Fiszki to jeden z najczęściej użytkowanych materiałów wspomagających naukę języka obcego. Można korzystać z nich samodzielnie, opanowując dodatkowy materiał, lub utrwalać z ich pomocą wiedzę zdobytą w szkole, na kursie czy za granicą. Mnóstwo osób korzysta z tej metody, ale czy oczekiwane rezultaty są skuteczne? Jak się uczyć, aby się nauczyć?
Fiszki – od słowa do słowa
Każdy uczeń prędzej czy później spotka się z metodą nauki słówek i zwrotów przez fiszki. Sposób ten jest bardzo skuteczny, a liczba kombinacji pozwala stworzyć wiele zabaw zadrukowanymi kartonikami. Bez względu na to, czy w dłoniach znajdują się fiszki z niemieckiego, angielskiego lub innego języka, opcje nauki zawsze są te same.
Klasyczny sposób przyswajania nowych słówek polega na zapamiętywaniu, a następnie utrwalaniu poznanych zwrotów przez powtarzanie. Brzmi nużąco? Wcale nie! Fiszki to ogrom możliwości – od quizów, przez kalambury, aż po wyszukiwanie rymów. Nauka przez zabawę przynosi szybkie efekty, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów.
Subwokalne memorowanie
Fiszki świetnie sprawdzają się jako pomoc naukowa, ale by czerpać z nich maksimum korzyści, należy wiedzieć, jak się uczyć. Językoznawcy już wiele lat temu odkryli, że powtarzanie nowych wyrazów w myślach jest o wiele skuteczniejsze niż wymawianie ich na głos. Dlaczego tak jest? Ludzki mózg szybciej przetwarza myśli, niż wypowiadane słowa. Te docierają do głowy jako ostatnie, ustępując miejsca pędzącym myślom.
Powtarzanie obcych słówek w głowie, a następnie odtwarzanie ich polskiego odpowiednika (również w głowie) nazywa się subwokalnym memorowaniem. Jest to zjawisko powiązane z asocjacją, czyli połączeniem między pytaniem a odpowiedzią. Specjaliści od języka są zdania, że asocjacja jest najtrwalsza wówczas, gdy występuje po sobie w odstępie pół sekundy. Dokładnie tyle czasu potrzeba, by w myślach uczyć się słówek wraz z ich polskim znaczeniem.
Nauka przez zapętlenie
Wniosek z powyższej metody jest bardzo prosty. Trzeba powtarzać w myślach słówko z kartonika, a zaraz po nim dopowiadać jego znaczenie po polsku. Powstały łańcuch najlepiej zapętlić i powtórzyć co najmniej 3-4 razy w dość szybkim tempie. Widać rezultaty? Wobec tego czas wprowadzić nieco utrudnień.
Każda fiszka zawiera słówko lub zwrot oraz jego przykładowe użycie w zdaniu. Nie są one zazwyczaj zbyt długie. Gdy już udało się opanować słówko, warto tą samą metodą uczyć się również całych zdań. Nie chodzi tu o naukę skomplikowanych łańcuchów, choć niekiedy i one mogą okazać się przydatne. Istotą jest utrwalanie metody, która jeszcze bardziej otworzy umysł na nowe słownictwo. Czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie!
Fiszki dla każdego
Te niewielkich rozmiarów kartoniki mogą sprawić mnóstwo radości w kontekście nauki nowych słówek. Fiszki dostępne są w poręcznych pudełkach, o różnym stopniu zaawansowania. Tak przejrzysty podział pozwoli dopasować zestaw do własnego poziomu znajomości języka, efektywnie poszerzając zasób słów i najczęściej użytkowanych zwrotów w danym języku.