Jak znaleźć pracę bez doświadczenia – 7 niezawodnych sposobów

praca bez doświadczenia

Żeby znaleźć dobrą pracę trzeba mieć doświadczenie, a żeby zdobyć doświadczenie trzeba zacząć pracować – to swoisty paradoks, który doprowadza do frustracji wielu młodych absolwentów szkół. Pytanie, jak znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji? Spokojnie. Jest wiele sposobów na to, by wzbogacić swoje CV i zdobyć satysfakcjonującą pracę bez doświadczenia lub z bardzo niewielkim. Jak? O tym poniżej.

Edukacja kontra rynek pracy

Współcześnie większość pracodawców nie ma poczucia, że absolwenci szkół średnich i wyższych posiadają umiejętności wymagane przez rynek. Jedni przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrują się w tym, że uczelnie nie dopełniają swoich obowiązków, inni twierdzą, że oczekiwania pracodawców są zbyt wysokie. Bez względu jednak na przyczyny wniosek nasuwa się jeden: sam dyplom choćby najbardziej prestiżowej uczelni po prostu nie wystarczy, by zdobyć pracę marzeń. Pokładanie nadziei wyłącznie w swoich osiągnięciach akademickich nie jest dobrym pomysłem. Trzeba pójść o krok dalej, by pokazać swoje umiejętności w konkretny sposób.

1. Zgłoś się na praktykę lub staż

Pierwszym ze sposobów na to, by znaleźć pracę bez doświadczenia jest płatna praktyka lub staż. Umożliwia zarabianie i jednocześnie zdobywanie wiedzy z pierwszej ręki na temat specyfiki pracy lub organizacji. To także dobry sposób na budowanie sieci kontaktów. Staż na ostatnim roku studiów albo po ukończeniu edukacji pozwala lepiej poznać branżę. Praktyki w szanowanym przedsiębiorstwie będą wyglądać imponująco w CV i pozwolą Ci wyróżniać się na tle konkurencji. Niektóre duże firmy mają oficjalny program stażowy, więc warto sprawdzić stronę internetową organizacji, w której chciałbyś pracować. Nie zapominaj o tym, że wielu praktykantów ma zagwarantowaną pracę po zakończeniu stażu.

2. Zaangażuj się w działalność charytatywną

jak znaleźć pierwszą pracę

To łatwiejszy sposób na zdobycie doświadczenia i zwiększenie szans na zatrudnienie. Jakie korzyści daje wolontariat? Przede wszystkim zwraca się w postaci umiejętności i kontaktów. Zaangażowanie w wolontariat to dla pracodawcy sygnał, że chcesz się rozwijać i zdobywać doświadczenia. Pozwala wykształcić umiejętność pracy w grupie, uczy zarządzania czasem, elastyczności, komunikacji. Najlepszym wyborem będzie oczywiście wolontariat związany z obszarem, w którym chciałbyś pracować. Przykładowo, gdy chcesz zajmować się dziećmi, to zaangażuj się w wolontariat w szkołach czy organizacjach młodzieżowych. Jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik socjalny, możesz np. zgłosić się na ochotnika do pomocy w schronisku dla bezdomnych. Takie przykłady można mnożyć. Pierwsze doświadczenia wzmocnią Twoje CV.

3. Sprzedaj swoje dotychczasowe doświadczenia

Praca za darmo lub za niższą stawkę niż normalnie, o których pisaliśmy powyżej, nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem. Jeśli Twoje CV prezentuje się dość skromnie, to zastanów się jak pokazać swojemu potencjalnemu pracodawcy umiejętności, które wypracowałeś sobie na różnych etapach swojego życia. Pomyśl, co robiłeś do tej pory, o klubach, do których należałeś, wydarzeniach, w których uczestniczyłeś, hobby, które rozwijałeś i zadaj sobie pytanie: Jak te doświadczenia wykorzystać jako własny atut? Przemyślana strategia pomoże Ci nie tylko uzupełnić puste miejsce w rubryce „Doświadczenie”, ale także przemycić wartościowe informacje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

4. Pokaż swój charakter

Jeśli nie masz doświadczenia, które pasowałoby zapisać w CV, kolejnym krokiem będzie opisanie tego, co możesz zrobić. Badania pokazują, że pracodawcy cenią umiejętności miękkie tak samo jak twarde, a czasem nawet bardziej. Twoim celem będzie wyeksponowanie swoich atutów, a następnie ich demonstracja w konkretny sposób. Jesteś pracowity? Udowodnij to. Prosta wzmianka w punkcie dotyczącym umiejętności miękkich jest bardziej przekonująca niż może ci się wydawać. Podkreślaj kluczowe umiejętności miękkie, takie jak przywództwo czy krytyczne myślenie. To niezwykle atrakcyjne dla pracodawców i możliwe do przeniesienia prawie na każde stanowisko pracy. Jeśli chcesz znaleźć pracę bez doświadczenia to mów głośno o zdolnościach adaptacyjnych, ciekawości świata oraz otwartości na pomysły. Wyjaśnij, w jaki sposób można przenieść umiejętności, które masz do pracy lub branży. Spójrz na swoje CV z perspektywy konkretnego pracy. Przeanalizuj opis stanowiska i wymień wszystkie umiejętności i cechy osobiste, które sprawią, że będziesz dobrze przygotowany do wykonywania tej właśnie pracy. Bądź analityczny i kreatywny w tym procesie. Przykładowo, jeśli uczyłeś się przemawiać, to twoja zdolność do emisji głosu i pewność sienie be będą nieocenione w czasie spotykać z klientem czy prezentacji firmy.

