Jakie korzyści daje wolontariat?

W zabieganym współczesnym świecie, może być trudno znaleźć czas na wolontariat. Jednak, jeśli pragniesz poznać ludzi, zdobyć nowe umiejętności lub zdobyć doświadczenie w trakcie studiów, powinieneś rozważyć pracę non-profit. Poniżej znajdziesz szereg korzyści, jakie daje wolontariat.

Wolontariat łączy z innymi ludźmi

Jedną z największych zalet wolontariatu, jest oddziaływanie na społeczność. „Darmowi” wolontariusze są często jak klej, który utrzymuje więzi międzyludzkie. Czas poświęcony na wolontariat, owocuje nabywaniem nowych znajomości, zwiększeniem poczucia wspólnoty oraz podnoszeniem umiejętności interpersonalnych. Stały kontakt z ludźmi pomaga rozwijać naturalny system wsparcia, stanowiący doskonałą ochronę przed stresem i przygnębieniem.

Następna korzyść wolontariatu: to pozytywny wpływ na umysł.

Wolontariat w naturalny sposób dostarcza impulsu do podnoszenia: poczucia własnej wartości oraz poziomu zadowolenia z życia. Zasada jest prosta, robiąc coś na rzecz innych, zapewnisz sobie naturalne poczucie spełnienia. Wolontariat daje możliwość wykazania się w wielu dziadzinach, a przez to do odczuwania dumy z własnych czynów i kształtowania samoświadomości. A im lepiej myślisz o sobie, tym obraz twojego życie staje się bardziej kolorowy.

 


Wolontariat nie musi zabierać dużo czasu. Coraz częściej praktykowany mikro-wolontariat, w ramach którego czynności o dużym znaczeniu, dokonywane są za pośrednictwem telefonu i internetu, zabierają tylko kilka minut dziennie.

Źródło:National Public Radio: Will Microvoluntary work?


Korzyść wolontariatuwspomaga karierę zawodową

 

Jeśli bierzesz pod uwagę zmianę swojej profesji, (3) wolontariat może się okazać świetnym sposobem na zdobycie doświadczeń w danym obszarze. A jeśli pragniesz pozostać w swoim miejscu pracy, wolontariat jest również atrakcyjny, umożliwiając zdobycie nowych umiejętności, przydatnych w każdej pracy, takich jak: komunikacja interpersonalna, rozwiązywanie problemów, planowanie, czy zarządzanie zadaniami. Dodatkowo, zdobycie umiejętności językowych czy po prostu możliwość dodania wątku o wolontariacie do twojego CV, jest niewątpliwie znaczącą korzyścią. Wolontariat może również stanowić swoistą odpowiedź na kryzys.

Kolejna korzyść wolontariatu to fakt, że daje radość i poczucie spełnienia.

Wolontariat jest łatwym i przyjemnym sposobem na odkrycie swoich nowych pasji i zainteresowań. Dodatkowo za jego pośrednictwem możesz odnaleźć w sobie nowe pokłady energii, które będziesz mógł przenieść również na obszar swojej pracy i życia rodzinnego.


W 2009 około 64 milionów Amerykanów podjęło się (przynajmniej raz) pracy wolontariackiej

Źródło:U.S Bureau of Labor Statistics, 2009


 

Wymienione powyżej korzyści, jakie daje wolontariat, mogą się urzeczywistnić tylko wtedy,  kiedy decyzja o konkretnej aktywności będzie poprzedzona analizą twoich zainteresowań i celów. Na początek warto sobie zadać pytanie: Dlaczego chcesz zostać wolontariuszem?

Najczęstsze powody to:

„Okazja do poznanie ludzi, którzy różnią się ode mnie”

„Możliwość spróbowania czegoś nowego”

„Okazja do spędzenia wolnego czasu w pożyteczny sposób”

„Możliwość poznania nowych kultur, miejsc…”

„Szansa na przekonanie się na ile mnie stać”

 

Drugim podstawowym pytaniem jest: Jaka czynność sprawiałaby ci najwięcej radości? Pamiętaj tylko taki wolontariat, który będzie stanowił mieszankę twoich zainteresowań i wpisywał się w twoje cele, da ci wyżej wspomniane korzyści. Ale czy wolontariat to zawsze tylko korzyści?