Jak zostać zawodowym coachem?

jak zostac coachem

Coach i coaching to w Polsce słowa nadal dość nowe, które w wielu firmach są po prostu jeszcze całkiem nieznane. Coaching, czyli pomoc w samorozwoju innym ludziom, wykorzystywany jest przede wszystkim w dużych międzynarodowych firmach, które w Polsce mają swoje oddziały.

Dawniej pracowników wysyłano na szkolenia, które miały pomóc im pracować nad wybranymi przez pracodawcę umiejętnościami miękkimi lub twardymi. Coaching działa inaczej – to uczestnik kursu decyduje, co jest dla niego ważne i rozwija się w wybranym przez siebie kierunku. To dla niego sposób, by pracować w sposób optymalny, wykorzystując wrodzone umiejętności.

Dla kogo coach i skąd go wziąć?

Przedsiębiorstwa mogą zatrudnić zewnętrzną firmę oferującą coaching i szkolenia dla firm. Takie rozwiązanie na pewno sprawdza się w przypadku małych i średnich firm, dla których zatrudnienie coacha na stałe wiąże się z dużymi kosztami i wydaje się niepotrzebne. Jednak duże firmy i korporacje mogą zatrudnić własnego coacha – który na bieżąco będzie pracować z zatrudnionymi osobami. W ten sposób firma zaoszczędzi na kosztach szkoleń, a coach pozna lepiej specyfikę jednej, konkretnej branży.

Kto może zostać zatrudniony na stanowisko coacha? Każdy, kto prześle CV. Trudno jednak spodziewać się, że osobie bez odpowiedniego szkolenia i doświadczenia ktoś powierzy tak odpowiedzialne stanowisko. W najlepszej sytuacji będzie akredytowany coach, który ukończył jeden lub kilka kursów. Ponieważ firm organizujących takie zajęcia jest coraz więcej, ważne by kurs był certyfikowany przez jedną z najważniejszych organizacji, jak np. International Coach Federation (ICF). Dla pracodawcy to informacja, że szkolenie zostało przygotowane zgodnie z najlepszymi standardami, a osoba, którą przyjmuje, sprosta niełatwej pracy coacha.

Coaching powinien obejmować nie tylko teorię, ale także różne case studies oraz ćwiczenia. Kursant powinien zostać zaznajomiony ponadto z literaturą fachową, co pozwoli mu na osobisty rozwój już po zakończeniu szkolenia. Kursy kierujące się takimi wyznacznikami są organizowane przez HPRGroup.pl – grupy firm, które realizują działania nakierowane na rozwój swoich klientów.

Dobrze przeprowadzone szkolenie oparte na wieloletnim doświadczaniu nie tylko pomoże Ci w zdaniu egzaminu na coacha, ale przede wszystkim przygotuje do pełnienia zawodu oraz zapewni wsparcie w przyszłości. To dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z coachingu i tych, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę.