Dlaczego się kłócimy?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
przyczyny-sporów

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie miałaby za sobą kłótni. Kłócimy się z rodziną, przyjaciółmi, ze współpracownikami. Co sprawia, że tak łatwo dochodzi do kłótni, a tak ciężko jest dojść do porozumienia? O co kłócimy się najczęściej?

Podstawy kłótni

Każda kłótnia zaczyna się od małego nieporozumienia. Później jednak nierzadko przeradza się w ostry konflikt. Poczucie zagrożenia wywołuje jedną z trzech reakcji: walkę, ucieczkę lub unikanie. Jak twierdzą specjaliści to mózg określa, który ze scenariuszy ma największą szansę na powodzenie i ocenia czy jest wystarczająco:

  • czasu, żeby uciec
  • siły, by walczyć
  • woli, by uniknąć konfliktu.

Odpowiedzi na pytanie dlaczego się kłócimy niektórzy szukają w przeszłości . Dawniej człowiek musiał bowiem walczyć z innymi jak również z dziką zwierzyną, by ochronić siebie, swoją rodzinę i terytorium. W tym sensie walka była kierowana instynktem przetrwania i stanowiła swoistą odpowiedź na zagrożenie. Dużą przeszkodę w dojściu do porozumienia stanowi fakt, że w trakcie trwania kłótni nie jesteśmy świadomi własnych uczuć, procesów myślowych, uprzedzeń, gdyż nasz mózg instynktownie je odrzuca. Instynktownie też chcemy dominować, mieć rację.

Najczęstsze powody kłótni

Można powiedzieć, że kłócimy się praktycznie o wszystko. Generalnie jednak sprowadza się to do dwóch podstawowych powodów: niezrozumienia oraz oczekiwań wobec drugiej strony.

Niezrozumienie

Wciąż wielu osobom wydaje się, że inni myślą takim samym schematem jak oni. Dlatego tak często starają się pokazać,  że ich sposób patrzenia jest jedynym z możliwych i najlepszym. Nie każdy jednak wie jak zaprezentować siebie i swoje poglądy tak, by nie urazić innych. Gdy okazuje się, że druga strona twierdzi inaczej rodzi się opór.  Tymczasem świadomość tego, że każdy widzi świat przez swoje własne okulary (ma inną perspektywę patrzenia) pozwoliłaby uniknąć wielu kłótni. Każdy z nas bowiem wychował się w innym środowisku i ma prawo mieć inne poglądy na świat.

Oczekiwania wobec drugiej osoby

Wiele osób doszło do mistrzostwa w układaniu list tego ,,co wolno", a czego nie, co ktoś powinien zrobić, jak się zachować w danej sytuacji.  Niedotrzymanie jednego z punktów tej listy powoduje rozdrażnienie, żal, sprawia, że źle się czujemy, zwłaszcza dotyczy to oczekiwań wobec drugiej połówki. Wiele osób buduje swoje związki właśnie na oczekiwaniach, dlatego trudno się dziwić, że często się rozpadają. Idealny obraz drugiej osoby kłóci się bowiem z rzeczywistością i wywołuje negatywne odczucia. W tym momencie okazuje się, że nie kochamy tej drugiej osoby, ale jej wyimaginowany obraz. Pozbywanie się oczekiwań jest bardzo dobrą sprawą, gdyż pozwala być z drugą osobą taką jaka jest.

Tematy, których nie warto poruszać

Na rodzinnych spotkaniach często można usłyszeć dyskusje na temat polityki, religii czy moralności. Wbrew pozorom nie są to tematy neutralne i prawie zawsze prowadzą do ożywionych dyskusji, które zazwyczaj z góry skazane są na porażkę. Mało kto potrafi bowiem bez jakichkolwiek emocji rozmawiać na te tematy. O ile na początku może się wydawać, że będzie to bardzo merytoryczna dyskusja to prawie zawsze przeradza się ona w zażartą wojnę dwóch oponentów. Są to bowiem bardzo osobiste poglądy, których można wysłuchać, ale nie warto zbijać ich argumentami. Podobnie jak w kwestii moralności, każdy z nas jest inaczej wychowany,  ma inne wzorce zachowania, inne zasady wpajane od najmłodszych lat.

Dlaczego nie warto się kłócić- trzy argumenty

Choć może się wydawać, że zwycięstwo w walce na argumenty jest kuszące to tak naprawdę najlepszą praktyką jest unikanie.

dlaczego-nie-warto-sie-klocic

 

I Nawet jeśli argumentami wtłoczysz drugą stronę w ziemię to tak naprawdę mało kto przyzna się do tego, że poniósł klęskę, To właśnie jest ta ,,duma”, która każe zawsze prezentować się jako triumfator.

II Argumentowanie prowadzi do rozognienia konfliktu,  a nie jego rozwiązania. Nawet jeśli są to argumenty merytoryczne to przez drugą osobę będą odbierane jako atak.

III Z uczuciami i przekonaniami nie dyskutuje się. Każdy ma prawo mieć inne- to jest indywidualna sprawa każdego człowieka. Nie można kogoś zbijać z tropu twierdząc, że są błędne czy głupie. Tego wymaga szacunek.

Tak naprawdę zrozumienie istoty kłótni nie jest możliwe bez wiedzy na temat tego co dzieje się w nas w środku i zrozumienia dla tych stanów. Co ciekawe, jeśli zastanowić się nad kłótniami dłużej to często  można dojść do wniosku, że przedmiotem kłótni nie są czynniki zewnętrzne czy zachowanie drugiej osoby, ale to co aktualnie przeżywamy w sobie, swoje problemy i frustracje.