Ebooki – czym są i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Czym są ebooki i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Ebooki wiodą dziś prym! Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z książkami, powinna wiedzieć, czym są ich elektroniczne wersje, czyli właśnie ebooki. Rozwiązanie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników literatury. Nic dziwnego! Ebooki to gwarancja wygody i maksymalnego komfortu, bez względu na to, kiedy i gdzie zdecydujesz się poczytać. Dlaczego warto zainteresować się tematem ebooków? Podpowiadamy!

Dlaczego warto sięgnąć po ebooka?

Ebooki mają wiele zalet, jednak zanim przejdziemy do ich omawiania, warto sprecyzować, czym tak naprawdę są. Ebook to nic innego jak elektroniczna książka. Innymi słowy, jest to jej elektroniczna wersja, którą można czytać na wielu platformach i urządzeniach, np. na laptopie, komputerze, smartfonie, tablecie czy e-czytniku. Czytanie e-booków w zasadzie niczym szczególnym nie różni się od pochłaniania tytułów w wersji papierowej. Elektroniczne książki również posiadają okładkę, spis treści, rozdziały, ilustracje czy bibliografię. Ogólnie rzecz ujmując, mają one dokładnie te cechy, jakimi można opisać książkę w tradycyjnym wydaniu. Dlaczego więc tak wiele osób się na nie decyduje? Chodzi o liczne zalety, jakie oferują. Mowa tu przede wszystkim o możliwość szybkiego wyszukiwania interesujących nas treści, wierne odwzorowanie papierowej książki, szybkość zakupu i możliwości czytania na różnych urządzeniach.

Ebook, czyli maksymalna wygoda i komfort podczas czytania

Książka w wersji elektronicznej to gwarancja maksymalnej wygody i komfortu, co jest podkreślane przez wielu użytkowników tego rozwiązania. Ebook to świetna opcja, jeśli zależy nam na oszczędności miejsca i możliwości czytania w każdym miejscu i dowolnym czasie. Ebooki nie będą zajmować miejsca na półce, a jedynie bardzo małą ilość pamięci na naszym przenośnym urządzeniu, które zabrać można dosłownie wszędzie.

Bardzo dużym atutem ebooków jest to, że są one dostępne w różnych formatach. Światowym standardem są przede wszystkim PDF, ePUB oraz mobi. Decydując się na zakup konkretnego ebooka, warto sprawdzić, w jakim formacie jest oferowany, tak aby mieć pewność, że będzie go można bez problemu użytkować na danym urządzeniu.

PDF to format, który sprawdzi się w przypadku osób, które zamierzają czytać na komputerze lub laptopie. Wygląd strony e-książki w tym formacie w pełni będzie odpowiadał wyglądowi strony rzeczywistej książki. ePUB to jeden z najnowszych formatów ebooków, który wyróżnia się bardzo dużą uniwersalnością. Można z niego korzystać niemal na każdym urządzeniu. Świetnie sprawdzi się w przypadku najmniejszych nośników, czyli m.in. e-czytników lub smartfonów. Mobi to natomiast format, na który powinniśmy się zdecydować, jeśli planujemy korzystać z Kindle, czyli czytnika firmy Amazon. Format ten płynnie dostosowuje się do urządzenia, zapewniając czytelność i komfort użytkowania.

Ebook i audiobook – czym się od siebie różnią?

Ebooki bardzo często są mylone z innym rozwiązaniem, jakim są audiobooki. Należy jednak pamiętać, że ebook i audiobook to dwie różne rzeczy pomimo wielu podobieństw. Audiobook to elektroniczna wersja książki, ale taka, która wcale nie służy do czytania, a do słuchania. Jest ona dostępna w formie pliku mp3, który można uruchomić na telefonie, komputerze lub innym odtwarzaczu ze wsparciem tego formatu.

Zarówno ebooki, jak i audiobooki cieszą się bardzo dużą popularnością. To, które z tych rozwiązań powinniśmy wybrać, w głównej mierze powinno być uzależnione od naszych indywidualnych preferencji. Dla osób, które mimo wszystko cenią sobie możliwość czytania, zdecydowanie lepszą opcją będzie wybór ebooka. W połączeniu z dedykowanym e-czytnikiem takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę.

Tanie ebooki – gdzie je znaleźć?

Wiele osób zastanawia się, gdzie znaleźć tanie ebooki. Na szczęście nie jest to trudne zadanie – są one dostępne w wielu sklepach internetowych, a więc zakupy można zrobić bez wychodzenia z domu. Jeśli chodzi o cenę, wszystko zależy oczywiście od konkretnego sklepu, jednak w wielu przypadkach ebooki są tańsze niż tradycyjne książki. Wystarczy wyszukać interesujący tytuł i sprawdzić, w jakim formacie jest on dostępny. Na szczęście większość wydawanych współcześnie książek jest dostępna również w wersji elektronicznej, a więc nie powinno być większego problemu ze znalezieniem ulubionej pozycji.