Postanowienia na Nowy Rok

Gdy zbliża się koniec roku większość z nas podsumowuje swoje osiągnięcia, podlicza ilość niepowodzeń. Ten swoistego rodzaju rachunek pozwala nam stwierdzić, czy bilans jest ostatecznie pozytywny, czy wręcz przeciwnie – negatywny. Jest to istotne głównie z uwagi na fakt, że większość z nas zawsze planuje – jeżeli nie cały rok kalendarzowy, to przynajmniej jego część. Postanowienia na Nowy Rok należą już niemal do tradycji, na stałe wpisały się w krąg kulturowy, w którym to żyjemy. I właśnie wówczas, poza nowymi postanowieniami, pojawia się również cały szereg pytań. Czy znów okaże się, że większość naszych planów legło w gruzach? A może przeciwnie – uda nam się stwierdzić, że wyszliśmy zdecydowanie na plus? A jeżeli okaże się, że tym razem – wbrew wszystkiemu – udało się nam, to w czym tkwił nasz sukces?

 

Postanowienie musi być realne!

Większość ludzi, którzy decydują się na zrobienie listy noworocznych postanowień, nie zastanawia się na ich realnością, możliwością spełnienia. Nowy Rok kojarzy się z początkiem, z otrzymaniem nowej szansy. I choć to słuszne spostrzeżenie, to przy wyznaczaniu sobie dróg należy pamiętać, że każde, nawet najmniejsze postanowienie powinno być przede wszystkim realne. Podróż dookoła świata? Zrzucenie 20kg? Owszem, choć te dążenia można zrealizować, należy jednak pamiętać, że ważne jest szczegółowe obmyślenie planu, w jaki będą egzekwowane kolejne etapy. Z drugiej strony, warto również zastanowić się nad sensem wyznaczania sobie postanowień, które – jak wiadomo – nie będą możliwe do zrealizowania. Przykładem może być chęć zapisania się na kurs języka obcego, który jednak będzie kolidować z innymi zajęciami, choćby pracą czy czasem przeznaczonym na odpoczynek.

 

Najczęstszymi postanowieniami są…

 

Postanowienia wydają się nieodłącznym elementem każdego okresu noworocznego. Wyniki licznych badań wskazują, że najczęściej decydujemy się na zmiany w takich dziedzinach życia, które powiązane są ze zdrowiem, pieniędzmi, pracą czy rodziną. Powszechnie wskazuje się, że to próba zapewnienia sobie dobrobytu, jak też lepszych stosunków z najbliższymi. Znalezienie nowej pracy może nieść za sobą nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale również być związane z satysfakcją i realnym rozwojem osobistym. Z drugiej jednak strony nie brak postanowień, które sprawiają wrażenie egzotycznych, jak dla przykładu, nurkowanie w Tunezji czy skok na bungee. Wszystko sprowadza się do priorytetów, jakimi dana osoba kieruje się w życiu, jak też do jej marzeń czy najskrytszych pragnień. Wiele osób pokusiło się o przygotowanie statystyk na temat najpopularniejszych postanowień na Nowy Rok, najczęściej jednak jest to lista nabożnych życzeń:

 

 

1.  Schudnąć

2. Znaleźć sobie pasję

3. Poszukać lepszej pracy

4. Zapisać się na kurs

5. Wyremontować mieszkanie

6. Podróżować po świecie

7. Dbać o zdrowie i wygląd

8. Zacząć oszczędzać

9. Poznać nowych ludzi

10. Ustatkować się

 

 

Źródło: www.szybkajazda.pl

 

Z motywacyjnymi kalendarzami Nowy Rok nie straszny!

 

Z postanowieniami noworocznymi związana jest nieodłącznieumiejętność planowania celów (pomocny okaże się notatnik lub kalendarz). Z jednej bowiem strony pojawia się założenie, z drugiej zaś należy obmyślić sposób na jego realizację. Oczywistym jest, że istotne są określone cechy charakteru, jak upór czy charyzma, które pozwolą na trzymanie się wyznaczonej wcześniej ścieżki. Co jednak w przypadku, gdy nastąpi chwilowe odejście od ustalonych wcześniej wytycznych? Oczywiście nie przekreśla to szansy na zrealizowanie postanowień. Takie momenty warto potraktować jak swoistego rodzaju nauczkę, chwilę wytchnienia w codziennych zmaganiach. Niekoniecznie przecież tylko sukcesy mogą budować w nas siłę walki. Drobne potknięcia pokazują, czego należy unikać a darmowy kalendarz motywacyjny przypomni o wcześniej ustalonych terminach i zobowiązaniach.

 

Postanowienia noworoczne, czyli chcę być idealny!

 

Cóż złego w postanowieniach noworocznych? Okazuje się, że są one swoistego rodzaju zwierciadłem dla nas samych. Odwzorują nasze pragnienia i marzenia. Aby zatem w tym roku nie przyniosły rozczarowania, aby nasze podsumowanie nie wyszło na minusie, warto pomyśleć o sposobie realizacji, i zastanowić się, czy rzeczywiście właśnie to jest naszym marzeniem!