Jak myśleć pozytywnie o sobie?

myslec pozytywnie o sobie

Twoje myśli tworzą Twoją rzeczywistość. Coraz więcej z nas jest świadoma własnych ograniczeń, blokad i utartych schematów w myśleniu o sobie i innych. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: jak możemy myśleć o sobie lepiej?

 

Jak myślisz o sobie?

Od małego uczy się nas oceniania siebie przez pryzmat innych ludzi. Mało kto uczy nas doceniania samego siebie. Przywykliśmy do ciągłego strofowania siebie i innych. Robimy wszystko by zauważyć u siebie i innych wady, potknięcia, braki, porażki…niektórzy z nas z przyjemnością dowiadują się o potknięciach innych by poczuć się lepiej samym ze sobą!

Czas z tym przerwać! Za co samego siebie chcesz dzisiaj pochwalić, docenić?

  • jakie sukcesy masz dzisiaj na swoim koncie?
  • jakie trudne projekty udało Ci się zrealizować?
  • jak odniosłeś się do innych, którzy potrzebowali Twojej rady, pomocy?

Sukcesy, nawet te najmniejsze, wymagają by o nich sobie przypominać i głośno o nich mówić. Zauważając własne pozytywy, o wiele łatwiej zauważymy pozytywy w zachowaniu innych bez tracenia czasu na koncentrowanie się na porażkach. Niestety wielu z nas ma tendencję do myślenia negatywnego, a utarte sposoby myślenia nie dają się łatwo zmienić.

 

Jesteś odpowiedzialny za swoje myśli!

W publikacjach Louise L. Hay możemy odnaleźć wiele inspiracji do afirmacji na temat naszego życia. Bardzo często, będąc wychowanym w określony sposób, na przykład w rodzinach o surowych metodach wychowawczych i skłonnościach do krytyki, sami stosujemy olbrzymie dawki samokarania i samokrytycyzmu w życiu dorosłym. A przecież można traktować samego siebie inaczej!

Autorka poleca bardzo ciekawą technikę, która pomoże Ci myśleć o sobie pozytywnie: stań przed lustrem (rano lub wieczorem) i wypowiadaj komplementy pod swoim adresem - jak się z nimi czujesz? Powiedz osobie, którą widzisz w odbicu lustra - Kocham Cię! Jak się czujesz będąc miłym i troskliwym w stosunku do siebie samego? Wykonuj ćwiczenie regularnie, nawet pomimo początkowego oporu i zmień swoje myślenie na lepsze!

Pamiętajmy, że im bardziej doceniamy i szanujemy siebie, w tym nasze prawo do popełniana błędów, tym bardziej inni zapragną nas szanować i uczyć się od nas zbalansowanego podejścia do siebie samego. Uśmiechaj się do siebie ponieważ jesteś osobą wyjątkową!

 

Rozwijaj się z coachingiem

Wyobraź sobie, że spotykasz się z osobą, która akceptuje Cie takim jaki jesteś. Poprzez zadawanie Ci odpowiednich pytań oraz ćwiczeń, poprzez rozmowę i aktywne słuchanie oraz odzwierciedlanie tego co mówisz pozwala Ci znaleźć odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Jeśli praganiesz myśleć o sobie w pozytywnym świetle i trudno Ci zbudować lepszy obraz siebie samego z poradników i ćwiczeń, warto wybrać kogoś zaufanego, przyjaciela bądź zająć się tematem z profesjonalnego punktu widzenia na kanapie coacha. Coaching to droga do wolności, poznania siebie, swoich wartości, atutów oraz rezerw. Coaching to szansa  do przeanalizowania swojego życia, swoich wyborów, ról życiowych i droga do samoakceptacji.

Kategoria rozwój: