Wysoka presja, przepracowanie, brak czasu na odpoczynek- tak często wygląda rzeczywistość w polskich korporacjach. Kilka głębokich oddechów czy spędzenie kilkunastu minut na słuchaniu rytmicznej muzyki może nie wystarczyć, bu poradzić sobie z długotrwałym stresem. O jakich innych metodach na pokonanie stresu mówi się głośno dziś?
-
Floating
Zwany przez wielu terapią R.E.S.T to ostatnio bardzo popularna metoda relaksacji i rehabilitacji odbywająca się w specjalnych kabinach relaksacyjnych. W ich wnętrzu bodźce zewnętrzne zostały ograniczone do minimum. W komorze deprywacyjnej nic nie widać i prawie nic nie słychać, nie czuć sił grawitacji, ciepła, ani zimna. W trakcie sesji ciało człowieka unosi się samoczynnie na powierzchni gęstego roztworu soli o nazwie Epsom dzięki czemu nie trzeba podejmować żadnego wysiłku. Jako, że w czasie sesji wytwarzane zostają fale alfa i theta technika ta sprzyja głębokiemu relaksowi. Warunki panujące w komorze sprzyjają wyciszeniu się, regeneracji i czerpaniu radości z bycia ,,tu i teraz”. Ta forma terapii znana na całym świecie jest dostępna w Polsce m.in. w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu.
2. Arteterapia
Rozumiana jako leczenie przez sztukę wykorzystywana jest często jako forma psychoterapii. Prowadzący warsztaty przekonują, że by czerpać maksymalne korzyści z praktykowania tej metody nie potrzeba ani zdolności artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń. Muzyka, fotografia, glina, taniec- to tylko kilka z możliwości, z których możesz skorzystać w czasie arteterapii. Podobnie jak w starożytnym ,,katharsis” w czasie terapii najważniejszy jest moment ,,wyrzucenia z siebie” negatywnych, skumulowanych emocji. Obcowanie ze sztuką pozwala w leczeniu nerwic, depresji, pozbyciu się lęków, zahamowań, redukcji stresu. To także wspaniała inwestycja w swój rozwój osobisty, kształtowanie osobowości, radzenia sobie ze swoją sferą emocjonalną.
3. EFT (Technika Emocjonalnej Wolności)
Powszechnie znana również pod nazwą ,,tappingu emocjonalnego” oraz ,,psychologicznej akupunktury” to metoda polegająca na opukiwaniu konkretnych punktów na ciele. Zakłada ona, że wszystkie negatywne emocje są skutkiem zaburzenia systemu energetycznego ciała. Pojawiająca się blokada w tym systemie uzewnętrznia się w postaci negatywnych emocji. Metoda EFT łączy w sobie tradycyjną, chińską medycynę z osiągnięciami z dziedziny fizyki i dzięki temu pomaga zredukować stres wpływając na cztery poziomy:
Istnieje tu możliwość pracy zarówno z jednym, najbardziej stresującym obszarem lub podejścia bardziej holistycznego, dzięki któremu można skuteczniej i szybciej poradzić sobie ze stresem w całym ciele.
4. Mindfulness
To praca zarówno z ciałem jak i myślami i emocjami, by bardziej umiejętnie kierować swoją uwagę. Najbardziej znanym treningiem opartym na mindfullness jest Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności autorstwa Jona Kabata-Zinna z 1979 roku. Pozwala on na rozluźnienie napięcia w ciele, poprawę koncentracji, obniżenie zmęczenia, wyciszenie się. Jest pomocny w leczeniu nerwic, depresji, a także przewlekłego zmęczenia czy syndromu wypalenia zawodowego. Dlatego też pozwala na lepsze rozwiązywanie konfliktów w miejscu pracy, spokojniejsze reakcje na sytuacje stresowe i daje lepsze umiejętności komunikacyjne.
5. Nie tylko melisa
Gdyby zapytać przypadkowo spotkanych osób co jeść lub co pić, by zredukować stres to zapewne wielu wskazałoby na zioła takie jak melisa, rumianek, lawenda czy waleriana. Jako naturalne sposoby na uspokojenie i zmniejszenie napiecia znane są one bowiem od wieków. Najnowsze badania dowodzą jednak, że nie tylko zioła działają uspokajająco. Naukowcy z Toronto: Dr Chen-Bo-Zhong i Geoffrey Leonardelli udowodnili, że w obniżeniu poziomu stresu sprzyja … rosół jako, że po jego zjedzeniu podwyższeniu ulega poziom tzw. hormonu szczęścia w organizmie. Według innych badań zniwelować stres i zmęczenie można jedząc melony, a to dzięki enzymowi zawartemu w tych owocach zwanemu dysmutazą ponadtlenkową, który w sposób naturalny zmniejsza stres i napięcie.
Amerykańscy badacze pracujący na Pennsylvania State University mają dowody na to, że reakcje na stres pozwalają przewidzieć w jakim zdrowiu pozostaniemy po upływie 10 lat. Silny stres to ryzyko bólów artretycznych oraz tych związanych z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Dlatego też warto zastanowić się nad skorzystaniem z metod obniżających napięcie i zrelaksować się, co na pewno przyczyni się do zwiększonej wydajności w pracy, kreatywności i oczywiście lepszego zdrowia.
Komentuj przez Facebooka