Wiedza to solidny fundament w każdej dziedzinie, nie inaczej wygląda sytuacja na rynku finansowym. Świadomość praw i trendów panujących w świecie finansów pomaga podejmować trafne decyzje inwestycyjne i uzyskać zysk, minimalizując stratę. Pytanie tylko jak zacząć? Gdzie szukać fachowego wsparcia? Odpowiedź jest prosta. Jeśli zdobywać wiedzę finansową, to tylko od najlepszych.
Informacja zwrotna, zwana też feedbackiem, zwiększa produktywność pracowniczą i pozwala zdobyć cenne wskazówki na przyszłość, potrzebne w pracy nad kolejnymi projektami. U niektórych osób jednak pytanie ,,Czy mogę udzielić Ci rady” powoduje niepokój, strach, a czasem nawet gniew. Krytykę mogą odebrać jako chęć wywyższenia się, czy wręcz szydercze wytykanie pomyłek. Osoba udzielająca rady skłania jej odbiorcę do postawy defensywnej, co w efekcie szkodzi zamiast pomóc. Udzielanie feedbacku to delikatny proces, jednak nie ma wątpliwości, że jest bardzo ważny w identyfikacji powstających problemów i rozwiązaniu ich. Każdy właściciel firmy, tak samo jak i pracownik powinien umieć udzielić informacji zwrotnej w sposób przyjazny i pozytywny. Jak to robić? O tym już za chwilę.
Coraz więcej firm, również w Polsce, docenia znaczenie dobrych relacji, które są warunkiem sprawnego funkcjonowania i utrzymania konkurencyjności rynkowej. Konflikty pomiędzy i wewnątrz poszczególnych działów, uwikłanie w rozgrywki polityczne, brak zrozumienia czy wręcz niechęć w stosunku do celów przedsiębiorstwa - zjawiska zakłócające harmonijne współdziałanie występują niestety w większości organizacji. Bywają one głęboko ukryte, a przejawiają się na przykład w złych wynikach sprzedażowych czy kiepskiej obsłudze klienta.
O tym, że znajomość języka angielskiego w życiu prywatnym jak i zawodowym jest potrzebna wie każdy. Pozostaje jednak pytanie jak uczyć się języka angielskiego skutecznie? Odpowiedzią są zajęcia w szkole Speak Up oparte na innowacyjnej metodzie nauki, która każdemu pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej ogłasza V edycję Ogólnopolskiego Programu Firma Szkoleniowa i Doradcza Roku 2016.
Program adresowany jest do branży turystycznej w całej Polsce. Celem inicjatywy, firmowanej przez Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej jest wyłonienie najlepszych w kraju firm szkoleniowych, spełniających najwyższe standardy jakości. Tegoroczna edycja konkursu została ogłoszona w kategoriach: Firma Szkoleniowa Roku, Firma Szkoleniowo Doradcza Roku, Program Szkoleniowy Roku, Szkolenie Językowe Roku.
A gdyby tak można było rozszerzyć czas i zyskać dodatkową godzinę lub dwie w ciągu swojego dnia? Poznaj poniżej opisane metody i wykorzystaj je do „zaczarowania” zegara, tworząc złudzenie większej ilości czasu.
Na punkcie robienia autoportretów oszalał cały świat. Swoje sweet focie mają nie tylko nastolatkowie, ale również wielcy i znani tego świata: celebryci, politycy, a nawet papież. Choć selfie kochamy miłością bezgraniczną to jednak nie jest to miłość z wzajemnością. Psychoza, depresja, a nawet śmierć – to spotyka osoby, które obsesyjnie skupiają się na robieniu jak najbardziej zaskakujących selfie, nierzadko ryzykując przy tym życie. O selfie wykonanych tuż przed śmiercią i innych niebezpieczeństwach związanych z robieniem sobie zdjęć z ręki opowiemy w tym artykule.
Dziś z nowoczesnymi technologiami mamy do czynienia każdego dnia. Ich dominacja jest tak silna, że wielu wręcz ogarnia lęk na myśl o tym, że mogłyby przestać istnieć. Bez wątpienia, nowoczesne technologie, w tym Internet, rewolucjonizują nasze życie. Zmieniają nie tylko sposób pracy i rozrywki, ale również sposób myślenia. Często mówi się o nich przez pryzmat niekończących się korzyści i nieograniczonych możliwości, rzadziej wspomina się o zagrożeniach doby Internetu.
Użytkowników smartfonów przybywa z roku na rok. Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych rośnie ilość aplikacji na komórkę, w tym również edukacyjnych. Czego dziś można się uczyć mobilnie? Które programy są popularne i dlaczego warto z nich korzystać? Poniżej prezentujemy listę 10 aplikacji edukacyjnych, które warto wypróbować jeśli chcemy zainwestować w swój rozwój osobisty.
Portal Edulider.pl wspiera swoich czytelników w procesie rozwoju i zmiany już od 2008 roku. Od lat piszemy dla Was artykuły, na bieżąco dzielimy się aktualną wiedzą na portalach społecznościowych, inspirujemy do zmian za pomocą produktów motywacyjnych, nawiązujemy współpracę z ciekawymi ludźmi ze świata edukacji i biznesu. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy badanie wśród polskich internautów, którego tematem głównym było radzenie sobie ze zmianami w kontekście pracy i uczenia się.
Każdego dnia zalewani jesteśmy falą różnorodnych informacji. W zaskakującym tempie rośnie ilość internetowych zasobów informacyjnych. Stwarza to konieczność ustalenia i wprowadzenia w życie racjonalnych kryteriów, które z morza informacji pozwolą wybrać te najcenniejsze, a odrzucić te, które wprowadzają w błąd, są zbyt stronnicze lub zwyczajnie błędne. W jaki sposób moższesz weryfikować przydatność informacji w Internecie?
Co kilka minut logujesz się na skrzynkę mailową w poszukiwaniu nowych wiadomości? Kilkanaście razy dziennie sprawdzasz konto na serwisach społecznościowych, bo boisz się, że kiedy jesteś wylogowany coś Cię omija? Obsesyjnie porównujesz się z innymi i zastanawiasz się czy Twoje życie jest równie ciekawe? Uważaj, możesz być FOMO.
Zjawisko wypalenia zawodowego zatacza coraz szersze kręgi. Burnout jako zespół stresu psychologicznego rozprzestrzenia się niczym pożar. Prowadzi nie tylko do rozdrażenienia, ale również niszczy relacje osobiste, powoduje zmęczenie, niepokój, a nawet prowadzi do depresji. Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
Umiejętność tworzenia wartościowej i ciekawej prezentacji jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Przekonują się o tym wszyscy, począwszy od maturzystów, skończywszy na menagerach. I chociaż nie ma złotego środka na idealną prezentację, a każdy temat można przedstawić na sto różnych sposobów, istnieją pewne zasady, które zdają się być uniwersalne.
1. Stań się specjalistą w danej dziedzinie
Znając temat swojej prezentacji, zacznij gromadzić potrzebne materiały. W celu uniknięcia jednostronnego spojrzenia na dane zagadnienie, postaraj się wykorzystać jak najwięcej źródeł informacji. Czytaj książki, artykuły, oglądaj filmy i surfuj po Internecie. Wszechstronne poznanie tematu sprawi, że występując będziesz się czuł pewniej a przekazywane przez ciebie informacje mają szansę okazać się aktualne i wieloaspektowe. Pomyśl również o tym, jak zaprezentować siebie.
Ale pamietaj, że znajomość tematu nie wystarczy! Trzeba umieć się zaprezentować jako ekspert, i o tym dowiedz się z poniższego video.
Aby wiedzieć, co i w jaki sposób mówić, musisz być świadom, do kogo skierowana jest prezentacja. Znajomość profilu odbiorcy pozwoli ci uniknąć podstawowych błędów takich jak:
Używania zbyt prostego/skomplikowanego języka
Powielania wiedzy już zdobytej przez odbiorców
Używania niestosownych/niezrozumiałych dygresji
3. Określ cel prezentacji
Przed bezpośrednim kreowaniem prezentacji bardzo ważne jest zadanie sobie pytania: Co chcę osiągnąć? Po co to robię? Już w trakcie analizy odpowiedzi, zaczniesz podświadomie ukierunkowywać swoją prezentację. Poznanie celu wystąpienia, pomoże ci również uszeregować zebrane wcześniej materiały.
4. Dobierz pomoce dydaktyczne
Mając świadomość faktu, ze w grupie twoich odbiorców znajdziesz zarówno wzrokowców, słuchowców jak i kinestetyków, warto zadbać o różnego rodzaju środki przekazu, które pomogą ci dotrzeć do jak największej liczby osób. Tym samym postaraj się przygotować prezentacje multimedialną, dodatkowe artykuły, rzutnik itp.. Jednak i tutaj należy uważać na pewne pułapki:
- sprawdź salę, w której ma się odbyć prezentacja, dowiedz się jakie urządzenia masz do dyspozycji – tym samym unikniesz przykrych niespodzianek
- powinieneś dokładnie przemyśleć moment rozdania wszelkich pomocy dydaktycznych - pamiętaj, że dana czynność zazwyczaj pochłania uwagę słuchaczy, tym samym przerwij swój wykład na tą chwilę.
5. Określ plan prezentacji
Aby podczas wystąpienia uniknąć chaosu, bardzo ważne jest stworzenie zarysu tego, co się będzie działo. Napisz na kartce główne tezy swojej wypowiedzi. Następnie uszereguj je zgodnie z własnym uznaniem. Główną zasadą jest zaczynanie prezentacji od rzeczy ogólnych, ze stopniowym ich uszczegółowieniem. Projektując plan, podporządkuj treści celowi swego wystąpienia. Mając już określony schemat działania: czas na próbę. Wykonaj swoją prezentacje przed lustrem, znajomymi, rodziną. Pozwoli ci to na określenie czasu, jaki będziesz potrzebował na wystąpienie, jak i usłyszysz informacje zwrotne, dotyczące przekazywanych treści.
6. Prezentacje czas zacząć
Kiedy w końcu nadejdzie ten dzień, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
Dobierz stosowny ubiór – nie lekceważ swych odbiorców
Postaraj się nie okazywać tremy – pamiętaj tylko ty tak naprawdę wiesz jak bardzo się boisz
Zmieniaj tempo mówienia oraz intonację głosu
Bardzo ważne jest twoje nastawienie do danej prezentacji – nie ma nic gorszego jak rozpoczęcie prezentacji słowami: "no dzisiaj to dopiero będzie nudno"
Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy ze słuchaczami - nie czytaj z kartki!
Zorganizuj się czasowo: publiczność powinna mieć okazję by zadać ci pytania. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś zagadnienie, zamiast kłamać, obiecaj, że postarasz się zdobyć dane informacje w najbliższym czasie.
Tworzenie i przeprowadzenie prezentacji jest procesem złożonym, a tym samym dla wielu osób bardzo stresującym. Aby wystąpienia stały się dla ciebie wyzwaniem, a nie zagrożeniem, warto zastosować wyżej wymienione zasady. Minimalizując źródła napięć zobaczysz, że "nie taki wilk straszny, jak go malują".
Komentuj przez Facebooka