Sam angielski już nie wystarczy. Jak efektywnie uczyć dzieci języków obcych?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
Jak efektywnie uczyć dzieci języków obcych

Współcześnie każdy rodzic wie, jak ważna jest nauka języków obcych. To nie tylko sposób na otwarcie szeregu drzwi do rozwijania kariery w przyszłości, ale przede wszystkim świetny sposób na poznani nowych kultur i otwieranie się na inne doświadczenia.

Współcześnie każdy rodzic wie, jak ważna jest nauka języków obcych. To nie tylko sposób na otwarcie szeregu drzwi do rozwijania kariery w przyszłości, ale przede wszystkim świetny sposób na poznani nowych kultur i otwieranie się na inne doświadczenia. Znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym jest dziś dla wielu czymś wręcz oczywistym, a dzieci od małego podłapują go w filmikach na YouTubie, w ukochanych bajkach i filmach, w mediach społecznościowych. Warto więc sięgać po inne, równie ciekawe języki, aby poszerzać swoje horyzonty. Kiedy zacząć naukę i jak sprawić, aby była ona efektywna? Podpowiadamy!

Od jakiego wieku dzieci powinny uczyć się języka polskiego?

Według badań aż 50% ogólnych zdolności przyswajania wiedzy rozwija się w naszych mózgach do czwartego roku życia. Oznacza to, że dzieci w zbliżonym wieku są najbardziej podatnie na chłonięcie i przyswajanie ogromnych ilości wiedzy. Niektórzy zalecają, aby nawet do niemowlaka mówić w dwóch różnych językach – dla takiego maluszka nie jest to nawet nauka, a sposób na poznanie i opisywanie świata wokół. Oswajając swoją pociechę z brzmieniem innego języka zapewniamy mu o wiele łatwiejszy start, gdy przyjdzie czas na rzeczywistą naukę. Im szybciej nasze dziecko zacznie przyswajać drugi język, tym szybciej stanie się w nim biegłe. Nie oznacza to jednak, aby od małego zasypywać dziecko górami kserówek i podręczników do nauki. Sposoby nauczania języka należy dostosować do wieku dziecka. Kiedy dopiero zaczynamy naukę z maluszkiem, ograniczmy się raczej do prostego przyswajania słówek oraz gier, zabaw i bajek edukacyjnych, dzięki którym dziecko podświadomie zaczyna rozumieć coraz więcej z obcego języka.

Co dalej?

Gdy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny lub wczesnoszkolny, w naszym zasięgu pojawia się szereg zupełnie nowych środków dydaktycznych pozwalających na naukę języka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda nauka w przedszkolu lub szkole naszego smyka. Czy siedzą z nosem w podręczniku i zeszycie ćwiczeń, czy może uczą się w praktyce, poprzez gry, zabawy, piosenki, wierszyki i interakcje z rówieśnikami? Czy w placówce znaleźć można tablice bądź dywany interaktywne, które pozwalają na przyswajanie wiedzy poprzez aplikację i gry integrujące dzieci i motywujące je do ruchu, przemycając cenną naukę pod płaszczem dobrej zabawy? To, w jaki sposób dane przedszkole czy szkoła uczą języka jest niezwykle ważne – dziecko spędza tam mnóstwo czasu i jeśli zostanie zrażone do dalszego poznawania języka obcego, to często nie będzie chciało mieć z nim do czynienia w domu. A właśnie, co możesz robić jako rodzić, aby pomóc swojemu dziecku z przyswajaniem języka? Przede wszystkim unikaj traktowania tego jako naukę – skupcie się na zabawie i wspólnym spędzaniu czasu. Fiszki i gry planszowe, gry komputerowe i filmy dla dzieci, używanie słówek w obcym języku w codziennych konwersacjach – te proste aktywności mogą znacząco pomóc Twojemu dziecku zostać językowym mistrzem.