Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego

nauka hiszpanskiego

“Mówił dziad do obrazu, a obraz ni razu” - to stare powiedzenie bardzo dobrze pasuje do osób nie znających języków obcych. Niestety nie mogą liczyć na pomoc mieszkańców innych krajów, nie rozumieją także pytań zadawanych przez obcokrajowców na ulicach polskich miast. Na szczęście takie sytuacje są coraz rzadsze, większość młodych Polaków potrafi porozumieć się z cudzoziemcami.

Ranking języków obcych, w których najprędzej się porozumiesz 

Przeciętny Polak zapytany, który język obcy jest najpopularniejszy na świecie, odpowie jednym tchem: angielski, niemiecki, francuski. Jest to prawda tylko w odniesieniu do angielskiego. Pozostałe dwa popularne są tylko na terenie Europy, przy czym atrakcyjność niemieckiego stale maleje. 

Według danych przedstawianych przez różne źródła zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje chiński, co jest całkowicie zrozumiałe ze względu na ogromną populację Chińczyków.

Zaskoczeniem dla wielu może być miejsce drugie i trzecie. Wg Wikipedii w 2017 r. angielski był ojczystym dla ponad 370 mln ludzi, posługiwało się nim 984 mln. Hiszpański ojczystym był dla 437 mln, a posługiwało się nim ponad 520 mln (obecnie ok. 650 mln). 

To zestawienie pokazuje, że po angielskim, hiszpański jest drugim językiem międzynarodowym na świecie. 

Co daje nauka hiszpańskiego?

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy warto poświęcać czas na naukę tego języka, to warto uświadomić sobie, że jest on oficjalny w 21 państwach. Jest również oficjalnym językiem wielu organizacji międzynarodowych, z tymi najważniejszymi na czele (ONZ, UE, WHO, FIFA, UEFA, Interpol). To najlepiej świadczy o jego randze i możliwościach zdobycia atrakcyjnego zatrudnienia.

Wyróżniaj się wśród innych

Angielski obowiązkowy jest już w szkole podstawowej. w gimnazjum uczniowie dodatkowo mają do wyboru niemiecki, francuski lub rosyjski. I te języki najczęściej kontynuują w liceum i na studiach, bo tak jest łatwiej. Efekt jest taki, że zdecydowana większość polskich absolwentów wykazuje się znajomością tych samych języków. 

Na szczęście coraz więcej placówek oświatowych w ramach promocji zwiększających rekrutację, oferuje naukę języka hiszpańskiego.

Podróżuj świadomie

Na wakacje za granicę można wyjechać nie znając żadnego języka. W zasadzie będzie to tylko pobyt na plaży i nic więcej. Umiejętność porozumienia się w języku obcym umożliwia nie tylko dogadanie się z obsługą hotelu, ale także mieszkańcami, poznanie ich poglądów, porównanie kultur. 

W języku angielskim często uzyskamy tylko podstawowe informacje, ale znając język hiszpański dominujący nie tylko w Hiszpanii, lecz także w Południowej i Środkowej Ameryce, mamy możliwość poznania rodzimej kultury. To na nią składają się zwyczaje, kuchnia regionalna, stroje, festyny, lokalne targi.