Znaczenie kolorów a motywacja

znaczenie kolorow

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy kolory wpływają na nasz stan emocjonalny oraz fizyczny. Każdy z kolorów ma inną moc, w inny sposób oddziałuje na nasze samopoczucie oraz zachowanie. Jak kolory wpływają na poziom motywacji? Jaka jest ich symbolika?

Trzy kolory motywacji

W większości badań, w których analizowano zależność znaczenie kolorów a motywacja pod uwagę brane były trzy kolory: czerwony, niebieski oraz zielony.

Kolor zielony- to kolor sprzyjający relaksowi, odprężeniu. Jako kolor przyrody jest integralny z naszym bytem, przywołujący na myśl odpoczynek na łonie natury. To niejako namiastka harmonii, dotyk natury, który jest bardzo potrzebny osobom, które czują w swoim wnętrzu chaos i szukają ukojenia. Kolor zielony odświeża, pomaga w odnalezieniu wewnętrznej harmonii, odzyskaniu równowagi. ,,Zielona motywacja” ma dobroczynny wpływ na nasze myślenie o sobie, zwiększa wiarę w siebie, daje siłę do realizacji zadań. Kolor zielony wpływa też na kreatywność. Dlatego tak często zwraca się uwagę na zbawienny wpływ roślinności w domu,  w pracy. Największy wpływ na aktywność i motywację ma jasna, soczysta zieleń, która kojarzona jest z nowatorstwem, chęcią do dokonywania zmian oraz wszechstronnym zainteresowaniem światem. Osoby, które mają w sobie ,,zieloną motywację” dążą do wzbogacania swojego ja oraz maksymalnego wykorzystywania swoich możliwości.

Kolor czerwony- to kolor stymulacji. ,,Czerwona motywacja” jest motywacją niezwykle dynamiczną. Pobudzenie jej to dobry sposób na rozpoczęcie nowego roku, ruszenie z miejsca, bo czerwony to kolor osiągnięć, władzy i kontroli. Kolor czerwony wymaga większej czujności, ma również wpływ na lepsze zapamiętywanie i lepsze rozwiązanie zadań opartych na unikaniu oraz takich, w których trzeba się skupić na szczegółach. Motywacja czerwona wskazana jest osobom, które są pozbawione woli walki, a pragną osiągnąć sukces. Barwa czerwona jest najbardziej jaskrawa, a jednocześnie dramatyczna. To kolor, który charakteryzuje ludzi odważnych, energicznych i ekstrawertycznych.

Kolor niebieski - kojarzy się z dążeniem do osiągnięcia w życiu czegoś więcej, sięgnięciem do gwiazd, z niebem nad nami. Niebieska motywacja określana jest jako ,,heroiczna”. Kolor niebieski to także kolor wolności. Kolor niebieski motywuje do otwartości i do działania. To znak oryginalnych i nowatorskich pomysłów, sprzyja samodzielności, a także ułatwia podejmowanie działań. To lekkość, spokój, ale także pobudzenie do pracy. To najbardziej artystyczny i twórczy kolor ze wszystkich. Z nim utożsamiają się artystyczne dusze związane ze światem sztuki. Osoby o niebieskiej motywacji zmobilizowani do rozwiązania konkretnego problemu zaskakują swoją praktycznością i przenikliwością.

Wizualizacja motywacji do pracy poprzez kolory

Interesujące są wyniki badań na temat znaczenia kolorów a motywacji do zaangażowania się w otwarte projekty. Wyróżniono 5 czynników, które wpływają na motywację do pracy w wolnym czasie. Co nas motywuje do pracy? Okazuje się, że priorytetowe znaczenie mają myśli oraz uczucia. Czynniki owe przedstawiono wizualnie za pomocą koła motywacji, w którym uwzględniono symbolikę kolorów:

czynniki-wplywajace-na-motywacje-do-pracy

Źródło: http://osakabentures.com/2012/02/unleashing-crowd-power-3/

  1. Duma. Ludzie lubią być z siebie dumni, występować w roli ekspertów, dobrze wykonywać swoją pracę. Niebagatelne znaczenie ma tu również motywacja wewnętrzna.
  2. Zabawa. Samo bycie dobrym w czymś nie wystarczy. Jeśli praca nie jest zabawą to za mało, by zająć się daną czynnością w sposób profesjonalny.
  3. Wpływ. Nawet jeśli tworzony projekt czy prezentacja wydaje się być nudna to jeśli ma ona pozytywne wydźwięk dla ogółu to stanie się ekscytująca. Jeśli bowiem ma ona wpływ  na ludzkie istnienie lub będzie przełomem w nauce czy dalej będzie uważana za nudną?
  4. Kontakty. Z jednej strony chęć uczestnictwa w projekcie może wynikać z przyjaźni albo wręcz przeciwnie: może być wywołana złymi stosunkami z współpracownikami, co może ich zachęcić do pracy w wolnym czasie w społeczności internetowej.
  5. Pieniądze. To oczywisty czynnik motywacyjny. Kto bowiem nie chciałby zarobić szybko trochę pieniędzy?

Możliwości wykorzystania wiedzy na temat kolorów oraz ich wpływu na ludzką psychikę i stan fizyczny są praktycznie nieograniczone. Zależność znaczenie kolorów a motywacja jest wykorzystywana przez twórców reklam, kampanii społecznych, a także osób zajmujących się motywowaniem pracowników do efektywnej pracy. Warto więc znać ich symbolikę.