,,Jak radzić sobie ze zmianami w cyfrowym świecie”- najnowszy e-book redakcji portalu Edulider.pl

jak radzić sobie ze zmianami

Portal Edulider.pl wspiera swoich czytelników w procesie rozwoju i zmiany już od 2008 roku. Od lat piszemy dla Was artykuły, na bieżąco dzielimy się aktualną wiedzą na portalach społecznościowych, inspirujemy do zmian za pomocą produktów motywacyjnych, nawiązujemy współpracę z ciekawymi ludźmi ze świata edukacji i biznesu. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy badanie wśród polskich internautów, którego tematem głównym było radzenie sobie ze zmianami w kontekście pracy i uczenia się. Jego wyniki bardzo nas zainteresowały i skłoniły do dalszych poszukiwań odpowiedzi na pytanie jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym, globalnym świecie.

 1. Pomysł na e-booka

Wszyscy żyjemy w świecie, w którym nowoczesne technologie i zmiana dyktują rozwój. O zdobyczach technologii mówi się w kontekście ich niezliczonych możliwości. Nie ma wątpliwości, że Internet ułatwia życie i pracę, wspomaga uczenie się i łączność między ludźmi. Za to mniej wiadomo o negatywnych skutkach zatracenia się w technologii. To był pierwszy impuls do napisania tego ebooka.

Dziś piszą wszyscy. Zauważyliśmy, że na rynku pojawia się tysiące poradników o różnorodnej tematyce, często niepoparte analizą i badaniami. My chcieliśmy żeby nasz poradnik miał solidne podstawy, dlatego od samego początku podeszliśmy do jego tworzenia z ogromnym zaangażowaniem. Nie tylko podjęliśmy się próby opisania szybko zmieniającej się rzeczywistości i głównych wyzwań, z którymi stykamy się na co dzień w wymiarze globalnym (bo przecież żyjemy w „globalnej wiosce”, w której nowe technologie obalają bariery czasowe i przestrzenne), ale też chcieliśmy sprawdzić jak polscy internauci odnoszą się do wyzwań współczesnego życia zawodowego na ich rodzimym rynku. W związku z tym przeprowadziliśmy wiosną tego roku anonimową ankietę. Jej wyniki pomogły nam w odpowiedzeniu na pytanie, jaka wiedza jest Wam potrzebna, z czym macie problem, jakie są Wasze oczekiwania. Na podstawie tych informacji sformułowaliśmy 8 kluczowych zagadnień, które stały się głównymi tematami wywiadów z 8 specjalistami. Dzięki temu zamiast kupować 8 poradników, najważniejszą wiedzę do zmiany i inspiracji możecie odnaleźć w 1 książce.

Naszym zamiarem było stworzenie publikacji uniwersalnej i łączącej w sobie wiele perspektyw w celu lepszego zrozumienia globalnej rzeczywistości i wyzwań, którym musimy stawić czoła. Chcieliśmy wspomóc każdego, kto chce lepiej sobie radzić w budowaniu kariery i uczeniu się w świecie naznaczonym deficytem czasu, zatarciem granicy między pracą i życiem osobistym, nadmiarem informacji i stresem, który często odpowiada za problemy natury psychologicznej naszych czasów! Mamy nadzieję, że pełne zrozumienie tych zjawisk i ich świadomość ułatwi naszym czytelnikom refleksje nad własnym życiem zawodowym i osobistym oraz zapoczątkuje zmiany, których pragną.

 

2. Dlaczego powstał

Współcześnie rosną wymagania pracodawców, zmienia się zapotrzebowanie na konkretne zawody, podejście do miejsca i czasu pracy, długość okresu zatrudnienia.  Wszystkie te zmiany sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej narażeni na różne negatywne zjawiska takie jak stres, przeciążenie informacyjne czy wypalenie zawodowe. Żeby móc poczuć się pewnie w nowych warunkach potrzebna jest wiedza na temat szeregu nowych zjawisk związanych ze sferą zawodową i poznania sposobów radzenia z wszechobecną zmianą, której nic już nie zatrzyma. Im wcześniej zaakceptujemy, że jednym pewnikiem jest zmiana, tym efektywniej będziemy mogli się do nich dostosować, kreować pomysły na siebie i dążyć do harmonii między życiem zawodowym i osobistym.

3. Do kogo jest skierowany

Ebook adresowany jest do wszystkich tych, którzy chcą poznać aktualne trendy w społeczeństwie informacyjnym, pogłębić swoją wiedzę i świadomość na temat wpływu nowoczesnych technologii na życie zawodowe i kontakty międzyludzkie, pokonać lęk przed niewiadomą i wzmocnić motywację do radzenia sobie ze zmianami w swoim życiu.

