Lifelong learning i Ty – uczenie się przez całe życie

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
uczenie sie przez cale zycie

Czasy, gdy kończąc szkołę średnią czy uniwersytet, można było ostentacyjnie spalić wszelkie notatki i raz na zawsze pożegnać się z edukacją, odeszły w niepamięć. Przy ogromie towarzyszących nam zmian technologicznych, urbanistycznych, demograficznych, edukacja stała się nierozłącznym elementem życia wszystkich, pragnących osiągnąć sukces ludzi.

Jak jednak w świecie, gdzie człowiek ma relatywnie coraz mniej czasu, wygospodarować kilka chwil na edukację? Poniżej znajdziesz 10 nawyków, które wprowadzone w życie, pozwolą ci skutecznie realizować ideę  lifelong learning'u -uczenia się przez całe życie - uczenia się w dorosłości.

 
1) Zawsze mniej przy sobie książkę

To czy przeczytanie danej pozycji zajmuje ci tydzień czy rok, nie ma najmniejszego znaczenia. Posiadanie książki w zasięgu ręki sprawi, że będziesz mógł do niej zajrzeć w każdej, nawet tylko kilkuminutowej przerwie. Podejmując się czytania jadąc autobusem, w przerwie obiadowej czy stojąc w kolejkach, człowiek jest w stanie przeczytać jedną książkę na tydzień, co w przeliczeniu rocznym daje nawet 50 pozycji!

 

2) Stwórz listę rzeczy  “do nauczenia”

Podobnie jak w przypadku listy zakupów, postaraj się spisać rzeczy, których chcesz się nauczyć. Wyliczane edukacyjne cele, mogą wchodzić w zakres  zarówno wiedzy teoretycznej, jak i  stanowić konkretne umiejętności praktyczne. Aby idea uczenia się przez całe życie była realizowana efektywnie, pamiętaj, że stworzona lista ma wynikać z twoich wewnętrznych potrzeb, a nie z zewnętrznego przymusu.

 

3) Przebywaj wśród aktywnych, edukujących się ludzi

Nie sztuką jest otaczanie się inteligentnymi osobami, które notorycznie zapominają o ideii uczenia się przez całe życie. Pamiętaj, z kim przestajesz takim się stajesz! W myśl tego powiedzenia postaraj się zbliżyć do ludzi, dla których idea uczenia się przez całe życie, jest czymś znanym, praktykowanym i lubianym.

4) Miej własną opinię

Albert Einstein stwierdził, że: “Każdy kto czyta książki bez nawyku kontemplacji nad danym materiałem, staje się ślepym naśladowcą autorów, a nie jednostką samodzielnie myślącą”. Innymi słowy, czytanie literatury wybitnych myślicieli powinno iść w parze z analizą danych treści. Pamiętaj, prawdziwą mądrością nie jest bezkrytyczne cytowanie znanych myślicieli, a wyrażanie własnych opinii w oparciu o literaturę. Uczenie się przez całe życie powinno sprzyjać intelektualnym rozmowom z przyjaciółmi, kontemplacji nad konkretnymi treściami, medytacji. W natłoku otaczających cię treści spróbuj odnaleźć siebie.

5) Wykorzystuj nabyte umiejętności

Bywa, że niepraktykowana wiedza,  staje się z czasem bezużyteczna. Czytanie książki o tworzeniu stron internetowych, jest dalekie od realnego kreowania portalu. Studiowanie malarstwa, to nie to samo co realne malowanie pędzlem. W obu przypadkach zdobyta wiedza, może być zaprzepaszczona, ze względu na brak jej praktycznego wykorzystania. Zasada jest prosta, im więcej efektów zdobytej wiedzy będziemy doświadczać, tym lifelong learning stanie nam się bliższy.

6) Nauczaj innych sposbem na uczenie się

Doskonałym sposobem na zdobywanie wiedzy, jest edukowanie innych. To obecnie jeden z najnowszych trendów współczesnej edukacji. Załóż blog, zacznij prowadzić szkolenia w swojej organizacji, albo po prostu opowiedz przyjacielowi o nabytej umiejętności. Przekazywanie wiedzy daje ogromne korzyści, zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy. Nauczając innych wpiszesz się w konwencję lifelong learningu, płynnie przechodząc z pozycji ucznia na stanowisko trenera. Uczenie się przez całe życie zakłada nauczania i wspieranie innych.

7) Znajdź pracę, która stwarza warunki do uczenia się przez całe życie

Obiektywnie oceń, na ile obecne miejsce pracy sprzyja twojemu rozwojowi intelektualnemu. Jeśli okaże się, że twoja organizacja wspiera ustawiczną edukacje pracowników, odetchnij z ulgą i zacznij korzystać z ofert jakie masz w zasięgu ręki. Z drugiej, strony jeśli towarzyszy ci poczucie, że twoje miejsce pracy ogranicza twój rozwój, zacznij rozważać kwestię zmiany kariery. Tracenie 40 godzin tygodniowo na pracę, w której nie stawia ci się wyzwań, jest czystym szaleństwem.

8) Kieruj się własną intuicją

Uczenie się przez całe życie, można porównać do spaceru przez dziką puszczę. W obu sytuacjach, przewidywanie przyszłości jest wręcz niemożliwe. Tym samym podobnie jak w lesie tak i w procesie edukacji, warto od czasu do czasu zdać się na własną intuicję. Jeśli masz poczucie, że w pracy przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, ale intuicja podpowiada ci, że na danym etapie życia nie podołasz temu wyzwaniu, słuchając swojego wewnętrznego głosu unikniesz rozczarowań.

9) 15 - minutowy trening dla nauki

Spróbuj każdego ranka wygospodarować 15 minut na naukę. Staraj się unikać przekładania edukacji na wieczory, w trakcie których w natłoku spraw codziennych, uczenie się często schodzi na dalszy plan.

 

10) Lifelong learning twoim priorytetem

Aby uczenie się przez całe życie było skuteczne i przychodziło ci w sposób naturalny, musisz uwierzyć w jego efektywność. Bodziec do zdobywania wiedzy, powinien płynąć z twojego wnętrzna, bo tylko wtedy edukacja będzie sprawiała ci radość.

Uczenie się przez całe życie, z kategorii kaprysu pojawiającego się w kręgach inteligenckich, przeistoczyło się w niezbędny warunek do odniesienia sukcesu. Lekceważąc ideę lifelong learningu, człowiek skazuje się na stopniową stagnację, regres, a w konsekwencji izolację.