Obsługa komputera - zmora dorosłych uczniów

Do czego potrzebny mi komputer? – jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań jakie można usłyszeć od uczących się dorosłych.  Spory odsetek takich osób stanowią ludzie – z jednej strony w zbyt zaawansowanym wieku by dać sobie radę na szybko zmieniającym się rynku pracy, z drugiej strony zaś za młodzi na emeryturę. To właśnie od nich w trakcie różnorakich szkoleń można usłyszeć słowa: „nigdy nie używałem komputera”.

Faktem jest, że niektórzy spośród dorosłych postrzegają komputery jako „diabelskie pudła” lub trzygłowe potwory. Ludzie, którzy we wcześniej wykonywanych zawodach osiągali perfekcję w operowaniu skomplikowanymi maszynami czy budowaniu domów, gdy widzą swoje dzieci płynnie posługujące się komputerem,  czują się niezręcznie. Często, by ukryć swoje zakłopotanie, osoby te odmawiają podjęcia się prób opanowania tej umiejętności, idąc w zaparte lub po prostu wychodząc z założenia, że komputer jest im zbędny.

Niestety rzeczywistość stawia dorosłych uczniów w sytuacji, w której komputery są powszechnie stosowane, niezależnie od tego czy jesteś dorosłym przekwalifikowującym się, czy kursantem. W dobie komputeryzacji umiejętność radzenia sobie ze sprzętem IT jest nie tylko istotna, ale przede wszystkim społecznie oczekiwana. Obecnie obsługa komputera jest tak samo ważne jak umiejętność czytania, pisania i liczenia.

Pewnym pocieszeniem dla uczniów zaczynających swoją przygodę z komputerem, może być fakt, że programiści  pracowali dziesiątki lat na to aby sprzęt IT był jak najłatwiejszy w obsłudze. Używanie komputera nie różni się tak naprawdę wiele od prowadzenia auta. Tak jak ciąg powtarzanych czynności, praktyka i trochę intuicji czynią człowieka dobrym kierowcą, analogicznie jest z obsługą sprzętu IT.

Największą przeszkodą jakiej  uczący się dorośli muszą stawić czoło, jest strach, wynikający z konieczności zmierzenia się z czymś nowym.  Komputer jest bardzo skomplikowanym urządzeniem o wielu funkcjach i możliwościach.. Poniżej znajdują się trzy wskazówki, które pomogą onieśmielonym nowicjuszom w oswojeniu się z komputerem:

1. Nie staniesz się ekspertem w jeden dzień – to wymaga czasu i ćwiczeń. Umiejętność nawet tylko  kilku prostych czynności w posługiwaniu się komputerem,  podniesie twoją atrakcyjność na rynku pracy.

2. Ćwicz codzienniei ucz się tylko potrzebnych ci aplikacji. Kiedy zobaczysz np. podręcznik opisujący rzeczy, które można wykonać w programie Excel – nie panikuj. Nawet specjaliści korzystający z tego typu aplikacji, nie wykorzystują ich w całym zakresie Aby skutecznie korzystać z programu nie musisz zapamiętywać wszystkich jego funkcji.

3. Weź korepetycje lub kup dużo różnych książek skierowanych do początkujących użytkowników komputera. Jeśli  dany proces potraktujesz  podobnie do nauki np. języka –  osiągniesz dobre wyniki w zaskakująco krótkim czasie.

Komputery stają się coraz większą częścią naszego życia. Osoby które nie opanują umiejętności korzystania z tych skomplikowanych urządzeń, najzwyczajniej zostaną w tyle. Wyobraź sobie jak wyglądałby dla ciebie świat, gdybyś nie był w stanie przeczytać nawet jednego słowa lub dodać dwóch liczb. Taki los czeka uczących się dorosłych, którzy będą utrzymywać, że komputer to potwór zesłany z piekieł.

Autor: Jarosław Amarowicz