Stres, jak sobie z nim radzić?

Ponad 50 lat pracy naukowej poświęcił Hansa Hugona Selye na badanie zjawiska, jakim jest stres. Każdemu z nas towarzyszy on niemal na co dzień. Jak sobie z nim radzić, by żyć spokojnie, zdrowo, z uśmiechem na twarzy i satysfakcją? Jak nie poddać się mu w pracy?

Czym jest stres?

 

Zajmijmy się przez chwilę samym pojęciem stresu. Może być on bodźcem - okoliczności występujące w naszym otoczeniu mają naturalną zdolność do wywoływania napięcia i silnych emocji. Jest także reakcją, zarówno fizjologiczną jak i psychologiczną, na działanie sytuacji wywołujących go. Uznany również za proces lub transakcję między jednostką a otoczeniem, w powszechnym odbiorze jest uważany za zjawisko szkodliwe. W rzeczywistości działanie niepożądane przynosi jedynie stres zbyt silny (przekraczający indywidualne możliwości adaptacyjne jednostki) lub zbyt długotrwały. Stres umiarkowany zwiększa możliwości radzenia sobie z wymaganiami adaptacyjnymi otoczenia, dzięki czemu umożliwia rozwój psychiczny. Wielu badaczy zjawiska określa go jako podstawowy czynnik rozwoju. Jednak zbyt długotrwały przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, przede wszystkim takich, jak: zaburzenia lękowe(nerwicowe) i depresyjne, stres zbyt silny, traumatyczny doprowadza, w szczególnych przypadkach, nawet do zaburzeń osobowości.

W tematyce stresu znajdziesz również:

 

Sposób na stres w pracy

 

Szybko i skutecznie można sobie radzić z reakcją stresową na wiele sposobów. Warto rozpocząć od szklanki wody, która nie tylko zaradzi na odwodnienie, ale tym samym pomoże naszemu organizmowi lepiej radzić sobie w trudnych momentach. Pamiętajmy, że w zdrowym ciele, zdrowy duch dlatego nie zapominajmy o zdrowym odżywianiu się. Podobnie odprężające działanie możemy przypisać filiżance herbaty, najlepiej aromatycznej, ziołowej czy owocowej. Celebrowanie przygotowania  oderwie nas na chwilę od stresujących sytuacji, umożliwi nam jednocześnie krótką konwersację ze współpracownikami. Polecane są również techniki relaksacyjne takie, jak naprzemienne napinanie i rozluźnianie różnych partii mięśniowych, głębokie oddechy, czy odliczanie od 1 do 100. Powinniśmy być wyrozumiali dla siebie i innych. Nie jesteśmy przecież alfą i omegą, każdy popełnia błędy, każdy może czegoś nie wiedzieć czy spóźnić się z projektem. Warto pamiętać o wyrażaniu uznania i aprobaty. Niezwykle cenna jest umiejętność mówienia „nie”, gdy ktoś narusza nasze prawa. To pozwoli nam czuć się lepiej w miejscu pracy. Unikajmy odwlekania i odkładania spraw „na później”, dobra organizacja obowiązków, stosowanie metody „małych kroków”, sporządzanie listy spraw do załatwienia, według hierarchii ważności, pozwoli nam wygospodarować czas na nagłe zadania czy nieprzewidziane zdarzenia.

Istotne jest, by pamiętać o zachowaniu równowagi między pracą a czasem wolnym przeznaczonym dla siebie i swoich bliskich. O ile jest to możliwe, by pokonać stres, powinniśmy zmienić otoczenie. Krótki spacer i głęboki oddech zdystansuje nas do danej sprawy. Zregenerować siły warto przez krótką drzemkę. Doskonałą formą walki ze stresem są sporty walki. Pozbycie się złych emocji połączone z odpowiednią dawka agresji pomoże w oczyszczeniu psychofizycznym. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami takiej formy aktywności warto pojeździć na rowerze, rolkach czy po prostu pobiegać. Nie zapominajmy o ogromnej roli muzykoterapii, kilka minut miłych dla ucha dźwięków może sprawić cuda. Jeśli to wszystko jednak zawiedzie  warto pomyśleć o udziale w treningach antystresowych, asertywności, relaksacyjnych lub zarządzania czasem.

 

Indywidualne podejście do stresu

Łatwiej przygotować się na nadejście stresu niż walczyć z nim w chwili, kiedy nas dopadnie. Pamiętajmy, że to nie sytuacja nas stresuje, ale nasze podejście do niej. Jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić przebiegu wydarzeń, po co mamy się nimi denerwować? Dbajmy o dobry humor, nawet wymuszony śmiech zmniejsza napięcie. Pamiętajmy także, że każda osoba indywidualnie reaguje i na swój własny sposób radzi sobie z tym zjawiskiem. Warto więc nie tylko zapoznać się z możliwymi opcjami na wyjście z opresji, ale sprawdzić, które z nich będą nam najbardziej pomocne.

 

Autor: Edyta Kowalczyk