Jak zmienić swoje życie zawodowe

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
zmiana-pracy

Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju zmienia się bardzo szybko. O ile jeszcze do niedawna praca w jednej firmie aż do emerytury była normą, o tyle współcześnie grozi to znużeniem i wypaleniem zawodowym. Jak zmienić swoje życie zawodowe na lepsze? Od czego zacząć?

Powody zmiany pracy

Jak podają statystyki Polacy, którzy zaczynają karierę zawodową w pierwszej dekadzie XXI wieku pracę będą zmieniać co najmniej kilkakrotnie w swoim życiu. Często pierwsza praca podejmowana przez osoby młode jest bowiem dziełem przypadku lub podejmowana zgodnie z otrzymanym wykształceniem. W rzeczywistości praca na danym stanowisku wygląda zupełnie inaczej niż byśmy sobie to wyobrażali planując studia na danym kierunku. Zmiana pracy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wiemy, że w danej firmie nie mamy szans na rozwój, pojawia się znużenie i rutynowe wykonywanie czynności. W pracy spędzamy praktycznie jedną trzecią naszego życia, dlatego też warto by sprawiała ona nam satysfakcję i pozwoliła rozwijać swoje kompetencje. Wśród pięciu najczęstszych powodów zmiany pracy wymienia się:

dlaczego-odchodzimy-z-pracy

Od czego zacząć zmianę- podstawowe pytania

Decyzja o zmianie pracy jest znacząca, gdyż od niej może zależeć dalsza kariera zawodowa. Warto więc zastanowi się głębiej nad tym jak zmienić swoje życie zawodowe rozsądnie. Warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcę zmienić pracę, jaka praca najbardziej odpowiadałaby mi, co chcę osiągnąć, do czego dążę. Warto także przemyśleć co mogę zaoferować pracodawcy, jakie kompetencje posiadam oraz jakie mam doświadczenie.

Aktywne szukanie pracy

Specjaliści często podkreślają, że samo wysyłanie CV oraz odpowiadanie na zamieszczone w prasie czy Internecie ogłoszenia dotyczące pracy jest działaniem niewystarczającym, by znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Aby móc zaistnieć na rynku pracy trzeba być aktywnym. Jednym z popieranych działań jest bezpośredni kontakt z firmami, w których chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie. Innym sposobem jest kontakt z agencją pracy i innymi instytucjami pomagającymi w znalezieniu zatrudnienia. Udzielają one bowiem nie tylko fachowej porady na temat miejsca, gdzie warto szukać pracy z danymi kwalifikacjami, ale także utrzymują kontakty ze swoimi klientami, którym mogą podesłać CV kandydata z kompetencjami odpowiadającymi profilowi danej firmy. Ważnymi zagadnieniami w obrębie poszukiwania pracy jest niewątpliwie CV oraz następnie przebieg rozmowy rekrutacyjnej. Jak napisać CV? Warto pamiętać, ze krótkie CV nie jest wstydem, ważne by było on spójne, rzeczowe, bezbłędne i wyglądające estetycznie.  Druga kwestia to: jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie wątpliwie potrzebne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, liczy się także komunikat wysyłany drogą niewerbalną oaz zachowana kultura osobista. Dzięki dobrze przygotowanemu CV oraz odpowiedniemu przygotowaniu do ewentualnej, późniejszej rozmowie kwalifikacyjnej znacznie można bowiem zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady. Warto także pomyśleć o zbudowaniu swojego pozytywnego wizerunku w mediach społecznościowych.

Co jeszcze można zrobić?

Stojąc przed decyzją zmiany pracy warto do współpracy zaprosić coacha kariery. Coach może wesprzeć cię w poszukiwaniu odpowiedniego zajęcia dla, dokonaniu takich zmian w twoim życiu, które okażą się satysfakcjonujące i pozwolą na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Taka pomoc coacha jest bardzo dobrym pomysłem w momencie, kiedy do końca nie wiemy co chcielibyśmy zmienić  w swoim życiu zawodowym, od czego zacząć lub wtedy, gdy znamy cel, ale nie wiemy jak go osiągnąć, Rozmowy z coachem pozwolą na zdefiniowanie  potrzeb i utrzymaniu motywacji na wystarczająco wysokim poziomie. Po wytyczeniu planu będzie można pracować nad swoim życiem zawodowym, a dzięki temu osiągnąć znacznie więcej niż przypuszczalibyśmy. Może dobrą drogą okaże się zdobycie dodatkowych kwalifikacji? Studia, kurs, szkolenie, może wyjazd? Bez wątpienia jest to działanie korzystne ze wszechmiar (by umysł swój utrzymać w młodośc)i, a ponadto ma to liczne zalety dla życia zawodowego. Dodatkowe kwalifikacje dają szanse ubiegania się o stanowiska, które bez nich nie byłoby możliwe, to szansa na lepszą pracę i zarobki.

Niektórzy ludzie podejmują decyzję o zmianie pracy ze względu na panującą atmosferę w firmie, pokusę wyższych zarobków, brak szans rozwoju czy też chcąc zająć się czymś bardziej fascynującym. Bez wątpienia najlepiej jest szukać zatrudnienia mając świadomość pewnej stabilności finansowej, tak, by nie musieć, ale chcieć znaleźć pracę. Chcąc zmienić branżę dobrze jest nawiązywać owocne relacje z osobami pracującymi w niej czy też czytać fachową literaturę w danym temacie. Warto stawiać na multidyscyplinarność, by ścieżka kariery zawodowej była szersza.