Rozwój osobisty - Cytaty i Myśli

rozwoj osobisty cytaty

Wśród nas wielu jest pasjonatów rozwoju osobistego. Potwierdza to chociażby ilość powstałych na ten temat pozycji książkowych, audiobooków, blogów z ciekawymi cytatami i szkoleń. Jak napisał na swoim blogu Daniel Kotowski ,,Rozwój osobisty to harmonijne rozwijanie swojego potencjału”. Ostatnie lata, w tym szczególnie 2012, sprzyjały powstaniu wielu inicjatyw, takich jak kluby, szkoły i fora rozwojowe, by uzupełnić luki w poziomie naszej motywacji, kreatywności i osiągania sukcesu. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym myślom na temat rozwoju osobistego, co mieli i mają do powiedzenia pasjonaci rozwoju dawniej i dziś, i czego jeszcze możemy się nauczyć?

Rozwój osobisty książki – sprawdzona wiedza z półki?

Na rynku wydawniczym z powodzeniem funkcjonuje wiele publikacji, a także audiobooków, których tematem jest szeroko pojęty rozwój osobisty. Niewątpliwie wśród pozycji książkowych podejmujących tematykę rozwoju osobistego i osiągania sukcesu wyróżniają się bogate w wartościowe treści książki Napoleona Hilla, pierwszego, najważniejszego autora książek motywacyjnych. Wśród jego licznych publikacji warto zwrócić uwagę na książkę Prawa sukcesu według Napoleona Hilla. Zasady pracy nad sobą, w której autor analizuje cztery zasady prawa sukcesu w drodze do doskonałości: nawyk robienia więcej niż to, za co Ci płacą, miła osobowość, poprawne myślenie i koncentracja.  Wśród innych godnych polecenia książek tego autora wymienia się także m.in.: Prawa sukcesu według Napoleona Hilla. Zasady potęgi osobistej, Zasady samodoskonalenia. Prawa sukcesu według Napoleona Hilla czy Magiczna drabina do sukcesu. A o to kilka wybranych cytatów z jego książek:

•    ,,Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”
•    ,,Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna!”
•    ,,Cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyśleć i w co uwierzyć, może też osiągnąć.”

rozwoj ksiazki

Najwyższej jakości literaturą są również dzieła Josepha Murphy, irlandzkiego pisarza i filozofa. Jego najsłynniejszą książką jest Potęga podświadomości, światowy bestseller na rynku wydawniczym. Autor opiera swoją tezę na założeniu, że procesy psychologiczne, które przebiegają poza naszą świadomością można świadomie wykorzystywać do realizacji swoich życiowych celów posługując się odpowiednimi technikami. Oprócz potęgi podświadomości warte przeczytania są również: Zdobądź pewność siebie i poczucie własnej wartości, Zdobądź bogactwo i odnieś sukces czy Pokonaj lęk i obawy.

Wybrane cytaty na temat rozwoju osobistego wg Murphy:

•    ,,Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los”.
•    ,,Twoja podświadomość pomnaża wszystko, co jej powierzysz.”
•    „(...) w drodze do szczęścia nie napotkasz żadnych przeszkód, prócz tych, które sam wzniesiesz w myślach i w wyobraźni.”

Wśród żyjących współcześnie i działających autorów dużą popularnością cieszą się publikacje Briana Tracy. Wiele spośród książek tego kanadyjskiego pisarza znalazło się na liście światowych bestellerów i jest tłumaczonych na różne języki. Jedną z nich jest: ,,Przemiana. Jak sprawić by reszta Twojego życia była jeszcze lepsza”, w której autor porusza tematykę zmian w swoim życiu i budowania swojej kariery. Inne to chociażby: Mów i zwyciężaj. Jak perswazyjnie prezentować w każdej sytuacji, Jak przewodzą najlepsi liderzy, Maksimum osiągnięć. Dekalog skuteczności.

Brian Tracy zwykł mówić:

•    ,,Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy”.
•    ,,Jeśli znajdziesz pracę, która daje ci możliwość wykazania się wrodzonymi talentami, to w ciągu dwóch lat poczynisz większe postępy niż na innej posadzie przez dziesięć lat.”
•    ,,Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym.”

Rozwój osobisty Blogi, – o czym piszą pasjonaci rozwoju w sieci?

