Jak osiągnąć niezależność finansową? O grze Umysł Inwestora

jak-zyskac-wolnosc-finansowa

Większość ludzi boryka się z problemem zarządzania swoimi finansami. Powodem jest brak wiedzy na temat tego czym jest niezależność finansowa i jak budować własny dobrobyt. Innowacyjna gra karciana Macieja Prósińskiego ,,Umysł Inwestora” pomaga zmierzyć się z tym zagadnieniem i zdobyć odpowiednie nawyki oraz wiedzę na temat pieniędzy.

Inwestowanie i oszczędzanie

Wielu ludzi nie wie jak mądrze gospodarować pieniędzmi. Szuka stałej pracy, w której będzie  można ,,dotrwać” do emerytury, wszelkie nadwyżki z wypłat materializuje. Kupuje nowe telewizory, samochody, mieszkania, wyjeżdża na egzotyczne wakacje. Takie myślenie i działanie jak się okazuje bywa często zgubne. Nieumiejętne zarządzanie pieniędzmi prowadzi do bankructwa, poczucia zmarnowania szans i życia. Dzieje się tak dlatego, że ludziom brakuje odpowiedniej wiedzy na temat finansów. Nie rozumieją, że w pieniądzach nie chodzi o pieniądze same w sobie, ale o dobrobyt, który się z nimi wiąże. Według Prósińskiego na dobrobyt nie składają się tylko pieniądze, ale również relacje, zdrowie oraz kondycja człowieka. Jak więc osiągnąć niezależność finansową? To jest to czego powinni nas uczyć w szkole. Podstawową jest inwestowanie i oszczędzanie. Poprzez kontrolę własnych wydatków i umiejętne posługiwanie się posiadanymi pieniędzmi, czyli inwestowanie można osiągnąć wolność finansową. Gra ,,Umysł Inwestora" pokazuje przewagę przepływów pieniężnych nad pomnażaniem stanu konta i uczy jak budować swoją niezależność finansową. Kluczem do osiągnięcia dobrobytu jest bowiem nie tyle gromadzenie pieniędzy, które można łatwo stracić, co właśnie inwestowanie, które będzie procentować. Według Prósińskiego najbardziej pewną metodą zyskania niezależności finansowej jest dążenie do niej krok po kroku. Często wymaga to cierpliwości i dobrego planu. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest cięcie zbędnych wydatków, tak jak robią to ludzie inteligentni finansowo. Kluczem zaś do dobrych inwestycji jest rozpoznanie własnych zasobów, własnej sytuacji, która daje szanse na zwiększenie przychodów.

Gry i symulacje- najlepsza metoda nauki

Badacze metod edukacyjnych twierdzą, że najskuteczniejszą metodą nauczania, zaraz po działaniu w praktyce jest jego symulacja. Wiedza książkowa nie wchodzi w nawyk tak skutecznie jak ćwiczenia w symulacji. W trakcie gry następuje bowiem zjawisko tzw. ,,motywacji zastępczej”. Chęć wygranej stanowi realny powód do zdobywania różnych umiejętności, które służą temu celowi np. nauka języka obcego, w którym prowadzona jest gra, umiejętności graficzne i wiele innych. Według Prósińskiego stawiając te dobre preteksty na drodze swojego rozwoju jest nam nieporównywalnie łatwiej się rozwijać. Gry i symulacje uczą myślenia, szukania, dociekliwości, dają różne doświadczenia. Wielkim wyzwaniem jest więc stworzenie gry, w którą ludzie będą chcieli grać wyłącznie dla rozrywki, a jednocześnie nawet nie zauważą ile bezcennych rzeczy się z niej nauczą. Gra ,,Umysł Inwestora” jest podjęciem takiego wyzwania. To gotowa motywacja zastępcza w pudełku. Gra uczy jak inwestować, w co zainwestować, jak pomnożyć pieniądze na lepsze cele i zachować rozsądek między sferami swojego życia. ,,Umysł Inwestora" stanowi połączenie zabawy i nauki. Uczy życiowych wyborów, pomaga zrozumieć czym jest dobrobyt i jak go budować, jak stać się człowiekiem niezależnym finansowo. Głównym celem gry jest pomoc jak największej liczbie osób w zdobyciu odpowiedniej wiedzy i nawyków na temat finansów, udzielenie wskazówek na temat tego skąd bierze się nasz osobisty dobrobyt, jak go tworzyć, jak zachować.

Zasady gry - osiągamy niezależność finansową

W grze udział może brać od dwóch do czterech osób w wieku powyżej 10 lat. Jedna rozgrywka trwa od 20 do 30 minut, co daje możliwość zaplanowania realizacji gry w trakcie zajęć szkolnych. ,,Umysł Inwestora" składa się z kart z różnego typu zdarzeniami (pokusami oraz szansami do wykorzystania), które nawiązują do sytuacji w życiu realnym, notesu bilansu przepływów, na którym gracze mogą zapisywać wyniki, pudełka, kostki, instrukcji oraz opcjonalnych dodatków w formie pdf takich jak rozszerzenia, scenariusze gry i nowe zasady. Wygrywa ten, kto z miesiąca na miesiąc będzie posiadał odpowiednią nadwyżkę pieniędzy. W grze narzędziem są zarówno pieniądze jak i czas (rezygnacja z jednej/dwóch tur). W grę może grać każdy, może ona stać się środkiem przełamywania wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń i pomocą w samodzielnym budowaniu swojej wiedzy i własnego zrozumienia.

Umysł Inwestora zrobił duże wrażenie na Internautach. Prosta i czytelna forma gry składająca się na płynność rozgrywki, dostosowanie do polskich realiów i możliwość odniesienia nabytej wiedzy do własnej sytuacji życiowej sprawia, że jest to jedna z najlepszych możliwości nauki o finansach stanowiąc niejako warsztaty zamknięte w pudełku.

Zdjęcie: umyslinwestora.pl/oferta/z4FJIyMR