Z najświeższych recenzji ebooka wynika także:

E-book „Jak radzić sobie ze zmiana w cyfrowym Świecie” przedstawia szerokie spektrum wiedzy odnośnie współczesnego świata technologii informacyjnych. Jest on swego rodzaju poradnikiem dla społeczeństwa. Każdy znajdzie w nim ciekawe informacje mogące przyczynić się do odnalezienia w obecnych i przyszłych realiach. E- book jest napisany w przystępny sposób, także każdy, kto chce się rozwijać, niezależnie czy jest to przedsiębiorca czy osoba fizyczna, znajdzie w nim pożyteczne informacje. Wiedza zawarta w e-booku jest poparta badaniami światowych ekspertów. Przedstawiono także analizę ankiet przeprowadzonych wśród polskiego społeczeństwa, której wyniki mogą zaskakiwać. Pozwalają także wyciągnąć wnioski min. pracodawcom oraz odpowiednio się przygotować do nadchodzących zmian cyfrowego świata. W ebooku poruszane są kwestie kluczowych umiejętności pracowników przyszłości. Jest, więc on dobrą publikacją dla szerokiego grona pedagogicznego, mającego kontakt z młodzieżą i wpływ na kształtowanie ich umiejętności i postaw życiowych. Recenzent: Monika Bryk

 

 „Żyjemy w dynamicznym świecie”, który ciągle się zmienia. Dlatego w myśl tych zmian, my także musimy nieustannie się zmieniać i dostosowywać do wymagań i potrzeb zmieniającego się świata oraz stawiać czoła wyzwaniom, które on codziennie niesie.  Oznacza to, że stale musimy się uczyć, zdobywać nowe kwalifikacje, być kreatywni i innowacyjni, gotowi do zmiany zarówno miejsca pracy jak i zamieszkania. Mimo, że wielu z nas w tej sferze odczuwa lek przed porażką i niepokój oraz niepewność.  Tym bardziej, że w cyfrowym świecie, w którym czas szybko biegnie do przodu, zmieniając to, co dookoła, jedyną przewidywalną cechą staje się zmiana. Recenzent: Robert Monik

 

 4. Co jest w środku, czyli krótki przegląd spisu treści

Cały ebook składa się z pięciu sekcji tematycznych, którym odpowiada podział na rozdziały o treści:

 

 • I- wpływ technologii na nasze życie, znaczenie informacji w życiu człowieka, pozytywne i negatywne aspekty social media oraz prognozy i przewidywania na temat stanu cyfrowego w najbliższej przyszłości
 • II- wyniki badań ankiety na temat radzenia sobie ze zmianą w kontekście pracy i edukacji przeprowadzonej z udziałem 982 polskich internautów w różnym wieku i w różnej sytuacji zawodowej
 • III-umiejętności sukcesu, stres presja czasu, nieograniczony wybór, life-work balance, koncentracja na możliwościach i uczeniu się, nowa ścieżka kariery i zmiana pracy
 • IV- prawdy i mity na temat przeciążenia informacyjnego, uzależnienia od Internetu, wielozadaniowości, wypalenia zawodowego, izolacji społecznej oraz lęku przed zmianą (poparte badaniami z całego świata).
 • V- wywiady z liderami edukacji i biznesu, którzy odpowiadają na najbardziej naglące pytania współczesnych pracowników, w tym m.in. na temat skutecznego zarządzania informacją i efektywnej nauki oraz radzenia sobie z lękiem przed zmianą i niewiadomą.

5.  Praca nad ebookiem

Planowanie, zorganizowanie i napisanie tej publikacji zajęło nam 12 miesięcy.  Wiedzieliśmy, że stworzenie czegoś unikalnego wymaga dużej inwestycji czasu w wyszukanie wartościowych materiałów, przeprowadzenie rzetelnego badania i nawiązanie współpracy z ekspertami.

W trakcie pisania ebooka przeszukaliśmy mnóstwo książek i publikacji polskich i zagranicznych, w tym takich jak chociażby Bouncing Back. How to get going after a career set back Richarda Mauna czy The Paradox of Choice, Why more is less. How the culture of abundance robs us of satisfaction Barry’ego Schwarza, licznych artykułów zamieszczanych na portalach internetowych, w tym m.in. Forbes.com, CNN.com, prezentacji PowerPoint czy filmów. Staraliśmy się korzystać z danych jak najbardziej aktualnych, wybierając tylko to, co  naprawdę wartościowe, praktyczne i zarazem ciekawe. W pracę nad ebookiem zaangażowaliśmy aż 8 liderów edukacji i biznesu, którzy odnieśli się do wyzwań współczesnego życia zawodowego na rynku polskim, wskazali drogę do zmian i efektywnego funkcjonowania wśród nowoczesnych technologii.

 • Noemi Gryczko- socjologa z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
 • Piotra Peszko- specjalistę do spraw szkoleń learning
 • Annę Sawczuk- doradcę kariery i przedsiębiorczości
 • Adama Dębowskiego- coacha i trenera oraz psychologa biznesu
 • Annę Kamyszek-Cieślarczyk- psychologa, pedagoga i arteterapeutę
 • Katarzynę Bogusz-Przybylską- psychologa, artecoacha, eksperta ds. rozwoju zasobów ludzkich oraz organizacji
 • Katarzynę Miciułę- coacha zdrowia, trenera rozwoju osobistego oraz zawodowego
 • Marzenę Krzewińską- coacha i trenera oraz doradcę personalnego.

Każda z wymienionych osób udzieliła nam obszernego wywiadu, których tematem głównym były zjawiska związane z pracą i życiem zawodowym, w tym m.in. walka ze stresem i przepracowaniem czy motywowanie się do zmian.

6. Gdzie można kupić ebook? Jaka będzie jego cena?

Publikacja jest dostępna bezpłatnie TUTAJ

Oddajemy w Wasze ręce gotowy produkt wierząc, że stanie się dla Was cennym  źródłem informacji i inspiracji do działania. Mamy nadzieję, że ta lektura pozwoli Wam pokonać lęk przed porażką i niewiadomą oraz nauczy innego spojrzenia na zachodzące codziennie wokół nas zmiany.

Redakcja Edulider.pl