Jak pracować z domu?

Jak wiadomo nie każdy może pracować poza miejscem zamieszkania. Często przeszkodą jest sytuacja rodzinna lub po prostu brak możliwość podjęcia kolejnej pracy po utracie dawnej. Część osób załamuje ręce, inni zaś starają się znaleźć jakąś alternatywną formę zarobku. Jedną z możliwości jest właśnie praca z domu. Początkowo może się wydawać, iż jest to praca mało płatna i czasochłonna. Nie musi jednak tak być. Wszystko tak naprawdę zależy od tego czym się zajmiemy.

Niewątpliwie plusem takiego zajęcia jak praca z domu jest możliwość indywidualnego ustalenia godzin własnej pracy, jak również bardzo często niewielkie koszty wkładu własnego. Praca z domu ma jednak swoje minusy. Za główny wymieniany uważa się fakt, iż brak bezpośredniego kontaktu z pracodawcą w czasie wykonywania zadań może prowadzić do rozluźnienia, braku motywacji do pracy i w rezultacie gorszych efektów niż gdyby praca była wykonywana w siedzibie danej placówki. Wielu podkreśla, iż żeby pracować z domu trzeba umieć dobrze organizować sobie czas pracy, by przykładowo obowiązki domowe nie spowodowały opóźnień w realizacji zadań.

Pracę w domu można podzielić umownie na trzy grupy:

 

 

Praca przez Internet

 

Najwięcej możliwości daje oczywiście praca przez Internet. W ostatnim czasie stała się ona bardzo popularna. Przy przeszukiwaniu ofert pracy zdalnej w Internecie trzeba jednak bardzo uważać, gdyż na tym polu działa wielu oszustów. Jedną z opcji pracy z domu przez Internet jest wypełnianie płatnych ankiet. Jest to praca właściwie dla każdego. Aby ją podjąć wystarczy zalogować się na stronie internetowej, zajmującej się wypełnianiem płatnych ankiet i udzielać odpowiedzi na pytania zamieszczane w wysyłanych przez serwis ankietach zgodnie z własnymi przekonaniami. Jednymi z najpopularniejszych panelów umożliwiających wypełnianie płatnych ankiet znajduje się na stronie: www.mobrog.com czy www.mojaopinia.pl. Taka forma pracy może być jednak jedynie źródłem dochodu dodatkowego, gdyż w pewnym okresie czasowym ankiet może być więcej, w innym w ogóle- w zależności od zapotrzebowania klientów. Inną niedogodność stanowi fakt, że wypełnienie takich ankiet nie należy do prac, które przynoszą wielkie profity.  .

Innym sposobem zarobku przez Internet jest klikanie w banery reklamowe. Również jest to zajęcie, które nie wymaga od internauty żadnych specjalnych umiejętności. Przykładowo w ten sposób można zarobić na stronach internetowych takich jak: www.ImperiumReklamy.com czy www.Polski-Bux.pl.  Tak naprawdę jest to również dość mało opłacalna forma zarobkowania, gdyż za jedno kliknięcie i przejrzenie reklamy wynagrodzenie wynosi średnio 1 grosz, a praca jest dość żmudna i nudna.

Kolejna z możliwości pracy w domu to zarobek poprzez uczestnictwo w programach partnerskich. Najogólniej mówiąc praca tego typu polega na polecaniu innym w sieci towarów i usług danej firmy w zamian za prowizje, którą ta firma udzieli za każdego klienta, którego uda się przekonać do skorzystania z danych usług lub nabycia firmowych produktów. Popularnym programem jej na przykład ebrokerpartner.pl, poświęcony finansom.

Bardzo popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy przez Internet jest również szeroko pojęty copywriting czyli pisanie płatnych tekstów. Możliwości tej pracy jest bardzo wiele:

  1. realizacja zleceń na teksty, przesyłanych bezpośrednio przez indywidualnych klientów
  2. współpraca z pozycjonerami w zakresie pisania tekstów niższej jakości na zaplecza internetowe lub tekstów synonimicznych
  3. pisanie artykułów na blogi, portale
  4. współpraca z agencjami reklamowymi w zakresie tworzenia haseł reklamowych, sloganów itp.
  5. założenie konta na jednym lub kilku znanych serwisach zajmujących się zleceniami przez Internet i przyjmowanie zleceń na teksty. Najbardziej popularne strony oferujące zlecenia freblance to: www.zlecenia.przez.net, www.getak.pl czy www.oferia.pl
  6. wystawianie do sprzedaży swoich tekstów np. na giełdzie textmarket.pl

 

Wśród ofert związanych z pisaniem pojawiają się również oferty przepisywania odręcznych tekstów, dodawanie komentarzy na wskazanych stronach czy różnych innych wpisów. Bardzo popularne ostatnio stały się także blogi, na których założeniu również można sporo zarobić, zwłaszcza na reklamie kontekstowej.

 

Praca chałupnicza

 

Kolejnym sposobem na zarobkowanie w domu jest tzw. praca chałupnicza. Odnosi się ona głównie do prac manualnych, wykonywanych na akord w zaciszu własnego domu. W ramach takiej pracy można zarabiać w dwojaki sposób.

Pierwszy z nich odnosi się przygotowywania konkretnych przedmiotów z dostarczonych przez pracodawcę elementów według określonego schematu. Do najpopularniejszych od lat należy składanie długopisów oraz sklejanie kopert.

Drugi opiera się natomiast na projektowaniu i tworzeniu własnych, oryginalnych przedmiotów. Mogą to być przykładowo różne rodzaje biżuterii (najpopularniejsze to kolczyki choć dużym powodzeniem cieszą sie również naszyjniki)

O ile pierwszy ze sposobów na zarobek można uznać za mało dochodowy, a czasem nawet w ogóle wątpliwy, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż często tego typu oferty są wystawiane przez fikcyjne osoby czy firmy, których celem jest jedynie pobranie od potencjalnego pracownika opłaty wstępnej.

Z kolei na tworzeniu własnych, oryginalnych produktów można już zarobić. Trzeba jednak posiadać konkretną wiedzę z danej dziedziny oraz umiejętności manualne. Zazwyczaj jeśli oferowane produkty są dobrej jakości oraz naprawdę oryginalne co szczególnie liczy się w przypadku biżuterii to taka forma pracy może być naprawdę bardzo opłacalna.

 

Praca przez telefon

 

To kolejna oferta pracy na odległość. Jednak w przeciwieństwie do pracy chałupniczej oraz pracy przez Internet posiada ona większe ograniczenia czasowe. Zazwyczaj wykonywanie takiej pracy jest ustalone godzinowo od-do tak jak np. w przypadku konsultacji telefonicznych czy pracy dla danej firmy w charakterze doradcy klienta lub osoby, która zachęca do zakupu produktu oferowanego przez daną firmę czy też przedsiębiorstwo. Telepraca jest bardzo popularna wśród osób z branży finansowej oraz kosmetycznej. Najczęściej tego typu praca na odległość wiąże się z czynnościami wykonywanymi przez Internet, przykładowo wysyłaniem do potencjalnych klientów ofert droga mialową. Także najczęstszą formą kontaktu z pracodawcą osoby, która pracuje przez telefon jest email, choć coraz częściej także komunikator gadu-gadu oraz skype.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć o takich formach pracy z domu jak płatne prowadzenie profili na portalach społecznościowych czy też branie udziału w konkursach smsowych, internetowych, radiowych czy telewizyjnych. Opisane tutaj formy pracy na odległość to jednak tylko część możliwości, z których można skorzystać. Dziś każdy ma bowiem prawo wprowadzić w życie swój autorski sposób na zarobkowanie.