Steve Jobs – najsłynniejsze cytaty

Wiadomość o śmierci słynnego współzałożyciela firmy Apple, obiegła w zawrotnym tempie cały świat. Z sentymentu, jak i z ogromnego szacunku, jaki wzbudzała osoba Steve'a Jobsa, warto sobie przypomnieć jego najsłynniejsze wypowiedzi. Poniższe cytaty dla jednych mogą okazać się cudownym wspomnieniem licznych inspirujących wypowiedzi geniusza, dla innych jasnym przekazem – przepisem na sukces.

Steve Jobs cytaty - na sukces

Cytat: "Nigdy nie martwiliśmy się rynkowymi liczbami. Apple stara się skupiać swoją uwagę niemalże całkowicie na produkcie, bo tylko on się tak naprawdę liczy [...] Wielkie kampanie reklamowe są konieczne, kiedy firmy chcą rywalizować. Natomiast odpowiedni PR powinien polegać na edukowaniu ludzi. W tym biznesie nie ma miejsca na kantowanie klientów. Jakość produktu musi mówić sama za siebie.”

Steve Jobs - wywiad dla Playboya – 1985

Cytat: “Jedną z moich mantr jest  - skupienie i prostota. Prostota bywa trudniejsza niż złożoność: potrzebny jest ogrom pracy aby myśleć czysto, a przez to tworzyć prosto. Jednakże wysiłek w danej sytuacji jest tego wart, bo kiedy osiągniesz umiejętność tworzenia prostoty, możesz przenosić góry”

Steve Jobs dla BusinessWeek, 1998
 

Cytat: “Bardzo ciężko jest tworzyć produkty w oparciu o wymagania klienta. Ludzie zazwyczaj nie wiedzą czego chcą do momentu, kiedy im tego nie pokażesz”

Steve Jobs dla BusinessWeek, 1998

Cytat: “Picasso mawiał:  Dobrzy artyści kopiują, genialni artyści kradną. My zawsze byliśmy bezwstydni w kwestii kradzieży pomysłów. Sukces Macintosha wynikał z tego, że ludzie pracujący nad nim to muzycy, poeci, artyści, zoologowie i historycy, którzy jednocześnie okazali się być najlepszymi na świecie naukowcami w branży IT”

Steve Jobs - 1994

Cytat: “Czytałem kiedyś książkę o efektywności przemieszczania się różnych gatunków zwierząt. Według danej publikacji,  w  poruszania się na odległość jednego kilometra, kondor plasował się na pierwszym miejscu. Ludzie na tej liście pojawili się  trzy pozycje niżej. Dana sytuacja wyglądała tak kiepsko do momentu, kiedy pewien człowiek nie wymyślił roweru. Dwukołowe urządzenie zrzuciło kondora z piedestału. Analogicznie jest z komputerem. Sprzęt IT jest dla mnie najcudowniejszym narzędziem jaki ludzkość wymyśliła. Komputer to ekwiwalent roweru dla naszych umysłów"

Steve Jobs dla „Memory and Imagination” 1990

Cytat:  “Moim biznesowym wzorcem jest zespół The Beatles. Składał się on z czterech mężczyzn, którzy  nieustannie pilnowali siebie nawzajem. Dodatkowo balansowali swoje niedoskonałości, co w efekcie sprawiało, że jako zespół byli świetni, a w pojedynkę artystycznie niewystarczający. Tak właśnie widzę biznes. Świetne rzeczy w biznesie nigdy nie mają jednego autora. Najdoskonalsze produkty, są dziełem zespołu ludzi.”

Steve Jones - Wywiad dla 60 Minutes, 2003

Nie ma prostęj recepty na sukces. Wydaje się jednak, że Steve Jobs posiadał pewną unikalną wiedzę, pozwalającą mu wielokrotnie wznieść się na biznesowe wyżyny. Pytany o klucz do sukcesu nieustannie powtarzał: „Think different” (tł. myśl inaczej), z pozoru proste polecenie, w praktyce sprawiające sporo kłopotów. Jednakże, komu nie ufać bardziej, aniżeli twórcy Apple’a?