Gry na firmową świąteczną imprezę

Na wzór zachodnich krajów, coraz więcej Polskich firm decyduje się na organizowanie świątecznych imprez. Celem danego wydarzenia, jest z jednej strony pokazanie pracownikom, że ich firma troszczy się o nich, a z drugiej strony, redukcja szeroko rozumianego stresu, wynikającego z wykonywanych obowiązków. Na sukces świątecznej imprezy składają się: jedzenie, dekoracje, odpowiednia atmosfera oraz gry i zabawy. To właśnie te ostatnie sprawiają, że impreza nabiera wyjątkowego klimatu.

Poniżej przedstawiono kilka propozycji gier, które odpowiednio przygotowane, uczynią twoja świąteczną imprezę niezapomnianą.

1. Świąteczna gra - kolędowy mix

Przed firmową świąteczną imprezą wybierz kilka kolęd, które są raczej powszechnie znane. Liczba utworów musi być równa ilości grup, na które podzielisz uczestników gry (optymalnie 5 osób w jednej drużynie). Z każdej kolędy wybierz werset np. „ Aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują” i na każdej karteczce z osobna, wypisz poszczególne wyrazy. W trakcie firmowej świątecznej imprezy, po podziale pracowników na grupy, wręczasz karteczki z różnymi wersetami. Po odliczeniu do trzech, grupy bazując na posiadanych wyrazach, muszą ułożyć dany werset, powiedzieć tytuł kolędy i zacząć ją śpiewać. Kto pierwszy, ten wygrywa. Analogicznie przyznawane jest drugie i trzecie miejsce.

 

2. Świąteczna gra - kłopotliwy prezent

Do tej gry należy przygotować: - czerwone rękawiczki i czapkę Świętego Mikołaja - dużą kostkę do gry (najlepiej zrobioną z tektury z oznaczonymi na ściankach liczbami od 1-6) - prezent – zabawny gadżet, który ucieszy zarówno mężczyznę jak i kobietę - opakowanie na prezent – kilka pudełek, wiele warstw papieru, ogrom taśmy klejącej – chodzi o to, aby maksymalnie utrudnić dotarcie do samego sedna prezentu, (czyli wspomnianego wyżej gadżetu) W trakcie firmowej świątecznej imprezy, poproś pracowników o zrobienie wielkiego kółka. Pośrodku danej figury postaw szczelnie zapakowany prezent, wraz z rękawiczkami i czapką. Losowo wybraną osobę, poproś o rzucenie kostką. Jeżeli gracz wyrzuci liczby od 1- 5, to podaje kostkę osobie stojącej obok (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Dany proces jest powtarzany do momentu, kiedy ktoś wyrzuci szóstkę. Dany szczęśliwiec biegnie do paczki, wkłada rękawiczki, czapkę i zaczyna otwierać prezent. Zmaganiom z paczką, cały czas towarzyszy rzucanie kostką przez inne osoby. Jeśli ktoś wyrzuci 6, szybko zamienia się ze swoim poprzednikiem i sam próbuje otworzyć prezent. Wygrywa ten, kto pierwszy upora się z kłopotliwym opakowaniem i dotrze do gadżetu. Zabawę można powtarzać wielokrotnie (przy odpowiedniej liczbie przygotowanych prezentów)

3. Świąteczna gra – tajemnicza skarpetka

Aby przygotować się do danej gry potrzebujesz: - jak największej Mikołajowej skarpety - różne rzeczy związane ze świętami i biurem, ilość dowolna ( niewielkie gabarytowo tak, aby zmieściły się wrzucone wszystkie razem do skarpety) mogą to być zarówno jemioła i bombka jak i zszywacz czy myszka. W trakcie firmowej świątecznej imprezy, podziel pracowników na grupy. Każdemu zespołowi dajesz szczelnie zamkniętą skarpetę, wypchaną wspomnianymi rzeczami. Na odgadnięcie, co jest w środku, daj każdej grupie ok. 2 minut. Swoje sugestie odpowiednio spisują na kartce. Na koniec wygrywa ten zespół, który odgadnie najwięcej rzeczy.

 

4. Świąteczna gra – sekretny Mikołaj

Znana wszystkim zapewne gra jeszcze ze szkół, polega na wypisaniu swojego imienia i nazwiska na kartce, wymieszaniu tych danych wraz ze wszystkimi innymi pracownikami i losowaniu osób, którym należy kupić prezent (praktyczne okazuje się oficjalne podanie sugerowanej wartości pieniężnej prezentów). W przeniesieniu na warunki biurowe, opisywana gra rozpocznie się w zwykły roboczy dzień, kiedy dojdzie do losowania, natomiast samo wręczanie prezentów, będzie miało miejsce na firmowej świątecznej imprezie. Rozważyć możesz dwie drogi rozdawania wspomnianych podarunków:

- jawna, gdzie każdy podchodzi do losowo wybranej osoby i zwyczajnie przekazuje prezent

- tajna, gdzie podarunki gromadzone są np. pod choinką (odpowiednio podpisane) i rozdawane przez „prawdziwego” Świętego Mikołaja. Trend na organizowanie firmowych świątecznych imprez, które coraz bardziej odbiegają od wzorcowego dzielenia się opłatkiem i sztywnego siedzenia przy stole, może naprawdę przynieść wiele korzyści. Pracodawca ma dzięki nim okazję pokazania się w zupełnie innym świetle, sami pracownicy zazwyczaj już przynależący do społecznych grupek, mogą poznać osoby np. z innych działów, a wszystko to w miłej i zabawnej atmosferze, pozwoli wkroczyć organizacji w cudowny, świąteczny czas.