Co to jest Google Apps dla Szkół i Uczelni

google-apps-dla-szkół-i-uczelni

Bezpieczne, dostępne, łatwe w obsłudze i niezawodne- tak powszechnie mówi się o narzędziach Google Apps. Będące gwarantowanym bezpłatnie połączeniem systemu szkolnego z najnowszymi technologiami zmieniają rzeczywistość edukacyjną oferując możliwości nauki na miarę XXI wieku. Co to jest Google Apps dla Szkół i Uczelni? Jak można wykorzystać narzędzia Google w procesie nauki i nauczania?

Co to jest Google Apps

Pod pojęciem Google Apps kryje się zestaw wielu funkcjonalnych narzędzi internetowych. Podstawę tworzą:

 • gmail
 • kalendarz
 • dokumenty
 • witryny

Google Apps to jednak także wiele innych, dodatkowych aplikacji, które ułatwiają efektywniejszą pracę typu Vault, Apps Marketplace czy Moderator Google. Ich ogromnym atutem jest fakt, że wszystkie działają na każdym komputerze, bez względu na system operacyjny, nie wymagają instalowania ani aktualizacji programów.

poczta-google

Dzięki 25 GB pojemności skrzynki nie ma potrzeby usuwania żadnych danych, a dostępna wyszukiwarka pozwala znaleźć wszystko co jest aktualnie potrzebne. Zaawansowane filtry spamu, blokujące pojawianie się reklam oraz filtry i etykiety, które pomagają w utrzymaniu porządku sprawiają, że gmail to niezwykle przyjazne środowisko pracy. Uczniowie, studenci i pracownicy mogą korzystać z gmaila na dowolnym urządzeniu nie tylko w szkole, ale również w domu czy w podróży, także na urządzeniach przenośnych. Gmail to jednak nie tylko wiadomości, ale również czaty głosowe, tekstowe oraz wideo, dzięki którym każdy może sprawdzić kto jest online i natychmiast się z nim połączyć.

kalendarz-google

To aplikacja, która pomaga w łatwy sposób organizować czas tj. planować lekcje, zajęcia, spotkania. Wspólny kalendarz np. dla całej klasy/grupy pozwala na sprawdzenie dostępności osób w danym czasie i ustalenie dogodnych dla każdego terminów, bez problemów z synchronizacją. Połączony z popularnymi aplikacjami do obsługi kalendarzy oraz pocztą gmail kalendarz Google pozwala na edytowanie, dodawanie i udostępnianie danych wydarzeń publicznie lub konkretnym osobom. Zaawansowane filtry sprawiają, że przechowywane informacje są zawsze bezpieczne.

dokumenty-google

Google Apps to także narzędzia przypominające w swojej specyfice Microsoft Office.

 • edytor dokumentów tekstowych- pozwala na tworzenie dokumentów wzbogaconych o tabele, rysunki, linki, równania i inne elementy
 • arkusze kalkulacyjne&formularze- umożliwiają przechowywanie i udostępnianie listy danych, tworzenie ankiet, quizów, testów, śledzenie projektów czy analizę informacji w oparciu o takie zaawansowane narzędzia jak filtry, tabele przestawne, zaawansowane formuły itp.
 • prezentacje- pomagają w tworzeniu prezentacji multimedialnych przy użyciu filmów, animacji, dynamicznych przejść, a także w publikowaniu ich w Internecie lub udostępnianiu prywatnie

Każdy z plików można udostępniać z dowolnego miejsca, publicznie lub wybranym osobom, dodawać komentarze, zbierać pomysły i opinie.

witryny-google

To obszary robocze, z których korzystać mogą klasy, wydziały czy koła zainteresowań. Poprzez zastosowanie prostych rozwiązań takich jak np. gotowe szablony osiągnięto maksimum funkcjonalności. Jeszcze nigdy tworzenie projektu nie było tak łatwe. Jako, że witryny obsługują różne systemy operacyjne nie ma potrzeby zakupu ani pobierania oprogramowania. Możliwość zarządzania uprawnieniami przez administratorów, obowiązującymi w całej placówce pozwala na pełną poufność.  

