10 nawyków osób o wysokim poczuciu własnej wartości

wysokie poczucie wartości

Bez względu na wiek, status materialny i kraj pochodzenia, osoby charakteryzujące się wysokim poczuciem własnej wartości, zdają się mieć kilka cech wspólnych. Poniżej przedstawiamy 10 nawyków, których przestrzeganie, może przyczynić się do znaczącego wzrostu samozadowolenia i samoakceptacji.

1.

Pozytywne myślenie osoby posiadające wysokie poczucie własnej wartości, zawsze starają się  brać pod uwagę najlepszy scenariusz zdarzeń. Optymizm zdaje się być ich najbliższym przyjacielem. Są oni dowodem na to, że entuzjastyczne postrzeganie rzeczywistości, przyczynia się do pozytywnego myślenia o samym sobie. Starają się przebywać w towarzystwie osób pozytywnie nastawionych do życia, a jeżeli ktoś nastawiony jest krytycznie do takiej osoby, to zazwyczaj, osoby akceptujące siebie w pełni będą przekoanane, że zaszło jakieś nieporozumienie - lub, że krytyk ma jakiś osobisty problem.

2.

Podejmowanie aktywności na rzecz budowania samooceny. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości, świadomie decydują się na czynności, które utwierdzają ich w samozadowoleniu. Zazwyczaj podejmują się ćwiczeń zawartych w poradnikach psychologicznych wespół z poświęcaniem czasu na swoje hobby, pasje.

3.

Śmiech zdaje się być kolejnym nawykiem, często idącym w parze z samozadowoleniem. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości, zdają się mieć  wrodzoną zdolność do odczuwania radości. Patrzenie na wszystko przez różowe okulary sprawia, że takie osoby stają się bardzo tolerancyjne wobec swoich niedoskonałości i potrafią śmiać się z siebie

4.

Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości nie biorą samych siebie i życia przesadnie poważnie.  Tym samym nie lubią negatywnego wyolbrzymiania zdarzeń i narzekania. Natomiast zazwyczaj charakteryzują się wybitnym poczuciem humoru i nie straszne są im żarty pod ich własnym adresem. Z łatwością nawiązują kontakty z innymi, gdyż są głęboko przekonani, że inni też ich polubią.

5.

Gotowość do podejmowania wyzwań i ponoszenia ewentualnych porażek. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości nie boją się wypróbowywać nowych rzeczy. Zagrożenie porażką nie blokuje ich przed próbowaniem. Tym sposobem samozadowolone jednostki odnosząc szereg sukcesów. Wiedzą one, że liczy się co jest teraz, a przeszłość to historia, przyszłość - niewiadoma.

6.

Rozwijanie się osoby o wysokim poczuciu własnej wartości, potrafią wykrzesać z siebie ogromne zasoby energii, w celu pokonywania własnych barier. Więcej i wyżej - to ich hasło przewodnie. Są ciekawi i głodni wszystkiego co daje im życie. Cenią bycie autentycznym i wiedzą, że ludzie powinni przyjmować ich takich jakimi oni są, bez sztucznych masek.

7.

Osoby lubiące samych siebie, wykazują spore zainteresowanie własnymi nawykami i psychiką. Bardzo często objawia się to poprzez  prowadzenie  pamiętników i dzienników, w celu ewaluacji swoich myśli i zachowań. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości lubią odkrywać samych siebie, używając poradników psychologicznych i korzystają z porad psychologicznych i coachów.

8.

Ludzie  ceniący samych siebie, są uprzejmi wobec innych osób. Jako że charakteryzują się dużą dozą ufności i pewnością siebie, potrzeba ranienia i ignorowania innych ludzi, jest im obca. Szacunek, empatia i tolerancja to ich dewizy życiowe, które sprawiają, że w pracy cieszą się powodzeniem i poważaniem. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości nie potrzebują ciągłego utwierdzania się w przekonaniu, że są dobre. Chętnie przyjmują komplementy i obdarowywują nimi innych. Osoby akceptujące siebie, uważają pewne rzeczy za właściwe i słuszne, i nie zastanawiają się nad tym, co pomyślą inni. Jednocześnie są asertywne, co oznacza że potrafią wyrazić swoje poglądy, nawet jeśli mogliby być w błedzie, gdyż nie rezygnują ze swojego prawa do wyrażania własnej opini i podejmowania wyborów na zasadzie równorzędnego partnerstwa.

9.

Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości prowadzą zdrowy styl życia. Wiara w bogactwo swojego wnętrza, owocuje dbałością o ich piękno zewnętrzne.  Osoby lubiące samych siebie, starają się trzymać zbilansowanej diety, ćwiczyć i racjonalnie odpoczywać. Tym samym unikają: przejadania , przeciążania i przepracowania. Starają się być najlepszym przyjacielem dla siebie.

10.

Jednostki o wysokim poczuciu własnej wartości, oczekują wszystkiego co najlepsze. A ponieważ kierują się pozytywnym patrzeniem na życie, właśnie to najlepsze bardzo często im się przytrafia!

 

Walka z niskim poczuciem własnej wartości, jest zazwyczaj trudna i czasochłonna. Bywa ,że aby człowiek mógł odzyskać szacunek wobec samego siebie, musi zasięgnąć porady specjalisty. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niewielkie zmiany w  harmonogramie czy sposobie myślenia, potrafią polepszyć komfort życia.

 

Autor: Wioletta Gawrych