Dobrze płatne zawody dla kobiet i mężczyzn

wysokie wynagrodzenie

Chcesz dobrze zarabiać? Zastanawiasz się, w jakim kierunku się kształcić? W takim razie zachęcamy cię do przeczytania artykułu na temat dobrze płatnych zawodów dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź, które profesje są najbardziej perspektywiczne i gwarantują wysokie zarobki.

Raporty płacowe

Wysokie wynagrodzenie to jeden z kluczowych czynników decydujących o atrakcyjności miejsca pracy. Wielu, zwłaszcza młodych ludzi zadaje sobie pytanie: jakie studia wybrać, aby po ich ukończeniu dobrze zarabiać. Dobrym źródłem wiedzy na temat aktualnych trendów są publikowane cyklicznie raporty płacowe, które uwzględniają zarówno oczekiwania finansowe kandydatów do pracy na dane stanowiska, jak i realne zarobki deklarowane przez pracodawców. Dzięki opracowaniom łatwiej ustalić jakimi profesjami rynek jest nasycony, a w których sektorach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów rośnie.

Informatycy na czele

dobrze płatny zawód - informatyk

W Polsce już od kilku lat można zauważyć niesłabnące zainteresowanie specjalistami IT i nic nie wskazuje na to, że sytuacja może ulec zmianie. Informatyka jest stosowana wszędzie, zaczynając od urzędów, a kończąc na korporacjach. Potwierdzeniem wysokich wynagrodzeń wypłacanych informatykom jest raport płacowy przygotowany przez serwis Pracuj.pl. W zestawieniu aż 7 na 10 dobrze płatnych zawodów dla kobiet i mężczyzn było związanych z sektorem teleinformatycznym.

TOP 10 najlepiej płatnych zawodów według serwisu Pracuj.pl:

1. Architekt IT

2. Senior Developer

3. Starszy Programista JAVA

4. Starszy Programista.NET

5. Starszy Analityk Finansowy

6. Financial Controller

7. Analityk IT

8. Brand Manager

9. Starszy Programista

10. Software Developer

2017 rok to także dobry czas dla nieuwzględnionych w tym zestawieniu ekspertów z obszaru bezpieczeństwa danych. Kwestie cyberbezpieczeństwa sukcesywnie umacniają swoją pozycję w świadomości biznesowej firm. O ile do niedawna ochrona sieci była kluczowa dla instytucji finansowych oraz telekomunikacyjnych, o tyle obecnie rośnie zainteresowanie specjalistami w tej dziedzinie wśród firm z innych branż.

Pasjonaci nauk ścisłych

matematyka

Matematyka nie bez powodu jest też nazywana królową nauk. To swego rodzaju uniwersalny język, który przenika do wszystkich pozostałych dziedzin: fizyki, chemii czy biologii. Zarobki, na które mogą liczyć osoby z dyplomem ukończenia kierunku ścisłego, wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Z ostatniego raportu opublikowanego przez kancelarię Sedlak&Sedlak wynika, że ponadprzeciętną pensję otrzymują specjaliści od elektroniki i automatyki. Dodatkowo w raporcie wskazano, że perspektywiczne są takie kierunki jak mechanika i metalurgia, ekonomia, finanse i zarządzanie. Kolejna edycja raportu, na bazie najświeższych danych planowo zostanie opublikowana w październiku tego roku.

Finansiści wciąż z dobrym zarobkiem

profesje o wysokim wynagrodzeniu

Jak mówi Karolina Lis-Sosnowska „Team Leader” z firmy Hays w 2016 roku jednym z trendów było wzmacnianie pozycji kandydata na rynku pracy finansistów, którzy otrzymują coraz wyższe wynagrodzenie. Rośnie zainteresowanie nowoczesnymi usługami biznesowymi obsługującym złożone procesy obejmujące finanse, kontroling oraz sprawozdawczość. Treść całego raportu zatytułowanego: „Raport płacowy 2017” firma Hays przygotowuje we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. Obecna 13 edycja raportu płacowego dotyczy wysokości płac w głównych sektorach rynkowych, w tym. m.in. bankowości, ubezpieczeniach, budownictwie, energetyce czy nieruchomości. W raporcie znajdują się zestawienia minimalnych, maksymalnych oraz optymalnych wynagrodzeń miesięcznych brutto, wyrażonych w polskich złotych, na które mogą liczyć osoby pracujące na pełny etat w kilkunastu branżach.

ELA – sprawdź, co warto studiować

student

Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem, które pozwala określić wynagrodzenie polskich absolwentów różnych kierunków studiów jest system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Został on stworzony przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. System generuje automatyczne raporty na temat każdego kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Tym samym, w jednym miejscu można sprawdzić dane o losach niemal 750 tys., absolwentów wszystkich uczelni kraju i ustalić m.in. ile zarabiają! Dane są bardzo rzeczowe i przygotowane w sposób przystępny. Co ważne raport nie tylko pokazuje wysokość pensji, ale także odnosi zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie absolwent mieszka. Interesujący jest fakt, że spośród absolwentów wszystkich kierunków studiów II stopnia z 2015 roku najwyższe pensje zgodnie z wynikami raportu osiągnęli absolwenci różnych kierunków nauk leśnych. Ich zarobki sięgały 3700 zł, czyli o 4% więcej niż średnia w miejscu zamieszkania. Aktualnie ELA obejmuje monitoring dwóch roczników absolwentów studiów (2014 oraz 2015). Z każdym rokiem danych będzie coraz więcej, a co się z tym wiąże: będą one też bardziej miarodajne. Dzięki temu łatwiej będzie określić co warto studiować. Cały raport znajduje się na stronie: http://ela.nauka.gov.pl/.

Dobrze płatne zawody dla kobiet i mężczyzn za granicą

Spoglądając na globalne trendy płacowe, można zauważyć, że stare, dobrze płatne profesje wciąż mają się całkiem nieźle. W rankingu przygotowanym przez serwis richest.com na szczycie listy najlepiej zarabiających pracowników znalazł się chirurg. Taka specjalizacja to nie tylko wiele lat nauki, ale też treningu i umiejętności, bez których nie da się przeprowadzić operacji. Na drugim miejscu uplasował się dyrektor zarządzający, a na trzecim menadżerowie projektów inżynieryjnych. W Wielkiej Brytanii z kolei przedstawiciele zawodów medycznych zarabiają mniej. Na Wyspach poza szefami organizacji, którzy zatrudniają ponad 500 osób, na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć piloci, a następnie dyrektorzy marketingu, kontrolerzy transportowi, lekarze oraz prawnicy.

Zarobki, a kierunek kształcenia

Rankingami najlepiej płatnych zawodów, nie rządzi przypadek, choć czasem można mieć takie wrażenie. Trzeba jednak przyznać, że są subiektywne i dużo zależy od wnikliwości metodologii. W różnych krajach hierarchia jest różna. W Polsce wydaje się, że do momentu nasycenia rynku warto zainteresować się nowymi technologiami lub finansami.