Google Apps to także różne dodatkowe opcje m.in.:

 • Vault- usługa archiwizacji poczty i czatu, e-Discovery, możliwość monitorowania niektórych informacji w obrębie szkoły
 • Apps Marketplace- w kategorii dla Szkół i Uczelni pozwala znaleźć, kupić i wdrożyć aplikacje internetowe obsługujące integrację z innymi narzędziami Google
 • Moderator Google- służy do tworzenia serii na dowolny temat do przedyskutowania z uczniami
 • YouTube dla szkół- to dostęp do tysięcy wysokiej jakości filmów edukacyjnych na YouTube w kontrolowanym środowisku zapewniając uczniom i studentom kreatywną naukę
 • Tłumacz- pozwala na wyświetlanie stron internetowych w innych językach
 • Blogger- umożliwia dzielenie się faktami ze swojego życia na blogu szybko, łatwo i bezpłatnie.

Zalety korzystania

Z narzędzi Google Apps korzystają już miliony szkół i uczelni na całym świecie. Wśród najważniejszych zalet Google Apps dla Szkół i Uczelni wymienia się:

zalety-korzystania-z-google-apps

 • wszystkie ważne informacje, e-maile, dokumenty, kalendarze, witryny są zawsze dostępne, bez względu na miejsce zamieszkania, z dowolnego urządzenia: komputera, komórki czy tabletu 24 godziny na dobę, bez przerw, nawet w latach przestępnych.
 • dzięki ogromnej skali działalności firmy, możliwe jest zapewnienie danym ochrony na najwyższym poziomie. Ponadto narzędzia Google to także wiele możliwości sprawowania kontroli nad danymi i podejmowania decyzji o ich udostępnianiu (komu i w jakim zakresie). Wszystko zapisywane jest automatycznie w bezpiecznej chmurze.
 • Google Apps to idealne środowisko do nauki na miarę XXI wieku. Narzędzia przygotowane do tworzenia witryn i dokumentów są tak zaprojektowane, że umożliwiają pracę nad danym dokumentem kilku osobom równocześnie. To zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości współpracy między wydziałami czy budynkami danej uczelni i duża oszczędność czasu. Studenci/uczniowie bez względu na to gdzie się znajdują mogą tworzyć i edytować dokument, z gwarancją, że zawsze korzystają z najbardziej aktualnej wersji dokumentu.
 • tworząc przyjazne środowisko pracy Google Apps dla Szkół i Uczelni przyczynia się do usprawniania różnych działań akademickich takich jak przygotowanie harmonogramu zajęć, praca nad zbiorowym materiałem typu dokument, prezentacja, śledzenie zmian itp.
 • prostota obsługi pozwala uczniom/studentom w samodzielnej nauce korzystania z nich i decydowaniu o tym, z których korzystać, a z których nie. Jako, że Google Apps dla Szkół i Uczelni to usługi darmowe i na bieżąco aktualizowane można zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy. Google Apps pozwala zapomnieć o kosztach kupna i utrzymywania serwerów, a informatykom o kłopotach z pobieraniem i wdrażaniem poprawek.
 • działanie na energooszczędnych centrach danych sprawia, że zużycie energii jest znacznie mniejsze w porównaniu do serwerów utrzymywanych lokalnie, ograniczona zostaje również emisja dwutlenku węgla. Choćby w przypadku poczty- zmiana tej obsługiwanej lokalnie na gmaila pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej na poziomie 80%.

Google Apps to niezwykle wiele nowych możliwości dla szkół i uczelni wspierające nowoczesne metody i techniki nauczania. Dokumenty Google pozwalają na współpracę przy przygotowywaniu planów lekcji, gromadzenie, udostępnianie i analizę danych, tworzenie prezentacji, usprawnienie procesu pisania czy publikowanie prac studentów. Kalendarze uczą zarządzania czasem, harmonogramem lekcji, sprawdzania udostępnionych zasobów. Gmail pozwala na komunikację w różnych językach, witryny- stworzenie strony internetowej w klasie, przedkładanie projektów studenckich, budowanie postaci curriculum. Dzięki wideo możliwe staje się udostępnianie filmów dotyczących rozwoju zawodowego, ustawienia kontroli oglądanych filmów przez studentów. Odpowiadając więc na pytanie w tytule artykułu: co to jest Google Apps dla Szkół i Uczelni? To zupełnie nowy sposób na korzystanie i dzielenie się wiedzą. Jako, że narzędzia te to oszczędność czasu i pieniędzy przy jednoczesnym promowaniu kreatywności i współpracy wśród uczniów/studentów Google Apps dla Szkół i Uczelni to idealne rozwiązanie dla placówek edukacyjnych.

Zdjęcia oraz tekst na podstawie: Google.pl