Jak przeprowadzić w swoim życiu ,,totalną metamorfozę”- wywiad z Bartkiem Popielem

Dziś w ramach naszego cyklu wywiadów z osobami działającymi w kręgu edukacji, rozwoju osobistego i biznesu prezentujemy rozmowę z Panem Bartkiem Popielem, znanym liderem rozwoju osobistego w Polsce, założycielem firmy ,,Popiel Consulting”, autorem bloga bartekpopiel.pl i e-booków ,,Przestań odwlekać i zacznij działać” oraz ,,Zrobię to dzisiaj”. Pan Bartek w ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadził w różnych miastach w naszym kraju innowacyjne szkolenie pod hasłem ,,Totalna Metamorfoza Live”, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi. W trakcie spotkań można było poznać odpowiedzi na pytania jak zacząć wprowadzać w swoim życiu prawdziwe zmiany, co lub kto najbardziej przeszkadza nam w osiągnięciu naszych celów i wiele innych.

Renata Nowak: Skąd pomysł, inspiracja do realizacji takiego szkolenia? Jakie były początki ,,Totalnej Metamorfozy Live”?

Bartek Popiel: Wszystko zaczęło się od dużej kampanii produktu video „Totalna Metamorfoza”. Była to prawdopodobnie jedna z największych kampanii promocyjnych w branży rozwoju osobistego. Pod pierwszym nagraniem zebraliśmy ponad 1300 komentarzy. Zainteresowanie było ogromne, ale cena dla wielu osób mimo wszystko była dość sporą barierą. Dlatego postanowiłem, że wybiorę z tego kursu takie informacje, które są w miarę proste do wdrożenia, a mogą przynieść osobie, która je zastosuje bardzo ciekawe wyniki. Po wybraniu czterech najistotniejszych kwestii ruszyliśmy w Polskę.

Jakie tematy poruszał Pan podczas szkolenia?

Szkolenie TM Live składało się z czterech zasadniczych modułów:

  • Sabotaże
  • Planowanie
  • Produktywność
  • Determinacja

Uważam, że te cztery składniki są niezbędne, aby zacząć, dobrze zorganizować i co najważniejsze ukończyć zaplanowany projekt.

Czy miał Pan ustalony scenariusz szkolenia czy może stawiał Pan na dynamikę?

Oczywiście zarys był przygotowany, ponieważ ludzie zapisują się na szkolenie na podstawie tego, co przeczytali w ofercie. Zatem przekazywanie całkiem odrębnych treści, moim zdaniem spowodowałoby rozczarowanie wśród uczestników. Innymi słowy trzon był wcześniej ustalony, ale w każdym mieście to szkolenie wyszło zupełnie inaczej. Przytaczałem inne przykłady, a czasami tylko moderowałem to co się działo na sali.

Czego oczekiwali od szkolenia jego uczestnicy? Co można było osiągnąć/zmienić uczestnicząc w szkoleniu?

To szkolenie było głównie skierowane do tych osób, które interesują się rozwojem osobistym, ale brakuje im konkretnych efektów. Czytają książki, słuchają audiobooków, oglądają kursy video i… nic nie zmienia się w ich życiu.

Uczestnicy oczekiwali, że po tym szkoleniu wreszcie ,,coś w ich życiu drgnie” i zaczną w końcu wprowadzać w nim realne zmiany. To najważniejsza wartość moim zdaniem.

Co w Pana odczuciu najbardziej przeszkadza ludziom w osiągnięciu ich celów? Czy zmiana jest w zasięgu ręki każdego z nas?

Najczęściej naszą największą barierą jest osoba, którą każdy z nas może codziennie oglądać w lustrze :-). Niestety nasze nawyki, przyzwyczajenia i przekonania nie pomagają w realizacji założeń.

Zmiana jest możliwa, ale nie jest tak prosta jak to obiecują niektórzy „guru”. Wymaga to wysiłku, konsekwencji i determinacji.