Wiele wartościowych treści oprócz tych książkowych znajdziemy również na blogach osób, które, na co dzień zajmują się coachingiem, są trenerami i mentorami dla innych. A o to kilka wybranych cytatów z wartościowych blogórozwój cytaty znanychw:
 

Alex W. Barszczewski na temat podejścia do działań życiowych:
,,Większość nawet poważniejszych przedsięwzięć życiowych powinniśmy traktować jak eksperyment”.

Mariusz Kapusta, na temat odpowiedzialności za siebie i działania:
,,Cokolwiek by się nie działo – nigdy nie daj sobie wmówić założenia „poczekaj, wszystko się wyjaśni i ułoży!”.To Ty jesteś odpowiedzialny za to, żeby wybrać to, co Cię interesuje i pogłębiać tę wiedzę!”

Bartek Popiel na temat wymówek:
,,Kiedy weźmiesz sobie pod lupę choćby jednego człowieka, który odniósł sukces zobaczysz, że im mniej miał wymówek, tym większe sukcesy.”

Michał Pasterski o motywowaniu innych i zarażaniu ludzi swoją pozytywną energią:
,,Doskonaląc siebie inspirujesz innych ludzi. Inni widząc Twoje postępy mają namacalny dowód na to, że osobisty rozwój daje efekty.”

Michał Flisiuk o wykształcaniu nawyków:
,,Pamiętaj, że cokolwiek powtarzamy, niezależnie od tego jaka to jest czynność – wykształcamy w sobie nawyk. Zadbaj o to, by Twoje nawyki były rozwojowe.

Bartosz Jezierski na temat kreowania własnej przyszłości:
,,(…) jeśli nie podoba Ci się Twoja przeszłość – świetnie. Bo jej już nie ma. Jeśli pragniesz innej przyszłości, wymarz ją sobie skoro jej nie ma, możesz w niej zrobić cokolwiek tylko zechcesz, możesz maksymalnie popuścić wodze fantazji.”

Jacek Siewierski o człowieku sukcesu:
,,Pamiętajmy jednak, że człowiek sukcesu to nie ten, który nie upada, ale ten który za każdym razem się podnosi i podejmuje kolejną próbę”
 

Rozwój osobisty – Cytaty, Forum, Klub czy Szkolenia podczas Eddu campu?

W ostatnich latach, oraz w tym szczególnie rozwojowym 2012, powstało wiele ugrupowań założonych przez pasjonatów rozwoju osobistego, które często przybierają formę Forum. Forum rozwojowe może nie tylko dostarczyć wartościowych wskazówek co do rozwoju umiejętności na różnych szczeblach kariery i życia osobistego, ale sprawić, że poczujemy się raźniej w grupie ludzi takich jak my – dążących do zmian – i dyskutujących o tym na forum. I to zupełnie za darmo! Oprócz tych bardziej zasłużonych datą stron jak Forum Psychologia.net.pl ciekawą inicjatywą wydaje się Forum Neureka – zarejestrowani uczestnicy mogą wymieniać się informacjami obejmującymi szerokie spektrum tematów od snu i technik NLP do efektywnej nauki i inteligencji biznesowej.

I jak by tego było jeszcze mało na rynku pojawiają się nowe inicjatywy, dążące do zmobilizowania uczestnika do nauki praktycznych umiejętności w życiu codziennym. Jeśli studiowanie książki, bloga czy forum nie wystarcza, można z powodzeniem udać się na Eddu Camp – obóz rozwojowy trwający parę dni, podczas którego testujemy nowo nabyte umiejętności w praktyce. Eddu camp to również świetna zabawa, jak zapewniają organizatorzy – “poza szkoleniami będziesz się? świetnie bawił na kursach tańca i imprezach”. Z kolei, Real School (zdjęcie poniżej), której misją jest uczyć poprzez zabawę, aby zainspirować do działania, wydaje się zrzeszać coraz więcej ludzi, zainteresowanych nauką praktycznych umiejętności. Ciekawa inicjatywa, która skierowana jest również do młodzieży, która uczy się większej niezależności, kreatywności i innowacyjnego podejścia do życia, dzięki szkoleniom rozwojowym prowadzonym przez wykwalifikowanych coachów i trenerów.

szkoła rozwoj osobisty

Jaki będzie przyszły rok i co przyniosą następne lata? Szkolenia, których jeszcze nie było? A może niespotykane dotąd publikacje na temat rozwoju osobistego i zawodowego? Z pewnością doczekamy się więcej inicjatyw tego typu, umocnią się też nazwiska wybitnie uzdolnionych trenerów i coachów, a przede wszystkim zwiększymy świadomość na temat roli jaką pełni rozwój osobisty.

 

Foto: 1, 2