Nowoczesne technologie przychodzą w sukurs edukacji

nowoczesne technologie

Tradycyjne metody nauczania właściwie przechodzą już do lamusa. W dzisiejszych dynamicznych i zmieniających się niemal z dnia na dzień czasach wydają się przestarzałe i nie odpowiadają na potrzeby ani uczniów w szkołach ani dorosłych osób, które postanawiają podnieść swoje kwalifikacje. Specjaliści zajmujący się metodologią nauczania już od wielu lat nawołują do radykalnych zmian. Od dawna wprowadzane są alternatywne, aktywizujące metody prowadzenia zajęć, które pozwalają maksymalnie zaangażować uczestników w ich przebieg i wykorzystać ich potencjał. Klasyczna forma prowadzenia lekcji czyli wykład zaczyna być nudna. Nauczyciel czy wykładowca wygłaszający ex catedra treść wykładu to postać, którą widuje się coraz rzadziej. Popularność zyskują ćwiczenia, metody treningowe, praca w niewielkich grupach. Nawet klasyczne wykłady są urozmaicane wprowadzaniem technologii multimedialnych. Projektor i laptop pozwalający wyświetlić slajdy ze skrótem treści wykładu w formie atrakcyjnej graficznie prezentacji to już właściwie standard.

Jednak ewolucja (czy też może raczej rewolucja, biorąc pod uwagę tempo przemian) idzie znacznie dalej. Nowoczesna edukacja w dzisiejszych czasach wykorzystuje nowinki technologiczne, aby maksymalnie uatrakcyjnić formę zajęć, a także... wyeliminować konieczność wychodzenia z domu do szkoły. Jak to możliwe? Odpowiedź daje e-learning od kilku lat zyskujący coraz większą popularność. Zobaczmy jak to działa i jakie daje możliwości. Wystarczy zajrzeć na jedną ze stron internetowych (na przykład Oferteo.pl), gdzie oferty stworzenia funkcjonalnych platform do e-learningu pojawiają się coraz częściej. Łatwo stąd wyciągnąć wniosek o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu usługi.
 

Zapotrzebowanie na e-learning ciągle rośnie

Wielu nauczycieli szkół podstawowych i średnich, nie wspominając o wykładowcach wyższych uczelni sprawnie wykorzystuje możliwości internetu do kontaktowania się ze swoimi uczniami lub studentami. Korzystają z portali społecznościowych, gdzie zamieszczają "ostrzeżenia" o zbliżających się klasówkach, jak również zakres tematów, jakie należy przyswoić przed sprawdzianem. Korzystają z poczty elektronicznej, na którą uczniowie przysyłają prace zaliczeniowe. Jednak to jeszcze nie jest e-learning. Czym zatem jest?

E-learning to nauczanie wykorzystujące internet i sieci komputerowe, świetnie uzupełniające tradycyjne metody nauczania. Stacjonarny komputer osobisty lub przenośny laptop mają dzisiaj niemal wszyscy, większość ludzi potrafi z tych urządzeń biegle korzystać nie tylko dla zabawy i rozrywki, ale również dla podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i przyswajania wiedzy. Zapisując się na kurs e-learningowy, można podjąć naukę bez wychodzenia z domu. Niezwykła wygoda, jaką daje możliwość uczenia się w zaciszu domowym, w dowolnie wybranych przez siebie godzinach i porach dnia to niezwykła atrakcja. Korzystają z niej dorośli i młodzież, a platformy e-learningowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Logując się na platformę uczeń, uczestnik kursu lub szkolenia czy student otrzymuje dostęp do ćwiczeń, które powinien wykonać oraz lektur, które nauczyciel zadaje do przeczytania i może w ten sposób zrealizować program kursu bez fizycznej obecności na sali wykładowej, a niejednokrotnie nawet bez konieczności osobistego kontaktu z prowadzącym. Atuty to wygoda i szansa na naukę w swoim tempie, bez rozpraszającej obecności innych uczestników.

Czego można się w ten sposób nauczyć?

W ogromnym skrócie - niemal wszystkiego, poza umiejętnościami, które wymagają wykonania jakichś czynności pod nadzorem. E-learning doskonale sprawdza się w nauczaniu języków obcych. Ludzie uczą się w ten sposób angielskiego, niemieckiego, francuskiego, a nawet języków bardziej egzotycznych, które w dzisiejszych czasach bywają bardzo przydatne na rynku pracy. W ten sposób prowadzone są również elementy treningów interpersonalnych i szkolenia biznesowe z wybranej przez kursanta tematyki. Dobrze zaprojektowania platforma ułatwia poruszanie się po temacie i sama prowadzi użytkownika. Bywają w ten sposób prowadzone kursy fotografii, układania kwiatów, podstaw ekonomii, a także lekcje matematyki. Czasami dodatkowe ćwiczenia lub teksty do przeczytania bywają przesyłane na pocztę elektroniczną, a uczeń otwiera je w odpowiednim dla siebie czasie.

Obecnie e-learning stanowi raczej uzupełnienie tradycyjnej nauki i jedynie wspiera procesy dydaktyczne, ale w wielu dziedzinach zyskuje dominującą pozycję jako podstawowa forma nowoczesnej edukacji.

Artykuł powstał z udziałem portalu oferteo.pl wyświetlającego oferty firm i zlecenia również w tematyce biuro i szkolenia, e-learning oraz w zakresie doradztwa informacyjnego i doskonalenia zawodowego.