Jak odpowiedzieć na ofertę pracy drogą mailową

Jakie informacje zawrzeć w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę

Poszukiwanie pracy przy pomocy Internetu stało się obecnie bardzo popularne. Z jednej strony jest to podyktowane potrzebą szybkiego i łatwego dostępu do informacji, a z drugiej wygodą zarówno po stronie pracodawcy jak i przyszłego potencjalnego pracownika. Biorąc pod uwagę rosnącą ilość ogłoszeń o pracę pojawiających się w Internecie warto wiedzieć jak na takie ogłoszenie odpowiedzieć.

 

 

 

Ilość opublikowanych ogłoszeń o pracę w serwisie Pracuj.pl w III kwartale 2012 (według zawodów)

ogłoszenia o pracę- badania

Źródło:http://kariera.epr.pl/rynek-pracy-specjalistow-w-iii-kwartale-2012-roku,...

Uważnie przeczytaj ogłoszenie

Zanim zabierzesz się za przygotowywanie maila z odpowiedzią na dane ogłoszenie o pracę najpierw dokładnie przeczytaj treść oferty. Dzięki temu zorientujesz się jakich umiejętności od kandydata wymaga pracodawca. Zazwyczaj nie warto odpowiadać na ofertę pracy jeśli nie spełniasz więcej niż jednego z wymogów określanych jako konieczne. Jeśli natomiast w ofercie pojawiają się sformułowanie ,,mile widziane” lub ,,pożądane” to warto spróbować, gdyż pracodawcy często tworząc ofertę pracy kreują wizerunek idealnego kandydata. Nie oznacza to jednak, że w przypadku braku posiadania tych cech od razu tracisz szanse na zatrudnienie. Najważniejsze byś jako kandydat spełniał kryteria wymagane, bez których nie byłbyś w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków..

 

Dane na temat powodów, które zniechęcają potencjalnych pracowników do wysłania aplikacji

czynniki zniechęcające do podjęcia danej pracy- wyniki badań

Źródło: www.egospodarka.pl/art/galeria/48056,Oferty-pracy-online-na-co-zwracamy-uwage,4,39,1.html

Przygotuj odpowiednie dokumenty aplikacyjne

Jeśli wiesz już czego oczekuje pracodawca skup się na przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych, zazwyczaj są nimi list motywacyjny oraz CV. Jeśli zależy ci na podjęciu pracy na danym stanowisku  powinieneś zadać sobie więcej trudu niż rozsyłanie identycznych dokumentów wielu pracodawcom. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie informacji do wymogów konkretnego pracodawcy. W tym celu wyeksponuj te cechy swojego charakteru oraz umiejętności, które będą najbardziej przydatne na danym stanowisku. Przykładowo, jeśli chcesz podjąc pracę jako pracownik biurowy to pochwal się znajomością programów komputerowych, języków obcych, umiejętnościami obsługi urządzeń biurowych itp. Pamiętaj, by dostarczyć wszystkie dokumenty o które prosi pracodawca w wyznaczonym terminie.

Postaw na oryginalność

Jeśli dane stanowisko jest prestiżowe, a warunki współpracy oceniasz jako bardzo korzystne to musisz się liczyć z tym, że osób ubiegających się o nie będzie proporcjonalnie dużo. W związku z tym przed wysłaniem swojej odpowiedzi pomyśl o tym jak sprawić, by pracodawca dostrzegł właśnie ciebie. Na oryginalność możesz sobie pozwolić szczególnie wtedy, jeśli praca o którą się starasz ma charakter kreatywny typu grafik komputerowy itp. Wtedy możesz pokusić się nie tylko o oryginalną treść przekazu, ale również ciekawą formę. W przypadku ubiegania się o posadę na stanowisku, gdzie kreatywność nie jest najważniejszą z pożądanych cech dobrym pomysłem będzie ,,poszperanie w Internecie” i odnalezienie opisu danego stanowiska w Internecie, prześledzenie jego charakterystyki, a następnie uzupełnienie swoich dokumentów o podanie cech korelujących z modelem idealnego pracownika w tym zawodzie.

Treść maila

Zazwyczaj nie jest ona rozbudowana, gdyż wszelkie treści szczegółowe znajdują się w załączonych dokumentach. W mailu należy pamiętać, by posługiwać się zwrotami grzecznościowymi zarówno powitalnymi jak i pożegnalnymi, zawrzeć informację na temat stanowiska, o które się ubiegasz wraz z podaniem numeru referencyjnego ogłoszenia oraz dane o dokumentach które dołączasz. Dodatkowo możesz zawrzeć informacje dotyczące tego jaką drogą dowiedziałeś się o ofercie pracy oraz zamieścić informacje o oczekiwaniu na odpowiedź.

 

Wyeliminuj wszelkie błędy

Tuż przed wysłaniem sprawdź jeszcze raz wszelkie zawarte w twojej odpowiedzi treści. Przeczytać swoją odpowiedź na ofertę pracy zwracając uwagę na literówki, wielkość czcionki, formę graficzną tekstu oraz dane osobowe (zwłaszcza te umożliwiające kontakt z tobą). Pamiętaj, by swoją odpowiedź zawsze kierować do osoby, która zajmuje się rekrutacją (najlepiej znaną z imienia i nazwiska-nie anonimowo). Dodatkowo możesz spersonalizować swoje dokumenty aplikacyjne uzupełniając je o swoje imię i nazwisko zamiast używać samej formuły CV czy list motywacyjny itp.

Po wysłaniu dokumentów. pamiętaj by regularnie sprawdzać skrzynkę mailową oraz zawsze odbierać telefon, nawet jeśli rozmowa jest kierowana z numeru zastrzeżonego. Jeśli jednak mimo najlepszych chęci i wysiłku z twojej strony nikt nie skontaktuje się z tobą to pamiętaj, by nie tracić motywacji do dalszych poszukiwań. By zdobyć satysfakcjonującą pracę trzeba bowiem nie raz wysłać setki odpowiedzi mailowych.