Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
jak wybrać szkolenie

Łatwy dostęp do szkoleń z najróżniejszych dziedzin wiedzy to dziś standard. Właściwie wystarczy nam tylko komputer z dostępem do Internetu, by rozpocząć szkolenie o dowolnej tematyce. Nasze skrzynki pocztowe są wręcz zalewane ofertami płatnych szkoleń, seminariów, spotkań branżowych. Pozostaje jednak pytanie, czy umiemy je filtrować? Jak wybrać odpowiednie szkolenie dla siebie? Garść praktycznych wskazówek na ten temat znajdziecie poniżej.

Tematyka szkolenia, czyli praca a hobby

Dbałość o ciągły rozwój własnych umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych to dziś jeden z najważniejszych czynników wpływających na sukces zawodowy. Intuicyjnym wyborem jest więc szkolenie dopasowane do aktualnie wykonywanych obowiązków zawodowych. Mając świadomość, co potrafisz robić świetnie, a które obszary wymagają doszkolenia, będziesz w stanie trafniej sprecyzować jak wybrać odpowiednie szkolenie dla siebie. Rozwój zgodny z aktualnym profilem zawodowym to szansa na to, że zdobytą wiedzę będziesz mógł od razu wykorzystać w praktyce. Co więcej, możesz liczyć na częściowy zwrot kosztów, dodatkowy urlop, a w przyszłości awans.

czym kierować się przy wyborze szkolenia

Z drugiej strony, jeśli praca na aktualnym stanowisku nie daje Ci satysfakcji, to lepszym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się za szkoleniem, w dziedzinie, z którą chciałbyś związać się w przyszłości. W tym wypadku warto postawić na szkolenie, o tematyce, która Cię interesuje i rozwija Twoje umiejętności. Realizacja nowego szkolenia jest jak furtka do nowego, lepszego świata, szansa na znalezienie wymarzonej pracy.

Nie wiesz do końca, w którym kierunku pójść? Poradź się znajomych lub zrób jeden z testów predyspozycji zawodowych.

Bez względu na to, czy wybierzesz szkolenie w swoim zawodzie, czy zupełnie z nim niezwiązane, miej zawsze na uwadze cel, który chcesz osiągnąć. Niech nowe szkolenie będzie krokiem na drodze do Twojego sukcesu zawodowego.

Dobre szkolenie, czyli jakie?

Jeśli wstępnie udało Ci się określić tematykę szkolenia, to kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji, w którym warto uczestniczyć. Oczywiście na darmowe szkolenia możesz zapisać się bez obaw i na kolejnym etapie zdecydować, czy warto je kontynuować. Jeśli jednak decydujesz się na szkolenie płatne, najlepiej przeanalizować ofertę pod kątem kilku ważnych czynników.

jak wybrać odpowiednie szkolenie dla siebie

1. Program szkolenia

Warto dokładnie, na spokojnie zapoznać się z planem wydarzenia. W jakim stopniu tematyka szkolenia jest Ci już znana? Czy szkolenie jest aktualne, czy może powstało kilka lat temu i niektóre informacje mogły się zdezaktualizować? Czy kwestie poruszane na szkoleniu mogą okazać się dla Ciebie przydatne? Jak długo będzie trwało szkolenie? Czy w jego programie znalazło się miejsce na praktyczne ćwiczenie umiejętności, czy będziesz skazany jedynie na suchą teorię? Nie trudno się domyślić, że możliwość przetestowania zdobytej wiedzy w warunkach laboratoryjnych nie tylko utrwala ją, ale także daje większe szanse skutecznego jej wykorzystania w realnej, życiowej sytuacji.