Jeśli składasz kilka CV w tym samym czasie na odrębne stanowiska, to pamiętaj, by za każdym razem kłaść nacisk na te cechy, które będą przydatne w danej firmie na danym stanowisku. To oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał przedstawić te same umiejętności na różne sposób. Będzie to bardziej czasochłonne, ale za to znacznie skuteczniejsze niż powielane wielokrotnie, ogólne CV, które nie mówi o Tobie zbyt wiele.

5. Przejmij inicjatywę

Zgodnie z zasadą, jeśli chcesz, by pracodawca zapłacił Ci za zarobienie czegoś, najpierw zrób to sam – spróbuj swoich sił jako freelancer. Jeśli chcesz pracować jako specjalista w dziale PR, pokaż, że potrafisz się promować, tworząc własną markę na Twitterze. Jeśli chcesz zajmować się cypywritingiem, załóż bloga i regularnie publikuj wpisy. Możesz także poszukać zleceń w serwisach skupiających freelancerów i pracodawców. W Internecie jest wiele możliwości zarabiania, a jeśli pokażesz swoje zaangażowanie, to masz duże szanse pozyskać chętnych do współpracy, a z czasem rozpocząć pracę przy interesujących projektach. Doświadczenia zdobyte online będziesz mógł wykorzystać w rozmowie z pracodawcą i pokazać, w jaki sposób one rozwinęły Cię zawodowo.

6. Buduj sieć kontaktów

jak znaleźć wymarzoną pracę

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej ścieżki kariery zawodowej, to kontakty są równie ważne jak to, co wiesz. Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Podtrzymuj dotychczasowe znajomości i zawieraj nowe. Na początek naszkicuj swoją obecną sieć kontaktów, uwzględniając osoby z rodziny, kolegów z uczelni, kontakty z klubów, stowarzyszeń itd. Możesz być mile zaskoczony liczbą kontaktów, które już posiadasz! Następnie spróbuj zwiększyć zasięg swojej sieci. Upewnij się, że korzystasz z możliwości, które oferuje uczelnia: uczestniczysz w targach, wydarzeniach rekrutacyjnych i rozmowach pracodawców czy ich wykładach. Odwiedź biuro karier, by sprawdzić, czy możesz się skontaktować z pracodawcami z Twojej okolicy. Staraj się utrzymywać kontakty z ludźmi, których spotykasz na stażu czy praktyce – nigdy nie wiesz, kiedy mogą się przydać. Pamiętaj także o tym, że networking w biznesie obejmuje także kontakty w sieci. Media społecznościowe to dziś skuteczny sposób budowania i utrzymywania profesjonalnej relacji. Obecność na takich stronach jak Twitter czy Linkedin oraz śledzenie i łączenie się z firmami i osobami z wybranej dziedziny może przynieść imponujące rezultaty. Nie do rzadkości należą sytuacje, w których studenci i absolwenci danego kierunku otrzymują pracę wyłącznie na podstawie informacji zawartych o sobie na profilach w mediach społecznościowych.

7. Kontynuuj naukę

Gotowość do samokształcenia jest bardzo ceniona wśród pracodawców. Pokaż więc swojemu pracodawcy, że jesteś wciąż głodny wiedzy i gotowy, by podejmować wyzwania. Na pewnych stanowiskach dodatkowe kształcenie będzie niezbędne, by rozpocząć pracę, w innych stanie się atutem i świadectwem zawodowych ambicji. Znajdź sposoby i czas, aby być na bieżąco i poszerzać swoją bazę wiedzy. Uczestnicz w kursach, szkoleniach, webinarach lub po prostu dużo czytaj w dziedzinach, które Cię interesują. Zgodnie z ideą lifelong learning nigdy nie jest za późno na poszerzanie swoich horyzontów.

 

Praca bez doświadczenia? Tak – to możliwe

Szukanie pracy czy to na studiach, czy w ramach pierwsze pracy po zakończeniu edukacji formalnej, naszpikowane jest trudnościami i napawa lękiem. Szczególnie jeśli posiadamy umiejętności, które nie mają związku z pracą, o którą się ubiegamy. Pamiętaj jednak, że to nie znaczy, że nie masz nic do zaoferowania. Dzięki ambicji, ciężkiej pracy i pewności siebie możesz zdobyć pracę swoich marzeń. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Myśl o umiejętnościach, które wyróżnią cię z tłumu. Bycie o krok do przodu przed konkurencją robi różnicę.