Jak poczucie humoru pomaga w osiągnięciu sukcesu

poczucie humoru-a-sukces

Każdy człowiek marzy o tym, żeby jego życie było pasmem sukcesów. Jednym z czynników, który realnie sprzyja osiągnięciu zamierzonych celów jest poczucie humoru. Pielęgnowane i rozwijane znacznie skróci i ułatwi realizację twoich życiowych planów.

Nie kłamie ten, kto twierdzi, że śmiech to zdrowie. Naukowcy zgodnie twierdzą, że poczucie humoru ma zbawienny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Poniżej zestawiamy 5 ważnych korzyści zdrowotnych wynikających z częstego śmiechu:

wpływ-śmiechu-na-zdrowie

Krótko mówiąc: śmiech to najlepsza kuracja zdrowotna na świecie. Zwłaszcza, że w porównaniu do antybiotyków i suplementów diety nie powoduje skutków ubocznych. A jak poczucie humoru warunkuje drogę do sukcesu?

1. Zmniejsza poziom stresu

Śmiech jest jednym z najpotężniejszych antidotum na stres i ból. Żadne lekarstwo nie jest w stanie tak szybko i niezawodnie doprowadzić twojego ciała i umysłu do stanu równowagi jak śmiech. Jeśli masz lekki dystans w stosunku do pojawiających się problemów, traktujesz je jako pewne wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć  to jesteś w stanie skutecznie poradzić sobie ze stresem, rozczarowaniem, problemami życia codziennego. Kiedy się śmiejesz twoje mięśnie rozluźniają się i pozostają w takim stanie aż przez 45 minut. Rozluźniony, w sytuacji stresowej, szybciej znajdziesz różne, alternatywne wyjścia z danej sytuacji. A to dlatego, że, jak udowadniają naukowcy, ludzie śmiejąc się mają tendencję przechodzić od myślenia jednotorowego, w którym mogą dostrzec tylko jedno rozwiązanie do myślenia wielotorowego, gdzie dostępne są różne, alternatywne sposoby poradzenia sobie z danym problemem.

2. Zwiększa kreatywność

Humor to główny czynnik wpływający na myślenie nieszablonowe. Wynika to z tego, że podejście do różnych sytuacji z lekkim przymrużeniem oka sprawia, że znikają blokady psychologiczne. Poczucie humoru pomoże Ci skorzystać z wielu pomysłów, o których nie miałbyś pojęcia, gdybyś próbował coś wymyślić w ponurym nastroju. Śmiech pozwoli Ci zobaczyć rzeczy w zupełnie nowym świetle. Szczególnie skutecznym treningiem kreatywności jest humor sytuacyjny i gry słowne. Kiedy zaczniesz się bawić nie będziesz mieć czasu na strach przed karą za złe rozwiązanie. Poczujesz się bardziej swobodnie, twój potencjał energetyczny uaktywni się, a ty zyskasz silną motywację twórczą. Zachowaj dystans wobec samego siebie, śmiej się ze swoich błędów i porażek- pamiętaj, że są one nieodłącznymi elementami kreatywności.

3. Poprawia samopoczucie

Badania dowodzą, że w czasie śmiechu uwolnione zostają endorfiny, czyli naturalne substancje chemiczne, które sprawiają, że masz dobre samopoczucie. Śmiech to bowiem jeden z 10 potwierdzonych naukowo sposobów na poprawę nastroju. Idąc dalej, kiedy jesteś w formie, czujesz się szczęśliwy i zadowolony, masz również większą chęć, zapał i zasób energii, która pozwala na działanie. Śmiej się więc jak najczęściej, bo w przypływie radości łatwiej będzie Ci podejmować odważne decyzje i pokonywać przeciwności losu.

4. Zwiększa atrakcyjność w oczach innych

Praktycznie każdy człowiek chce otaczać się ludźmi, którzy są zabawni, gdyż bezpośrednio wpływa to również na ich nastrój. Śmiech jest bardziej zaraźliwy niż kaszel czy kichanie. Gdy staje się udziałem wielu ludzi zwiększa poczucie szczęścia. Jeśli należysz do grupy ludzi, którzy wiedzą jak, co i kiedy powiedzieć, by wywołać na twarzach innych uśmiech, zawsze zrobisz dobre wrażenie. Zjednując sobie ludzi, zawierając nowe znajomości, (szczególnie w życiu zawodowym) jesteś w stanie wpływać na innych i skuteczniej realizować swoje cele, bo będziesz wydawać się bardziej inteligentny i sympatyczny. Śmiech podobny jest bowiem do lodołamacza, który jest w stanie skruszyć mury nawet najbardziej niedostępnej twierdzy.

5. Pozwala budować silny autorytet

Jeśli w swojej pracy zarządzasz innymi ludźmi poczucie humoru jest narzędziem, które będzie Ci przydatne praktycznie na każdym kroku. Jest ono bowiem w stanie poprawić atmosferę w każdej firmie. Jeśli stworzysz dobrą aurę w swoim miejscu pracy sprawisz, że ludzie będą pracować bardziej wydajnie. Tryskaj poczuciem humoru, a zyskasz miano człowieka otwartego, wiarygodnego i godnego zaufania. A dzięki temu będziesz efektywniej zarządzać innymi.

Śmiech to potężne oręże, mające moc uzdrawiania, odnawiania i wzmacniania zdrowia zarówno w aspekcie fizycznym jak emocjonalnym. Kiedy się śmiejesz twoje ciało lepiej funkcjonuje, neutralizujesz negatywne emocje, stajesz się bardziej kreatywny. Pielęgnuj swoje poczucie humoru w kontaktach z innymi czy to w życiu zawodowym czy prywatnym, a zdobędziesz przychylność wielu ludzi i łatwiej osiągniesz swoje cele. A stąd już prosta droga do poczucia szczęścia i spełnienia.