szybkie czytanie i zapamiętywanie

12 lt. 2020

Osoby, które na pozór niczym się nie wyróżniają nie są skazane na przeciętność. Przeciwnie. Bardzo wielu ludzi osiągnęło spektakularne sukcesy zmieniając wyłącznie swoje nastawienie i nawyki dotyczące uczenia się. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych taktyk, których wykorzystanie pozwala uczyć się szybciej, zapamiętywać na dłużej i cieszyć się samym procesem nauki.

28 mrz. 2018

Fernando Gómez-Pinilla, profesor neurochirurgii i fizjologii nauki UCLA w Kalifornii, który całe lata spędził na analizie wpływu żywności, ćwiczeń i snu na mózg stwierdził, że wszystkie te trzy czynniki są w stanie wpłynąć na zdrowie naszego mózgu i czynności umysłowe. Odkrycie to otwiera nowe, fascynujące możliwości. Zmiany w diecie mogą bowiem zwiększyć zdolności poznawcze, chroniąc mózg przed uszkodzeniem oraz przeciwdziałając skutkom starzenia się.

30 kw. 2015

Powtórki to kwintesencja nauki i zapamiętywania. Dobrze zorganizowane i uwzględniające potrzeby Twojego organizmu sprawią, że z opanowanej wiedzy będziesz mógł korzystać przez długi czas. Jak zapamiętywać efektywnie- poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które ułatwią Ci to zadanie.

15 st. 2015

„Dżentelmen to człowiek, który nigdy nie zapomni o urodzinach damy, ale nie pamięta, które to są” (R.Lee Frost) czyli słów kilka o zapamiętywaniu liczb.

W dzisiejszym świecie bez zapamiętywania liczb byłoby nam dość trudno. Musimy zapamiętać numer PIN – albo i kilka. Dobrze jest, kiedy pamiętamy kilka numerów telefonu, pesel swój i najbliższych, numer konta, a i jakieś daty warto mieć w pamięci – jak chociażby rocznica ślubu, czy urodziny ukochanej osoby. Jak sobie pomóc? Czy jesteśmy skazani na zapisywanie wszystkiego na kartkach lub notowanie w telefonie?  Z pomocą mogą nam przyjść mnemotechniki, czyli techniki ułatwiające zapamiętywanie.  Myśląc o nich od razu nasuwa się pytanie: „Dlaczego one działają?”. Odpowiedź jest prosta – ponieważ wykorzystują zasady funkcjonowania ludzkiego umysłu i pamięci.  

15 st. 2015

Biurko zawalone książkami, wzrok utkwiony godzinami w tekst, którego wcale się nie widzi, no i w głowie wieczna pustka – tak jakby mózg i pamięć wybrały się na wakacje pozostawiając mnie samą z natłokiem informacji do zapamiętania. Taki koszmar męczył mnie przez całe liceum i niestety podczas studiów również nie odszedł w zapomnienie. Co więcej, przestał być tylko koszmarem, bądź sporadycznym doświadczeniem w przypadku natłoku sprawdzianów, a zaczął być codziennością.

04 li. 2013

Większość z nas narzeka na krótką pamięć. Niemożność przywołania informacji z pamięci bywa frustrująca, zwłaszcza jeśli uświadamiamy sobie, że zapomnieliśmy o czymś w chwili, gdy ta informacja jest nam bardzo potrzebna np. podczas egzaminu. Są jednak sposoby na to, by poprawić swoją pamięć bez względu na wiek. Co wykazały badania na temat funkcjonowania mózgu? Jak wzmocnić swoją pamięć?

27 lt. 2013

Dziś, w dobie Internetu mamy szybki i łatwy dostęp do ogromnej ilości informacji. Czytanie długich raportów czy innych treści bywa jednak często nużące i okupione zmęczeniem oczu. Świetnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zapoznanie się z podstawami szybkiego czytania, które pomogą zdobywać więcej wiedzy w zdecydowanie krótszym czasie.

30 st. 2013

O nauczaniu szkolnym można mówić wiele, to co jednak w sposób szczególny rzutuje na obraz polskiego szkolnictwa to fakt, że wciąż dominuje klasyczny model nauczania, brakuje metod nowoczesnych i praktycznych. Czego wciąż nie uczą nas w szkołach, a powinni?

14 li. 2012

Uczenie się to swoistego rodzaju proces możliwy dzięki temu, że mózg jest w stanie zakodować pewne informacje, przechować je oraz w odpowiednim momencie przywołać. Do tej pory nikomu nie udało się opracować metody, której wdrożenie skutkowałoby pamięcią absolutną, ale można stosując zasady efektywnej nauki sprawdzić jak podnieść efekty kształcenia.

03 paź. 2012

W dobie szybkiego przyrostu informacji, czytanie to za mało. Co raz częściej podkreśla się istotę efektywnego czytania.  Co oznacza to pojęcie? Czy każdy potrafi czytać efektywnie czy raczej należy się tego nauczyć?