Ludzie niestety wierzą, że są jakieś „magiczne metody”, które pozwolą im się zmienić. Niestety nie ma żadnych „sekretnych” metod. Oczywiście mamy dzisiaj dostęp do różnego rodzaju strategii, technik i metod, które ułatwiają zmianę nawyków czy realizację celów, ale zawsze, ale to zawsze trzeba się przy tym napracować.

Kto najczęściej przychodził na szkolenia: kobiety/mężczyźni, ludzie młodzi/starsi?

Właściwie przychodzili ludzie w każdym wieku, ale najwięcej było osób, które kończą studia bądź od niedawna pracują. Co do płci, to jednak więcej było kobiet.szkolenie metamorfoza

Wiele pozytywnych opinii na temat szkolenia można znaleźć w Internecie. Na czym polega wyjątkowość tego szkolenia? Czy różni się ono od innych szkoleń z rozwoju osobistego?

Ludziom spodobała się zarówno treść jak i forma szkolenia. Jestem znany z tego, że ,,nie owijam w bawełnę” i często ,,walę prosto z mostu”.

Mam dość „szorstki” styl, ale taki już jestem i w takim wydaniu czuję się doskonale. Jestem taki sam przed publiką jak i w rozmowie przy piwie.

Ludzie bardzo często po szkoleniach dziękują właśnie za tą bezpośredniość i gotowe rozwiązania, które mogą zastosować.

Czy ma Pan ustalone ramy czasowe tego szkolenia? Czy spotkania w ramach ,,Totalnej Metamorfozy Live” odbywać się będą cyklicznie czy w każdym mieście tylko raz?

To był jednorazowy projekt. Kto miał przyjść, to przyszedł choć w niektórych miastach zamknęliśmy zapisy na miesiąc przed szkoleniem. Jednak na jesień szykujemy projekt, który jest niejako kontynuacją Totalnej Metamorfozy Live. Tym razem odwiedzimy jednak tylko pięć miast: Rzeszów, Kraków, Wrocław, Warszawa i Poznań.

Jednak póki co nie chcę mówić co to będzie. Zachęcam do śledzenia naszego fanpage. Tam będziemy co jakiś czasu ujawniać szczegóły projektu. Całość rozpocznie się jeszcze w październiku, ale finał akcji przewidziany jest na listopad.

Jaki jest Pana sposób na dotarcie do ludzi? Czy klucz tkwi w stosowanych narzędziach, bardziej dosadnej formie przekazu?

Właściwie to nie mam żadnego sposobu. Po prostu mówię prosto, konkretnie i dosadnie co działa, a z czego można spokojnie zrezygnować. Jestem bezpośredni, dużo się uśmiecham i nie robię z siebie gwiazdy. Mówię otwarcie o swoich błędach i porażkach. Dzięki temu wiele osób odkrywa, że ich obecna sytuacja jest znacznie lepsze niż sytuacja, w której byłem ja jeszcze kilka lat temu.

Jest Pan autorem e-booków ,,Przestań odwlekać i zacznij działać” ,,Zrobię to dzisiaj” Co Pana zdaniem zadecydowało o ich sukcesie? Jakich treści rozwojowych szukają dziś czytelnicy?

Z pewnością duże znaczenie miało to, że wcześniej w Polsce nie było żadnego poradnika, który dotykałby tak głęboko problemu odwlekania. Kolejna sprawa to treść – mimo, że ebooki nie są grubymi księgami, to są dla czytelników bardzo wartościowe, bo zawierają ogromną ilość gotowych rozwiązań.

Jakie ma Pan plany zawodowe na najbliższą przyszłość?

Planów i pomysłów jest mnóstwo. W najbliższych miesiącach koncentruję się na projekcie, o którym wspomniałem wcześniej. Poza tym chcę wydać swoje książki także na rynku anglojęzycznym. Powoli przymierzam się także do wprowadzenia na rynek anglojęzyczny produktu video: „Totalna Metamorfoza”. Natomiast na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku chcę zorganizować szkolenie stacjonarne także w Londynie, ponieważ spora część moich klientów mieszka w Anglii i Irlandii.

Dziękuję za rozmowę.

http://bartekpopiel.pl/

https://www.facebook.com/Bartekpopiel