Na co zwracać uwagę, szukając ogłoszeń z ofertami pracy?

szukajac pracy

Coraz częściej osoby szukające pracy decydują się na korzystanie z różnorodnych serwisów internetowych. Co jednak powinno się robić, aby mieć pewność, że dane ogłoszenie jest wiarygodne? Jak uchronić się przed marnowaniem czasu na rozmowy kwalifikacyjne w miejscach, które niekoniecznie odpowiadają oczekiwaniom?

Po pierwsze - warto dokładnie czytać ogłoszenia

Choć ta rada może wydawać się czymś absolutnie oczywistym, rzeczywistość pokazuje, że wiele osób nie czyta ogłoszeń w całości. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dana oferta Ci odpowiada, poświęć nieco więcej czasu i dokładnie zapoznaj się z całą ofertą. Zwróć uwagę nie tylko na takie informacje, jak wysokość wynagrodzenia czy podane godziny pracy, ale również na wymagania wobec kandydata na dane stanowisko. Może się zdarzyć, że ewentualny przyszły pracodawca będzie wymagać od osoby zatrudnionej kwalifikacji, których nie posiadasz. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba taką sytuację traktować jako swoje niepowodzenie – lepiej poczuć się zmotywowanym i zastanowić się, co można zrobić, aby dostać wymarzoną pracę. Przykładowo, jeżeli w większości firm wymagane będzie prawo jazdy, warto wyciągnąć z tego faktu wnioski i udać się na kurs. Dzięki temu w niedługiej przyszłości możliwe będzie ubieganie się o wymarzone stanowisko.

Co powinno znaleźć się w ogłoszeniu, aby mieć pewność, że dana oferta jest atrakcyjna?

W pierwszej kolejności warto patrzeć na to, jaki typ umowy proponuje ewentualny przyszły pracodawca. Dlaczego jest to tak ważną informacją? Przede wszystkim dlatego, że poszczególne typy zatrudnienia różnią się od siebie między innymi: prawami osoby zatrudnionej, sposobem odprowadzania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych oraz typem rozliczeń podatkowych. Zastanów się, czy zależy Ci na umowie o pracę, czy wolisz na przykład pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Szukaj takich ofert pracy, które będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Różnorodne serwisy internetowe prezentujące darmowe ogłoszenia o pracę często dają możliwość sortowania ofert – skorzystaj z tej opcji, aby szybciej znaleźć to ogłoszenie, w którym znajdą się satysfakcjonujące Cię warunki.

Gdzie szukać ogłoszeń, które są wiarygodne?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że zapoznajesz się z wiarygodnymi ofertami, warto skorzystać ze znanych i polecanych serwisów ogłoszeniowych. Jednym z nich jest na przykład serwis Pokato.pl, w którym można skorzystać w precyzyjnego sortowania wyników wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że zbyt mocne zawężanie wyników niekoniecznie jest pomocne. Częstym błędem osób szukających ciekawych ofert jest wpisywanie zbyt wysokiej kwoty wynagrodzenia. Oczywiście, nie oznacza to, że nagle trzeba zacząć szukać pracy mniej płatnej niż dotychczasowa forma zatrudnienia. Chodzi jedynie o to, aby nie ograniczać zbyt mocno wyników wyszukiwania. Przykładowo, jeżeli satysfakcjonowałaby Cię kwota co najmniej 3000zł, wpisz w wyszukiwarkę kwotę o sto złotych niższą. Może się zdarzyć, że w ten sposób uda Ci się znaleźć ciekawą ofertę, wartą Twojej uwagi. Być może, jeśli okażesz się odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, przyszły pracodawca zdecyduje się nieco podnieść wynagrodzenie, tak aby odpowiadało Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że warto być osobą otwartą i brać pod uwagę różnorodne opcje – kto wie, może dzięki takiej postawie uda Ci się znaleźć pracę idealnie odzwierciedlającą Twoje potrzeby?