwie drogi, ta która nas wzmacnia i ta, która osłabia. I tylko od nas samych zależy, którą z nich wybierzemy. 

Foto: 1