Stosunki międzynarodowe - co zdawać na maturze i jaką uczelnię wybrać?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
stosunki międzynarodowe

Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwy. Wiele osób podejmuje decyzję dopiero po otrzymaniu wyników matury. Warto jednak już wcześniej wiedzieć, co chcemy studiować i właśnie pod kątem danego kierunku dobierać przedmioty, które będziemy zdawać podczas egzaminu dojrzałości.

Historia nauki o stosunkach międzynarodowych
Przed podjęciem decyzji o wyborze stosunków międzynarodowych jako kierunku naszej dalszej edukacji warto wiedzieć, czym tak naprawdę one są i jaka jest ich historia. Stosunki międzynarodowe to jedna z subdyscyplin nauk politycznych. Bada stosunki społeczne kształtowane bez podziału na granice państw i dotyczy relacji międzynarodowych pomiędzy ludźmi.

Czerpie z między innymi z psychologii, socjologii, prawa, historii, geografii, ekonomii oraz filozofii. Jako prekursorów stosunków międzynarodowych naukowcy zgodnie uznają między innymi Arystotelesa, Platona, Erazma z Rotterdamu oraz Huga Grocjusza. Teraz kilka faktów z XX wieku.

  • Pierwszą uczelnią na świecie, która wykładała stosunki międzynarodowe, był Uniwersytet w Wisconsin.
  • Przedmiot ten jest tam obecny już od 1900 roku.
  • W naszym kraju stosunki międzynarodowe zadebiutowały na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w 1930 roku.
  • W 1947 roku w Polsce powstał pierwszy ośrodek badawczy działający w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Czy łatwo studiować stosunki międzynarodowe?
Przez wybór stosunków międzynarodowych studia dla wielu stają się przyjemnością, jednak należy pamiętać, że opierają się one głównie na nauce historii. Oczywiście w programie kształcenia zajęć znajdziemy również wiele innych ciekawych przedmiotów, takich jak na przykład prawo, demografia, wstęp do socjologii, geografia polityczna i ekonomiczna czy międzynarodowe stosunki polityczne, kulturalne i gospodarcze.

Większość uczelni po pierwszym roku studiów wymaga wyboru specjalizacji. Wśród nich znajdziemy studia europejskie, handel zagraniczny, politykę zagraniczną, dyplomację czy biznes międzynarodowy. Z całą pewnością kierunek stosunki międzynarodowe nie jest dla każdego. Dobrze, aby kandydat interesował się szeroko pojętą polityką i był dobrym mówcą. Osoby niepewne siebie mogą się na nim nie odnaleźć.

Co zdawać na maturze?
Jeśli już uczeń szkoły średniej zdecyduje się na studiowanie kierunku stosunki międzynarodowe, warto, aby zdawał na maturze odpowiednie przedmioty. Uczelnie w naszym kraju honorują wyniki z: języka polskiego, języka nowożytnego obcego (język angielski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język francuski lub język włoski), geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, informatyki oraz historii. Czasami zdarza się, że podczas rekrutacji można podać wyniki również z filozofii oraz fizyki.

Jakie miasto do studiowania wybrać?
Wśród miast oferujących na swoich uczelniach stosunki międzynarodowe, Warszawa niewątpliwie króluje. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych z dobrymi wynikami maturalnymi mogą studiować stosunki międzynarodowe na uczelniach prywatnych i publicznych. Podczas wyboru szkoły warto zwrócić uwagę na opinie studentów czy miejsce w rankingach szkół wyższych. Sprawdź na przykład studia w Grupie Uczelni Vistula. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.vistula.edu.pl

Czy po stosunkach międzynarodowych będzie praca?
Pytanie, które zadaje sobie większość maturzystów, brzmi następująco: Czy znajdę pracę po ukończeniu studiów? Stosunki międzynarodowe jako kierunek dają absolwentom spore możliwości na rynku pracy. Mogą zostać zatrudnieni w bankach, firmach transportowych, agencjach marketingowych obsługujących zagranicznych klientów, a nawet przy konsulatach obcych państw. Ponadto absolwenci stosunków międzynarodowych są chętnie wybierani przez rekruterów pracujących w agencjach finansowych oraz firmach spedycyjnych.