2. Sposób przekazywania wiedzy

Każdy typ szkolenia rządzi się swoimi prawami. W przypadku spotkań stacjonarnych potrzeby są inne niż w czasie szkolenia online. Prawdą jest jednak to, że nasz mózg ciągle szuka nowych bodźców i dlatego im bardziej oryginalna forma szkolenia, tym większa szansa na skupienie uwagi na dłużej. Przykładowo znacznie lepiej w procesie nauki sprawdzą się materiały video, oryginalne grafiki, informacje przedstawiane w postaci map myśli, case study z życia wzięte itp. niż bloki tekstu pisanego drobnym makiem oraz nudne wykłady wygłaszane przez prowadzącego monotonnym tonem.

3. Prowadzący

Skoro wspomnieliśmy o prowadzącym, to warto kilka słów napisać o jego wpływie na jakość szkolenia. Przed zapisaniem się na szkolenie najlepiej dowiedzieć się nieco więcej na temat jego dotychczasowego dorobku oraz praktyki. Wcale nie oznacza to jednak, że trzeba stawiać wyłącznie na znane nazwiska. Mało znany prowadzący to nie to samo co niekompetentny prowadzący. Liczą się umiejętności. Ma to duże znaczenie, ponieważ nawet najlepsze szkolenie prowadzone przez kiepskiego prowadzącego może skutecznie zniechęcić do jego treści.

4. Opinie o szkoleniu

Jeśli szukacie innych pomysłów na określenie jakości danego szkolenia, to warto sprawdzić opinie na jego temat krążące w sieci. Szczególnie jeśli jest to kolejna edycja danego szkolenia lub konkretne szkolenie jest w sieci od dłuższego czasu. Warto przeczytać, co na jego temat piszą internauci. Czy mówią o nim z entuzjazmem, czy może na coś narzekają? Czasem na platformach, oferujących kursy o różnej tematyce można sprawdzić dotychczasową liczbę zapisów na dany kurs, która świadczy o jego popularności, jak również sprawdzić np. jaką ocenę przyznali mu użytkownicy.

5. Koszty szkolenia

Czy cena szkolenia jest adekwatna do programu wydarzenia i sposobu przeprowadzania go przez prowadzącego? Czy będę w stanie wykorzystać wiedzę pośrednio lub bezpośrednio w niedalekiej przyszłości? Czy realizacja szkolenia przybliża mnie do osiągnięcia celu, który zamierzyłem? Warto porównać kilka szkoleń o tej samej tematyce, by odpowiedzieć sobie na te pytania. Odpowiednie szkolenie to takie, którego koszty nie przewyższają potencjalnych korzyści wynikających z udziału w nim.

6. Czas

Ile czasu będę w stanie wygospodarować na szkolenie? Jeśli nie masz go mało, to warto w przypadku szkolenia stacjonarnego postawić na te organizowane w swoim miejscu zamieszkania czy np. zapisać się na szkolenia w trybie intensywnym trwającym cały weekend niż np. przez kilka tygodni po dwie godziny. A może po prostu lepszą opcją dla Ciebie będzie skorzystanie ze szkolenia online, które będziesz mógł realizować w dowolnej chwili? Warto pamiętać o tym, że tutaj ważna jest samodyscyplina i systematyczność.

7. Certyfikat

Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że lepszym wyborem są szkolenia, po których zakończeniu uczestnik otrzyma certyfikat. Taki dokument to potwierdzenie nabytych umiejętności, którym można się pochwalić przed przyszłym pracodawcą w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Wybór szkolenia – decyzja dobrze przemyślana

Współczesny popyt na szkolenia w różnych dziedzinach sprawia, że nasze skrzynki pocztowe pękają w szwach od różnych ofert. Nie warto jednak podejmować decyzji pochopnie. Najlepiej ją gruntownie przemyśleć. Korzystnie jest wziąć pod uwagę swoje możliwości, potrzeby, dotychczasowe umiejętności oraz oberwać rynek pracy. Lepiej nie zapisywać się na szkolenie, które trzeba będzie później porzucić z braku czasu, czy innych powodów. Najważniejsze jest to, by przystępując do szkolenia mieć pomysł na siebie, bo życie jest zbyt krótkie, by pisać się na coś, co nie przyniesie wymiernych korzyści, ani w życiu prywatnym, ani zawodowym.